Ústavu sa tu už podarilo kompletne zrekonštruovať budovu, v ktorej zriadil centrálny depozitár keramických nálezov. Postupne sa buduje aj pracovisko na spracovanie keramiky a jej uskladnenie. Dnes môžeme povedať, že je to najväčší a najkvalitnejší archeologický depozitár, aký na Slovensku máme, uviedol pred časom riaditeľ AÚ SAV Matej Ruttkay.
Ako informoval jeho zástupca Ivan Chebeň, v týchto týždňoch sa postupne dokončuje aj rekonštrukcia ďalšieho pavilónu bývalých kasární. Bude tu centrum dokumentácie, takže tu bude umiestnený aj počítačový server, na ktorom budú zálohované všetky dôležité údaje. Bude tu tiež depozitár pre drobné predmety a niekoľko pracovní. Táto budova by mal byť začiatkom roka 2013 určite daná do užívania, vysvetlil Chebeň. Depozitár drobných nálezov objavených pri výskumoch na celom Slovensku bude určený predovšetkým pre vedecké účely. Časť predmetov by však chcel ústav sprístupniť aj pre verejnosť. Počítame s tým, že v prednej časti by boli niektoré predmety vystavené akoby vo vitrínach. Pôjde o úložné priestory, ktoré však budú presklené. Nebude to teda nejaká muzeálna expozícia. Bude to depozitár, len v jednej jeho časti bude názorne ukázané, ako sú tie drobné predmety uložené a každý si bude môcť vytvoriť predstavu. To je zámer. Samozrejme, že je potrebné nájsť na to aj finančné prostriedky, povedal Chebeň.
Ústav sa pokúša nájsť peniaze zo štrukturálnych fondov aj na zriadenie múzea a archeoparku. Záleží na tom, aké zdroje získame. Projekty máme hotové. Mohli by sme urobiť aj tú časť, ktorá bude slúžiť na prezentáciu výsledkov archeologickej práce verejnosti, kde si napríklad študenti budú môcť aj experimentálne overovať rôzne postupy pri výskume, alebo aj pri spracovaní archeologických nálezov. Samostatnou časťou, ktorá bude súvisieť s muzeálnym pavilónom, bude archeopark, vysvetlil zámery ústavu Ruttkay. Podľa Chebeňa však doteraz nebola vypísaná vhodná výzva, v rámci ktorej by sa archeológovia mohli uchádzať o potrebné zdroje. Boli sme v jednom podobnom projekte, ale tam sme neuspeli. Tá myšlienka je však stále otvorená. Nezanikla, takže pokúšať sa určite budeme aj naďalej. Uvidíme, ako to dopadne, dodal Chebeň.
V areáli bývalých kasární získal AÚ celkovo 12 budov, ďalších 34 pavilónov získalo od štátu mesto Nitra. Väčšina pozemkov zasa patrí rímskokatolíckej cirkvi. Mesto chce budovy v areáli využívať predovšetkým na kultúrne účely. Archeologický ústav chce vo svojich budovách postupne zriadiť svoje odborné pracoviská a expozície prístupné aj pre verejnosť.