Sobota, 23. september, 2017 | Meniny má Zdenka
Pridajte si svoje mesto

Program Leader čakajú zmeny

Programovacie obdobie všetkých operačných programov vrátane pro-gramu Leader končí. MAS musia mať najneskôr do konca júna 2015 vysporiadané a zrealizované všetky projekty.

Na seminári na Kaskádach.(Zdroj: FOTO: ARCHÍV ĽK)

Programovacie obdobie všetkých operačných programov vrátane pro-gramu Leader končí. MAS musia mať najneskôr do konca júna 2015 vysporiadané a zrealizované všetky projekty.

GALANTA. Jednou z možností, ako čerpať eurofondy, je aj program Leader. Využívajú ho najmä obce, ktoré sa sťažujú na pomalé vyhodnocovanie projektov. Ministerstvo neplánuje agentúru personálne posilniť, od októbra sa administratíve venujú dve oddelenia namiesto jedného.

Určili si priority

Miestne akčné skupiny sú občianske združenia, na Slovensku je ich 29. Združujú obce, podnikateľov, ale aj súkromné osoby. Každá MAS má svoje priority, podľa toho sú projekty rôzne zamerané. Výzvy na podávanie projektov, ktoré MAS vyhlasujú, sa od roku 2007 do 2013 orientujú hlavne na rozvoj vidieckeho cestovného ruchu, na budovanie cyklotrás, športových ihrísk, na obnovu obcí respektíve rekonštrukciu kultúrnych domov, či miestnych komunikácií.

Odborníci však konštatujú, že Leader na Slovensku bol oproti iným krajinám z vecného hľadiska nesprávne nastavený. Je podľa nich orientovaný viac na verejnú správu ako na súkromný a neziskový sektor.

„Strategickým plánovaním, ktoré je v tomto prípade veľmi dôležité, sa MAS rozhodli vo svojich stratégiách implementovať hlavne opatrenia pre obnovu a rozvoj obcí. Teda sa orientovali na podporu verejného sektora, v tomto prípade ide o obce. MAS mali možnosť smerovať financie aj do súkromného sektora od samého začiatku ich príprav stratégie,“ vraví hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Magda Tóth Želeňáková.

„MAS si síce určili svoje priority v územiach, ale nemôžu ich realizovať v plnej miere, pretože program, ktorý bol nastavený na národnej úrovni, im to nedovoľuje. Napríklad ihriská môžu robiť len samosprávy, ale chceli by ich zriadiť aj niektoré združenia, a nemôžu,“ oponuje Andrea Hradiská, predsedníčka národnej siete slovenských miestnych akčných skupín.

Prideľovanie peňazí

Leader bol podľa Hradiskej nastavený nesprávne aj z finančného hľadiska. Skonštatovali to aj zahraniční odborníci, ktorí boli prizvaní na seminár na Kaskádach.
Každá miestna akčná skupina totiž dostala rovnaký balík peňazí bez ohľadu na to, koľko v nej bolo katastrálne prepojených obcí. V programovacom období 2014-20 by však už toto rovnomerné rozdelenie prostriedkov podľa Tóth Želeňákovej nemalo platiť.

„Kritérium počet obcí by nebolo vhodným riešením, keďže MAS sú verejno-súkromnými partnerstvami, kde by toto kritérium bolo značne potláčajúce súkromný a verejný sektor. Preto sa bude uplatňovať kombinácia určitých kritérií, ktoré ešte nie sú známe, nakoľko ešte nie je schválená európska legislatíva,“ vraví hovorkyňa.

Partnerská dohoda

Šéfka národnej siete Hradiská poukázala aj na to, že niektoré MAS nemali pripravenú kvalitnú stratégiu alebo manažment, čo sa odrazilo aj na ich výsledku. Doteraz využili len 25 % z objemu peňazí, ktoré im boli pridelené. Aby zvyšné finančné prostriedky neprepadli Bruselu, ostatné miestne akčné skupiny by ich chceli využiť.
„Riadiaci orgán uskutoční také kroky, ktoré povedú k úspešnému vyčerpaniu alokovaných prostriedkov pre os 4 Leader,“ ubezpečuje ministerstvo. Začiatkom budúceho roka plánuje stretnutia s jednotlivými MAS, aby s nimi prediskutovalo reálnosť čerpania schválených finančných prostriedkov.
P

rogramovacie obdobie všetkých operačných programov vrátane programu Leader totiž už končí, „masky“ musia mať najneskôr do konca júna 2015 vysporiadané a zrealizované všetky projekty.
Nové programovacie obdobie sa bude od súčasného líšiť napríklad aj v tom, že bude možné financovať aktivity Leader z viacerých fondov. Teraz je to možné len cez program rozvoja vidieka cez os 4. V súčasnosti sa pripravuje takzvaná Partnerská dohoda na národnej úrovni o tom, aké operačné programy budú nastavené.

Schválenie tejto dohody je však podľa Tóth Želeňákovej závislé od schválenia Európskeho rozpočtu a legislatívy na roky 2014 – 2020. „Jednou z najvýraznejších zmien v politike rozvoja vidieka je zahrnutie druhého piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky do Spoločného strategického rámca na európskej úrovni spoločne so štrukturálnymi fondmi a Európskym fondom pre námorníctvo a rybné hospodárstvo.“

Región sa možno rozšíri

V Galantskom okrese sú dve miestne akčné skupiny, Dudváh a Stará Čierna voda. Má 6 obcí, ktoré implementujú Leader. Jednou z nich sú Dolné Saliby.
„Napriek tomu, že program Leader v dôsledku nedostatočnej podpory a nekvalifikovanej činnosti niekoľkých vládnych garnitúr sa rozbehol u nás ako v poslednej krajine EÚ, priniesol pre náš MikroregiónTermál 2,5 milióna eur,“ vraví starosta Dolných Salíb Lajos Seres. O peniaze sa uchádzali, aby mohli zrekonštruovať chodníky, dom smútku, vybudovať cyklotrasu či obnoviť kultúrny dom. Ten zrekonštruovali v rámci programu Leader aj v Kráľovom Brode.

„Nevýhodou je zdĺhavé vyhodnocovanie projektov a komplikované vyúčtovanie. Bolo by potrebné to urýchliť a zjednodušiť administratívu, umožniť v programe väčšiu flexibilitu a zvýšiť zdroje,“ vraví starosta Pavel Racsko.
Vyhodnocovanie projektov je v kompetencii pôdohospodárskej platobnej agentúry. Niekedy vyhodnotenie jedného projektu podľa Hradiskej trvá aj trištvrte roka. Brzdí to čerpanie euro peňazí. Ministerstvo však neplánuje personálne posilniť agentúru, na mzdách musí šetriť.

„Uvedomujeme si dlhší čas administrácie jednotlivých podpôr v rámci tohto opatrenia, ktorý je však zapríčinený aj nerovnovážnosťou vypisovania výziev zo strany MAS. Agentúra sa snaží reagovať na túto situáciu a od 15. októbra majú v náplni činnosti vyhodnocovanie programu Leader dve oddelenia namiesto jedného a predpokladáme, že od 1. 1. 2013 sa budú na prechodné obdobie vyhodnocovaním zaoberať všetky oddelenia vyhodnocovania projektov v regiónoch,“ upresňuje hovorkyňa.

Manažér MAS Stará Čierna voda je Ľudovít Kovács. Pripustil, že možno rozšíria re-gión o nových podnikateľov a aj o obce. „Po novom sa budú môcť do programu Leader zapojiť aj väčšie mestá,“ uzatvára.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 1 196
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 936
  3. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 412
  4. Rumanová na hody s Nitrou 295
  5. Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany 261
  6. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 198
  7. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 186
  8. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 163
  9. Rodičia sa sťažujú na podmienky v triede a škole 154
  10. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 143

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov

O funkciu poslanca v obvode Šale sa uchádza 19 kandidátov, z toho sú dve ženy.

Rumanová na hody s Nitrou

Futbalových prvoligistov pohostia v ďalšej obci v regióne.

Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany

V obci Rišňovce sa prakticky rozpadla miestna organizácia strany Smer-SD. Z jedného z najsilnejších klubov v Nitrianskom okrese odišlo 22 členov.

Blízke regióny

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Gymnazista z Levíc je najmladším tanečníkom televíznej šou

Filip Buránsky (18) získal základy v levickom klube Junilev. S tancom začínal ako osemročný.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Medializácia zabrala, nezvestného muža už našli

Polícia pátrala po Igorovi Tvaroškovi, naposledy ho videli v polovici septembra.

Všetky správy

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Okresný súd v Bratislave odsúdil bývalého poslanca a ministra Daniela Lipšica.

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne, v Nitre je zatiaľ ticho.

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

Kam vyraziť