Streda, 23. august, 2017 | Meniny má Filip
Pridajte si svoje mesto

Na obchvate v Galante pribudne značka Stop

Zmena súčasnej križovatky napríklad za kruhovú by si vyžadovala podľa hovorcu ministerstva dopravy získanie nového stavebného povolenia.

(Zdroj: FOTO: GALANTA online)

Zmena súčasnej križovatky napríklad za kruhovú by si vyžadovala podľa hovorcu ministerstva dopravy získanie nového stavebného povolenia.

GALANTA. Na križovatke, ktorá pretína galantský obchvat v smere na Kolóniu sa stali až dve dopravné nehody. Stali sa iba do týždňa po oficiálnom otvorení druhej etapy obchvatu. Mesto iniciovalo stretnutie s dopravnými policajtmi, ktorí navrhli preložiť značku „daj prednosť v jazde" 150 m pred túto križovatku a za ňu zaradiť značku „stop". Podľa kompetentných by mala postačovať.

Cesta tretej triedy

Úrovňová križovatka križujúca cestu medzi Galantou a časťou Kolónia dostala už vlani od poslancov pomenovanie križovatka smrti. Toto označenie je podľa riaditeľa policajného oddelenia v Galante Milana Kirscha tvrdé a prehnané, keďže úsek je v prevádzke krátko a nič smrteľné sa na ňom nestalo.

„Je to nový úsek, ale je to križovatka ako ktorákoľvek iná, kde treba pri vjazde do nej venovať náležitú pozornosť a opatrnosť. Pokiaľ by vodiči, ktorí mali kolíznu situáciu, pozorne sledovali dopravné značenie, nebolo by k nej prišlo,“ povedal Kirsch. Pôvodná značka „daj prednosť v jazde", ktorá sa po novom posunula o 150 m pred križovatku a nahradila ju značka „stop", bola pre neho postačujúca.

„To čo je dobré, sa snažíme ešte nejakým spôsobom vylepšiť. Chceme ešte viac zdôrazniť potrebu zastaviť, pokiaľ si vodiči zvyknú na tú križovatku.“

Vedľajšia cesta, na ktorú osadia značku, je cesta tretej triedy. Rozhodnutie o značke vydá príslušný úrad pre pozemné komunikácie a k jej osadeniu vyzve správcu cesty. V tomto prípade Správu a údržbu ciest Trnavského samosprávneho kraja. „Budeme ich aj my žiadať, aby to bolo promptne urobené, hoci nejde o miestne komunikácie, ale o štátne cesty,“ povedal Ján Poľakovský z radnice.

Úsek budú sledovať

Mesto ešte vlani navrhovalo spraviť na tomto úseku kruhovú križovatku alebo nadjazd. Tieto návrhy však Slovenská správa ciest zamietla pre už stanovenú výšku financovania projektu. Ten, keďže je hradený z eurofondov, sa v priebehu realizácie nemôže meniť.

„Nemôže tam byť kruhová križovatka aj preto, lebo do nej nie sú rovnocenné vstupy zo všetkých strán,“ povedal riaditeľ Slovenskej správy ciest a investičnej výstavby v Bratislave Viliam Žák vlani poslancom na zastupiteľstve, ktorí žiadali vysvetlenie. Uistil ich, že všetko je navrhnuté na maximálnu bezpečnosť a dodal, že ak sa v budúcnosti ukáže, že križovatka je nebezpečná, budú riešiť jej zmenu.

„Budeme to vedieť napríklad osvetliť. Dnes existujú rôzne moderné bezpečnostné prvky, ktoré sa tam dajú osadiť.“ Zo SSC odpoveď na otázku, či bude riešiť zmenu križovatky, ak sa ukáže, že ani značka „stop" nie je dostačujúca, sme do uzávierky nedostali. Podľa ministerstva dopravy však proces zmeny existujúcej križovatky komplikuje stále fakt, že projekt bol financovaný z prostriedkov fondov EÚ.

„Na túto stavbu bolo vydané stavebné povolenie a má už aj kolaudačné rozhodnutie. Pre mimoúrovňovú respektíve kruhovú križovatku by bolo potrebné získať nové povolenie na zmenu dokončenej stavby,“ upresnil hovorca Martin Kóňa.

Milan Kirsch povedal, že galantskí dopravní policajti budú po osadení značky „stop" problematický úsek naďalej sledovať a vyhodnocovať. „Priebežne budeme prijímať opatrenia, pokiaľ by bol tento krok nepostačujúci, ale v danom čase to hodnotíme ako postačujúce opatrenie,“ uzavrel riaditeľ.


  1. Odišla legenda šalianskej hádzanej 521
  2. Fín používa v Nitre aj slovenčinu, Konečnú by potešil desiaty titul 438
  3. Zbehy s úlovkom z Bábu 389
  4. Na veľtrhu predviedli unikátne ovce aj vyše tonových býkov 359
  5. Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny Foto 356
  6. Šoporňa je po dvoch kolách stopercentná 223
  7. Fotogaléria: Neded - Vydrany 3:0 Foto 192
  8. Bohom zabudnutí ľudia ožívajú v Dejinách našej krčmy 164
  9. Dnes štartuje Vyšehradský pohár 140
  10. Gól jesene č. 2: Lukáš Klučár našiel horný roh brány (+VIDEO) 118

Najčítanejšie správy

Nitra

Odišla legenda šalianskej hádzanej

Dlhoročný manažér klubu Ladislav Kovács už nie je medzi nami.

Fín používa v Nitre aj slovenčinu, Konečnú by potešil desiaty titul

Družstvo Volley Project UKF Nitra sa od začiatku augusta pripravuje na novú sezónu. Vyššie ambície potvrdzuje aj príchod prvých posíl. A ďalšie sú na ceste.

Zbehy s úlovkom z Bábu

V. LIGA STRED: V. Zálužie a Lapáš získali prvé body. Výčapy-Opatovce rozhodli zápas s Nevidzanmi v závere z penalty.

Na veľtrhu predviedli unikátne ovce aj vyše tonových býkov

Do Nitry priviezli zvieratá, ktoré ešte na Slovensku nikdy predtým neboli.

Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny

Ministerstvo hospodárstva žiada od mesta termín otvorenia termálneho kúpaliska Galandia.

Blízke regióny

Zrušený závod Coca-Cola bude mať nového majiteľa + foto

Závod Coca-Cola v Lúke nad Váhom skončil s výrobou ešte v máji 2016. Odvtedy sa spoločnosť snaží rozľahlý areál predať. Podľa ich vyjadrení sú krátko pred podpisom zmluvy.

Obyvatelia nesúhlasia s ďalším zahusťovaním sídliska Družba

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie pre štvorpodlažnú budovu fitness telocvične, približne 140 obyvateľov okolitých bytových domov podalo proti tomu odvolanie.

Pýši sa hodnotením najlepšia pôrodnica v Nitrianskom kraji

Komárňanská pôrodnica je najlepšou v kraji a treťou najlepšou na Slovensku.

Vandalov sa obávajú, radnica sa spolieha aj na domácich +foto

Radnica dokončila rozsiahlu humanizáciu sídliska Zátvor. Dva vnútrobloky dostali úplne novú podobu. Zmeny vyšli na viac ako 320-tisíc eur. Ešte tento rok sa obnovy dočkajú aj ľudia z neďalekej Veternej ulice.

Muž spadol zo štvorkolky, letel preňho vrtuľník

Muž si pri páde zranil hlavu a driekovú časť chrbtice. Leteckí záchranári ho transportovali do bratislavskej nemocnice.

Všetky správy

Mnohí členovia SNS chcú odísť z vlády, povedal Danko. Fico chystal tlačovku, neprišiel

Premiér Robert Fico sa so svojim vyhlásením pred kamery nepostavil.

Gašpar prikrýval Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá v okolitých krajinách si to nevšimli.

Kam vyraziť