Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Nitrianska stolica popravovala aj rozštvrtením koňmi

Tresty v minulosti boli rôzne. Spôsob, akým odsúdenec odchádzal na druhý svet, závisel často od jeho pôvodu.

Slučka patrila v nitrianskej župe k jemnejšiemu spôsobu popravy.

IVANKA PRI NITRE. Pestrú zbierku archívnych dokumentov, ktoré hovoria o vine a treste v minulosti, majú v Štátnom archíve v Nitre, ktorý sídli v Ivanke pri Nitre.

Ich obsah je mnoho ráz o sporoch pri predaji majetku či o súdnych sporoch, ktoré boli často kruté a podobne ako dnes, ťahali sa celú večnosť.

Zemepáni do svojich sporov radi zaťahovali poddaných. Nebolo nič výnimočné, ak ich 'nahuckali' na prepadnutie susednej dediny. Stredoveké listiny z konca 14. storočia popisujú napríklad spor o vinice v Mojmírovciach. Konflikt vyústil tak ďaleko, že manželku jedného zo šľachticov udupali koňmi.

Incest aj sodomia

Historik a archivár Peter Keresteš pozná podoby súdnictva v minulosti veľmi dôverne. Je totiž autorom štúdie o súdnej praxi Nitrianskej stolice v 16. a 17. storočí. Prešiel dokumentmi odhaľujúcimi rôzne súdne kauzy.

„V tomto období sa stretávame s takými vecami ako je bohorúhačstvo, bosoráctvo, ale aj so sodomiou či incestom. Neboli časté, ale vyskytovali sa,“ povedal Peter Keresteš.

Krutostí sa možno v naivnej miere, že sa im to prepečie, dopúšťali aj tí lepšie situovaní. V zápisniciach Nitrianskej stolice sú doklady o tom, že v 16. storočí zavraždil zemepán Ondrej Babindali richtára jednej obce v okolí Topoľčian.

„O krutosti doby hovorí udalosť z roku 1688, keď istý Mikuláš Buzáši prišiel do domu zemianky Doroty Chňapekovej, vdovy Juraja Jávorku a kruto ju umučil. Najskôr jej dosekal nohu mečom, potom jej do ľavej ruky vrazil kopiju a nakoniec jej kopijou prebodol aj krk. Za nesmiernej bolesti ju ponechal napospas osudu. Hoci sa chcel tento tyran pred súdom vykúpiť ohromnou sumou tisíc dukátov, nenašiel u sudcov pochopenie“, opisuje jeden z prípadov Peter Keresteš.

Peter Keresteš sa zaoberá trestami v minulosti. V archívnych dokumentoch našiel množstvo krutostí a krvákov, ktorými by nepohrdol ani dnešný bulvár. Na snímke Keresteš ukazuje najstaršiu listinu v národnom jazyku.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Lámanie kolesom a trhanie koňmi

Stoličné súdy často rozhodovali aj v prípadoch urážok či utŕhania na cti. Nadávky síce boli pestré aj vtedy (a doslovne ich prinášajú archívne dokumenty), mocní vtedajšieho sveta sa však nezriedka cítili dotknutí už v prípadoch, nad ktorými by sme dnes len mávli rukou. Závažne bolo napríklad obvinenie, že niekto je luhár alebo že si nestojí za slovom.

A trestná sadzba? Zvyčajne dvanásť zlatých. „Rozhodne to nebolo málo,“ komentoval vtedajšie pokuty Peter Keresteš.

„Najčastejším trestom z kategórie miernych bolo palicovanie. A keď nebolo palicovanie, tak dva dni žalára. A keď nie žalár, tak musel dotyčný zaplatiť. Aký trest mu vymerali, záviselo často od toho, ako bol solventný, alebo akého mal obhajcu,“ povedala Šarlota Drahošová, riaditeľka archívu.

Vo všeobecnosti ale platilo, že súdy inak posudzovali prehrešky šľachticov a inak zlyhania poddaných. Rovnako malo slovo šľachtica neporovnateľne väčšiu váhu ako slovo chudobného.

Vtedajšia justícia sa dokázala 'vyšantiť' aj pri rozhodovaní o tom, akou smrťou má odsúdený zomrieť. Ku klasike patrilo obesenie, sťatie či utopenie.

„Najkurióznejším trestom, ktorý vyniesol nitriansky stoličný súd v 17. storočí, bolo lámanie kolesom,“ hovorí Peter Keresteš. No Nitra zažila aj mimoriadne kruté popravy koňmi: odsúdených uviazali o dvoch alebo štyroch koňov a tých potom hnali od seba. Telo zločinca sa tak roztrhlo.

„Obyčajne takéto tresty udeľovali ľuďom klasifikovaným ako verejní zločinci. Dostávali ich napríklad za lúpežné prepady. U šľachticov sa takéto kruté tresty nevynášali,“ dozvedáme sa v archíve.

Klietka hanby

Súdy často trestali aj verejnou potupou. Človeka vystavili v takzvanej klietke hanby alebo ho uviazali o stĺp a nechali verejnosť, aby na odsúdenca pokrikovala, či aby ho opľula.

Archívne dokumenty vypovedajú aj o prípadoch vypálenia znaku na tvár. To sa robilo v prípade bosoriek alebo žien, ktoré odsúdili za cudzoložstvo.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 4 901
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 1 176
  3. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 417
  4. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 383
  5. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 306
  6. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 298
  7. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 264
  8. Za zranenie robotníka na stavbe Jaguara uloží inšpektorát sankciu 225
  9. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 212
  10. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 197

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO)

Útočník Bábu sa priznal, že posielal len center pred bránu. Napokon sa však tešil z jedného z najkrajších gólov v kariére.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Zlaté Moravce si zvolíme iba troch poslancov. O tieto miesta má záujem osemnásť kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Od polovice septembra je nezvestný, polícia prosí o pomoc

Trnavskí policajti žiadajú verejnosť o pomoc pri vypátraní nezvestného muža.

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Všetky správy

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer oslabil o takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

Nivy o týždeň zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu Nivy na Mlynských nivách chce spoločnosť HB Reavis postaviť do troch rokov.

Kam vyraziť