Podľa poslancov nie je otázka bezdomovcov otázkou verejného poriadku, ale sociálnou problematikou. Budú sa ňou zaoberať odborné komisie.
DUNAJSKÁ STREDA. Do všeobecne záväzného nariadenia o dodržiavaní verejného poriadku a udržiavaní čistoty navrhovalo mesto zapracovať problematiku ľudí bez domova.
Podľa neho mali mať vyhradenú konkrétnu parcelu, na ktorej by sa mohli zdržiavať. Poslanci návrh mesta nepodporili, materiál stiahli.
V Pezinku vyčlenili lavičky
Bezdomovci by sa podľa navrhovaného VZN mali zdržiavať na iba Kračanskej ceste. Dodržiavanie obmedzenia by kontrolovali policajti.
„Navrhli sme, nech sú v priemyselnej zóne, kde sú sociálne byty s nižším štandardom. Občanom Dunajskej Stredy nemôžeme zakázať, aby používali verejné priestranstvá, ale môžeme to obmedziť,“ povedal primátor Zoltán Hájos.
Z právneho hľadiska považoval tento návrh za najlepší aj z pohľadu VZN, keďže bezdomovci podľa neho na verejných priestranstvách vykonávajú osobné potreby, pri požití alkoholu robia neporiadok, šikanujú miestnych podnikateľov tým, že chodia do potravín a všetko ohmatávajú.
„Budeme chrániť záujmy bezdomovcov alebo slušných ľudí, ktorí platia dane?“ dodal. Podľa neho sú na území mesta zhruba štyria-piati bezdomovci, ak je vraj nejaká akcia, prídu viacerí aj z iných miest.
„V Pezinku vyčlenili pre bezdomovcov jednu lavičku, dovtedy sa zdržiavali a prespávali na piatich. Či sa toto riešenie osvedčilo, alebo nie, je otázne, na to sú policajti, aby na to dohliadali.“
Podľa poslanca Vendelína Benkóczkiho tento problém rieši priestupkový zákon a polícia má právomoc podľa neho zasahovať. Nie je potrebné to riešiť duplicitne prijatím VZN.
Ľudia bez domova nespolupracujú
Poslanec Marian Ravasz si myslí, že „ísť“ právnymi riešeniami na bezdomovcov nemá vôbec žiadny význam.
„Túto problematiku sme mali v pléne aj koncom septembra, na ktorom sme s primátorovým návrhom nemohli súhlasiť, lebo sa pozerá na problematiku z hľadiska šikanovania. Prijali sme uznesenie, že pomocou expertov sa na to vypracuje komplexné riešenie a až potom sa k tomu vrátime. Nestalo sa tak,“ povedal Ravasz.
Podľa neho nie je otázka bezdomovcov otázkou verejného poriadku, ale sociálnou problematikou. Myslí si, že je potrebné pre nich vytvoriť prostredie, kde by sa mohli zdržiavať. Starý rodinný dom pri ľadovej ploche sa však už ako nocľaháreň nedá používať, podľa hygieny nevyhovuje.
„Mohol by sa zrekonštruovať, pretože dať bezdomovcov na Kračanskúcestu do areálu, kde bývajú neplatiči respektíve Rómovia by spôsobovalo ďalšie problémy. Mesto by tiež malo zamestnať sociálnych pracovníkov, ktorí by sa im venovali a skúsili ich vrátiť do normálneho života,“ poznamenal Ravasz.
Ľudia bez domova však podľa primátora odmietajú pomocnú ruku mesta. Keď im mali zabezpečiť nocľaháreň, využili ju maximálne trikrát.
„Bezplatne sme im tam ponúkali teplú stravu a možnosť prenocovať, predtým sme pre nich zabezpečili dva kontajnerové byty na Kračanskej ceste pod podmienkou, že nebudú mať vypité, platili tam totiž určité predpisy. Vybrali si radšej alkohol, vtedy sa aj stalo, že na ulici zamrzla jedna žena,“ dodal Hájos.
Materiál na decembrovom zastupiteľstve poslanci opäť stiahli, budú sa ním zaoberať odborné komisie.