Pondelok, 25. september, 2017 | Meniny má Vladislav
Pridajte si svoje mesto

Na práci s fotkami a drevom ho baví objavovať

Do fotografií vesmíru nakreslil rôzne motívy – obrazy vystavuje v KOS. Popri maľovaní aj vyrezáva, jeho najväčšou je asi 4,5 metra vysoká socha Panny Márie v kostole v Hornej Kráľovej.

Výstava Mira Poláka Hviezdy trochu inak v KOS Nitra potrvá do 19. decembra.(Zdroj: (ČE))

Do fotografií vesmíru nakreslil rôzne motívy – obrazy vystavuje v KOS. Popri maľovaní aj vyrezáva, jeho najväčšou je asi 4,5 metra vysoká socha Panny Márie v kostole v Hornej Kráľovej.

NITRA. Treťou nitrianskou výstavou s názvom Hviezdy trochu inak sa v krajskom osvetovom stredisku predstavuje sochár, rezbár a maliar Miro Polák. Počas dvoch prvých sa prezentoval v ZOC Max a v nitrianskej synagóge, ale vystavoval aj v Bratislave a Nových Zámkoch.

Povolaním pedagóg našiel zaľúbenie v hviezdnych diaľavách, ktoré sa stali podkladom pre jeho originálne diela.

Zmena je život

„Učím matematiku a výtvarnú výchovu. Začínal som na ZŠ Fatranskej, potom som prešiel niekoľko škôl. Väčšinou som ich striedal tak po piatich rokoch - zmena je život. Teraz som učiteľom v ročníkoch 5. – 9. v ZŠ v Dolných Krškanoch,“ predstavil sa nitriansky umelec.

Už od skončenia vysokej školy sa Miro Polák intenzívne venuje rezbárstvu a sochárstvu. Až v posledných štyroch rokoch sa rozhodol pre zmenu – pustil sa do umeleckého dotvárania snímok vesmíru z Hubblovho teleskopu. „Našiel som ich na internete, kde je z existujúcich 700-tisíc asi 1 800 fotografií vesmíru. Ale doniesli mi ich aj moji známi - slovenskí astronómovia, keď boli v NASA,“ vysvetľuje Polák. „Reprodukcie týchto snímok potom dokresľujem motívmi z mytológie, náboženstva, prírody, lásky, materstva, využívam aj témy zo súčasného života, zo vzťahov medzi ľuďmi a podobne.“

Fotografie autor dotvára farbičkami z Nemecka, české ani naše vraj nie sú dobré, po fotografiách sa „šmýkajú“. „Nemecké sú také kvalitné, že dokážu kresliť do matnej fotografie,“ vraví umelec.

V Omege života je on aj s dcérou

Na výstave, ktorá v KOS potrvá do 19. decembra, autor predstavuje časť svojho rozsiahleho vesmírneho cyklu. Podľa slov kurátorky Marty Hučkovej nám umelec približuje krásne farebný vesmír. Svojimi námetmi sa prenáša do gréckych bájí, mexických príbehov aj čínskych legiend, v ktorých objavuje múdrosť vekov. Cez sakrálne motívy nás nabáda k šíreniu myšlienok dobra, lásky a ľudskosti.

Návštevník na výstave objaví diela s názvami Anjel strážny, Héra, Tanec komét, Poslovia, Býk, Vzlet, Ikaros, Snívajúca, Kvetinárka, Vesmírna Venuša, spolu 29 obrazov. Čínske tajomstvo napríklad zobrazuje súhvezdie Raka s tvárou čínskeho cisára a priadkou morušovou, ktorá symbolizuje tajomstvo výroby hodvábu. „S obrazom Omega života som sa pohral – je na ňom 80 postáv, ktoré na pozadí súhvezdia akýmsi tunelom prechádzajú na druhú stranu. Kreslil som tu konkrétnych ľudí, tu som napríklad ja, moja dcéra či sv. Cyril a Metod,“ popisuje maliar.

Kresby sa akoby prirodzene vynárajú z hĺbok vesmíru, z priestoru súhvezdí i z jasnomodrej oblohy. Motívy autorovi vlastne ponúka samotná fotografia.

„„Na tejto práci ma najviac baví hľadanie a objavovanie niečoho skrytého. Nehľadám to, čo astronómovia, hľadám posolstvá, vzťahy medzi ľuďmi,“ vraví Nitran. „Snímku si otáčam a hľadám. Niekedy to trvá dve hodiny, inokedy dva dni či dva týždne. Keď v nej stále nič nenachádzam, roztrhám ju a idem ďalej,“ tvrdí autor.

Okrem fotiek z Hubblovho teleskopu je na výstave aj šesť obrazov zo snímok oblohy. Tie pre Poláka vytvoril jeho kamarát – fotograf Maroš Mandúch z Mojzesova. „Tieto obrazy dokumentujú moju snahu už sa trošku vrátiť z hviezdnych diaľav na nebo a odtiaľ na našu zem. A ak to ešte pôjde, tak aj trochu pod zem. Ale to už budú témy ďalších mojich výstav.“

Drevo ho musí osloviť

Miro Polák tvorí v Nitre vo svojom ateliéri na Klokočine ale aj na chalupe v dedinke Vlkas neďaleko Podhájskej. Popri práci na vesmírnej sérii si vždy nájde čas aj na sochárčenie a rezbárstvo. Svoju tvorbu prezentuje na domácich a medzinárodných sochárskych sympóziách, sám je organizátorom a účastníkom sympózií v Podhájskej, Radave i Veľkej Mani, vystavoval v Bardejove aj Plaveckom Štvrtku. So sochármi z celej Európy sa stretáva v meste Maria Bistrica, v centre chorvátskej cirkvi, kde tvoria diela s náboženskou tematikou. Slovensko zastupoval aj na celosvetovom sochárskom sympóziu v Bratislave.

„Mojou zatiaľ asi najväčšou je socha Panny Márie v kostole v Hornej Kráľovej - má výšku zhruba 4,5 metra, vytvoril som tu aj rozsiahly súbor diel z dreva – Krížovú cestu, organy, bočný oltár a ďalšiu výzdobu,“ hovorí Miro Polák.

Ako skúsený rezbár vraví, že drevo ho musí osloviť, aby z neho niečo vytvoril. „Buď v ňom niečo je alebo nie je. Keď je drevo pekné, socha je už vlastne vo vnútri, len to tam treba objaviť a dotvoriť. Prácu s drevom mám radšej ako s epoxidom či kovom pri sochárčine. Drevo je teplé, aj keď je mŕtve, vlastne stále žije, puká, pracuje.“

Momentálne autor pracuje na veľkom betleheme. Vyrezáva ho do dosky s rozmermi takmer dva krát dva metre, postavy budú mať výšku zhruba meter. „Robím ho pomalšie, ale precízne, k budúcim Vianociam by mohol byť hotový,“ dodal Miro Polák.

Miro Polák pri diele Omega života, v pozadí obraz Ochranca..

Čínske tajomstvo.

Materstvo.

Snívajúca.

Ikaros.

Slovensko dnes. FOTKY: (ČE)


  1. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 1 583
  2. V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc Foto 631
  3. Hokejisti ako deň a noc 558
  4. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 416
  5. Kladivo 409
  6. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 381
  7. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 299
  8. Spadol z neba 295
  9. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 279
  10. Fotogaléria: FC ViOn - Podbrezová 1:0 Foto 163

Najčítanejšie správy

Nitra

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc

V mestskej časti majú osadiť 34 stĺpov a vyše tri stovky tabuliek.

Hokejisti ako deň a noc

Proti Trenčínu si debut v drese Nitry odbil 17-ročný Andrej Kollár.

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Kladivo

Stopér Nitričky Richard Križan v sobotu oslavoval 20 rokov, pre ultras z Plášťoviec vybavoval 27 lístkov.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Polícia hľadá hnedý Mercedes bez spätného zrkadla. Zachytil a ťažko zranil chodkyňu

Mladá žena ktorá kráčala v sobotu večer popri ceste z Pohronského Ruskova do Hronoviec.

Stánkari s občerstvením budú na miesta na Vianočných trhoch prihadzovať

Po rokoch bude Vianočné trhy v Trnave opäť organizovať radnica.

Prevádzkovateľa mestskej autobusovej dopravy v súťaži nevybrali

Ponuka jediného uchádzača, spoločnosti Arriva Trnava, bola pre radnicu neprijateľná.

Všetky správy

Dvesto pretekárov bojuje šesť a pol hodiny o titul a vždy vyhrá Sagan

Slovák má najviac víťazstiev, tituly zbiera ako na bežiacom páse a slávneho Merckxa mrzí, že si s ním nemohol zmerať sily, keď sám jazdil.

Matthews znovu prehral so Saganom. Som sklamaný, priznal

Austrálčan získal na majstrovstvách sveta druhú medailu za posledné tri roky.

Pozrite si záver MS z Bergenu, ktorý nebol v televízii

Zábery z helikoptéry ukazujú nástupy v posledných kilometroch aj to, ako skupina favoritov dostihla úniky.

Osobnosti reagujú na triumf Sagana: Jazdec z malej krajiny mení históriu

Slovenský jazdec ako prvý v histórii získal tri tituly na MS za sebou.

Kam vyraziť