S dcérami hráva v Tyjátri a s kľukou na flašinete

Práve robil plavčíka na nitrianskom kúpalisku, keď dostal pozvanie na konkurz na herca. Po „elévskej“ službe sa stal „komediantom“ na trvalý pomer a je ním v tom najlepšom zmysle slova dodnes - už viac ako 25 rokov.

Tento rok Ivan Gontko oslávil päťdesiatku a vyše štvrťstoročie na divadelných doskách.Tento rok Ivan Gontko oslávil päťdesiatku a vyše štvrťstoročie na divadelných doskách. (Zdroj: ARCHÍV I. G.)

Práve robil plavčíka na nitrianskom kúpalisku, keď dostal pozvanie na konkurz na herca. Po „elévskej“ službe sa stal „komediantom“ na trvalý pomer a je ním v tom najlepšom zmysle slova dodnes - už viac ako 25 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

NITRA. Nitrianskeho herca Ivana Gontka netreba nikomu zvlášť predstavovať. Okrem javiska Starého divadla ho Nitrania mohli vidieť v uliciach s vlastným marionetovým divadielkom či s flašinetom, známy je aj z televíznych inscenácií, filmov, seriálov a reklamy.

Čerstvý pätdesiatnik však o herectve vôbec nesníval. Nebyť roztržky s nadriadeným, možno by bol dnes vysokou vojenskou šaržou či politikom.

SkryťVypnúť reklamu

Vojakom nezostal

„Otec bol stavbár a mňa skôr lákala táto profesia – akurát že som chcel byť stavbárom v zime a v lete hokejistom, aby som vlastne nemusel nič robiť,“ smeje sa herec, rodák z Partizánskeho.

Ako tínedžer sníval o tom, že bude študovať kartografiu, geografiu alebo biológiu. Nakoniec sa to vyvŕbilo tak, že sa stal študentom Párovského gymnázia a po ňom sa prihlásil na vtedajšiu vojenskú politickú akadémiu Klementa Gottwalda v Bratislave. Bolo to vtedy prvýkrát, čo táto škola brala aj chlapcov z civilných škôl, nielen vojakov z povolania.

„Bola to výborná škola, naučila ma vyznať sa v ľuďoch – aspoň čiastočne, lebo človek postupom času zistí, že do nich aj tak úplne nevidí,“ konštatuje Gontko.

„Rok po skončení školy som požiadal o odchod do civilu. Nasledoval kolotoč kádrových pohovorov, počas ktorých ma nútili, aby som žiadosť stiahol. Po konflikte s istým veliteľom som sa ocitol na psychiatrickom oddelení vojenskej nemocnice v Plzni. Komisia ma vďaka láskavému pochopeniu primára uznala trvale neschopným vojenskej služby a mohol som odísť do civilu.“

SkryťVypnúť reklamu

So súborom cestovali

Po získaní „slobody“ si Ivan Gontko začal hľadať zamestnanie. Keďže trochu koketoval s divadlom, skúšal šťastie v tomto prostredí. Dal si žiadosť na miesto technika do vtedajšieho Bábkového divadla a Divadla Andreja Bagara.

„Privyrábal som si ako plavčík na kúpalisku, keď ma z bábkového divadla pozvali na konkurz na herca. Tak som si pripravil prednes a hereckú etudu, vzal gitaru a šiel som. Zobrali ma na jeden rok ako eléva, po roku som dostal trvalý pracovný pomer a s „odskokom“ na krajský úrad som v Starom divadle Karola Spišáka už vyše 25 rokov.“

Začiatky vôbec neboli ružové. Nitrianske bábkové divadlo vtedy ešte nemalo vlastnú scénu – zhruba do roku 1993 súbor cestoval a hral po celom Slovensku, najmä západnom. „Do divadla som nastúpil spolu s Romanom Valkovičom a Oľgou Schramekovou, neskôr prišli ďalší kolegovia, ktorí omladili náš herecký súbor,“ spomína Gontko.

SkryťVypnúť reklamu

Úspech aj vďaka ilúzii

Ivan Gontko má na konte desiatky postáv, všetky hral rád, bavilo ho herecky sa popasovať s každou. „No mimoriadne rád som mal predstavenie Zvonček a Bambuľka, ktoré sa dočkalo vyše 400 repríz. V tejto klauniáde ma vlastne nebolo vidieť, robil som animácie predmetov a asi len päťkrát som sa bol s kolegami Oľgou Schramekovou a Rudom Kratochvílom na scéne pokloniť. Inscenácia však absolútne fungovala vďaka ilúzii, deti ju milovali. Škoda, že s tento projekt neobnovil s novými, mladými hercami,“ popisuje Gontko.

„Veľmi úspešné predstavenie je aj Danka a Janka, ktoré má za sebou vyše 60 repríz. Najbližšie ho hráme tesne pred Vianocami 19. decembra. V rozprávke stvárňujem niekoľko postáv – som mužíček z budíka, strašidlo Gevenducha či hovoriaci strom. Svieža a vtipná inscenácia, v ktorej so mnou hrajú Danica Hudáková a Oľga Schrameková, je u detí veľmi obľúbená. Rovnako rád mám aj nadčasový príbeh O psíčkovi a mačičke, kde robím uja Čapka.“

Okrem spomínaných predstavení hrá herec aktuálne aj v inscenáciách Zabudnutý čert, Lakomstory, Slovenský betlehem a v hre pre starších divákov Absolvent.

S marionetami na cestách

Autorským projektom Ivana Gontkaje tradičné marionetové divadlo Tyjátr. Pred dvoma rokmi ho uviedol premiérou hry Herkules alebo dobytie pekla. S týmto predstavením sa zúčastnil aj na medzinárodnom festivale Letní letná v Prahe či v Strážnici na Morave, hral ho aj počas Divadelnej Nitry a v parku v rámci kultúrneho leta. „Ide o iluzívny spôsob vodenia bábok, hlasom ich oživuje jeden bábkár. Hru hrávam aj s mladšou dcérou Rebekou, ktorá študuje na Párovskom gymnáziu. Niekedy v ňom „asistuje“ aj staršia dcéra Ivana, študentka bábkovej scénografie na DAMU v Prahe,“ hovorí Gontko. „Chceme naštudovať aj ďalšie predstavenie Don Šajn, len treba zohnať peniaze.“

K marionetovému divadlu sa Nitran dostal vďaka Antonovi Anderlemu, významnému slovenskému bábkarovi, ktorého umenie vždy veľmi obdivoval. Pôvodne chcel toto predstavenie pripraviť v súbore Teatro Tatro, ale napokon z toho zišlo, a tak sa do naštudovania pustil sám v spolupráci s Jurajom Hamarom, súčasným riaditeľom SĽUK-u. V septembri 2013 s ním plánuje v Banskej Bystrici zorganizovať ďalší ročník medzinárodného festivalu tradičného bábkového divadla Anderleho Radvaň.

„Jukebox“ z Nemecka

Ďalším úletom Ivana Gontka je flašinet. Nitrania ho s ním moli vidieť počas Divadelnej Nitry aj vo Vianočnom mestečku. Nitran zorganizoval aj Flašinetiádu – 1. stretnutie flašinetárov na Slovensku s cieľom dostať Slovensko na flašinetovú mapu sveta. Na Donovaloch – v rozprávkovej dedine Habakuky – sa stretlo deväť hráčov na tento nástroj z troch krajín.

Drevený, krásne pomaľovaný „jukebox“ vyrobili pred 130 rokmi v Nemecku. „Pred 2. svetovou vojnou ho kúpila česká komediantská rodina, ktorá kočovala s bábkovým divadlom, kolotočmi, verklíkom aj týmto flašinetom. Po vojne im to zatrhli, tak s tým prestali. Pred rokmi sa do kočovania opäť pustili ich potomkovia, ale dlho ich to nebavilo. Flašinet som od nich kúpil pred takmer tromi rokmi.“

Nástrojové zloženie je pôvodné aj o niečo vylepšené, obsahuje napríklad xylofón, basový bubienok, malý bubon, činel a 30 organových píšťaliek. Na výber je 50 rôznych melódií, ktoré sa rozozvučia otáčaním kľuky.

Sobotné čítačky

Možno málokto vie, že Ivan Gontko je predsedom slovenskej sekcie medzinárodnej bábkarskej organizácie UNIMA, ktorá zastrešuje 138 krajín. Pod jej hlavičkou spolu s OZ Bratislavský Gašparko získali priestory v hlavnom meste v zrekonštruovanom meštianskom dome. Zriadili tu maličkú divadelnú sálu, v ktorej sa hrávajú predstavenia pre najmenšie deti, predajňou bábok a výstavné priestory, v ktorých malo svoju výstavu aj Staré divadlo Karola Spišáka. Herca veľmi mrzí, že pre takýto projekt sa mu nepodarilo získať priestory v nitrianskom parku a rozšíriť tak ponuku programov pre deti na celý rok. „Doma asi naozaj nikto nie je prorokom. Je smutné, že viac pochopenia nachádzam pre podobné aktivity v Bratislave či v Banskej Bystrici. Na škodu nitrianskym deťom...,“ dodáva.

Ivan Gontko patrí ku generácii, ktorá vyrastala na knihách. Vášeň pre čítanie sa herec snaží vzbudzovať v deťoch prostredníctvom sobotných verejných čítaní v Libresse na Kupeckej ulici. „Deti počúvajú, rozmýšľajú, pýtajú sa, a to je dôležité. Divadlo a tieto čítačky mi spolu s flašinetom dobíjajú baterky - keď vidím spätnú reakciu, viem, že to čo robím, má význam,“ uzavrel Ivan Gontko.

Malý Ivko ešte v kočíku.

V škôlke.

S Teatro Tatro po Ukrajine.

Pred svojím Tyjátrom na námestí.

Ako flašinetár...

S flašinetom na námestí v Nitre.

V rozprávkovej republike Habakuky Nitran zorganizoval Flašinetiádu – 1. stretnutie flašinetárov na Slovensku.

Herec s dcérou Rebekou.

Ako otec Mikuláš vo filme Krajinka. FOTKY: ARChÍV I. G.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 707
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 234
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 341
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 159
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 580
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 482
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 057
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 803
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 787
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 392
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 728
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 19 574
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 500
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 928
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 057
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 803
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 787
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 392
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 728
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 19 574
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 500
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 928
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu