Misijnú sestričku pri pomoci biednym ohrozovali nožmi

Štedrovečerná hostina v Rumunsku a Moldavsku sa veľmi líši v závislosti od toho, čo si kto môže dovoliť. Ryby alebo polievky na Vianoce tieto národy nejedia.

Táto bezdomovkyňa tiež potrebovala pomoc misijných sestričiek.Táto bezdomovkyňa tiež potrebovala pomoc misijných sestričiek.

IVANKA PRI NITRE. Pätnásť rokov strávila na misiách v Rumunsku a Moldavsku sestra Juliana z Misijnej Kongregácie služobníc Ducha Svätého v Ivanke pre Nitre. V Rumunskom meste Roman a Moldavskom meste Orhei pomáhala spolu s ďalšími rehoľnými sestrami tým najbiednejším.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zažila absolútnu biedu a utrpenie tých najchudobnejších, ale aj prepadnutie v dome, kde sestry prespávali. Napriek tomu roky v zahraničí neľutuje a svoju misiu vníma ako poslanie.

Sestra Juliana.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Spoznávanie skutočnej biedy

Do Rumunska sa sestra Juliana dostala z Talianska, pretože v tom čase bol apoštolským nunciom v Rumunsku Slovák. Patril do spoločnosti verbistov, preto tamojší biskupi pozvali Misionárov Božieho Slova - verbistov a misijné sestry. Juliana mala výhodu, že ovládala taliančinu, rumunčina má mnohé prvky z tohto jazyka.

SkryťVypnúť reklamu

Na misii sa sestra Juliana venovala chudobným a chorým. Najskôr sedem rokov pracovala v charitatívnej lekárni, ktorá za minimálny poplatok alebo aj úplne zadarmo dávala lieky najbiednejším. Ďalšie roky v Rumunsku strávila ošetrovaním chorých priamo v ich domovoch.

„To bola pre mňa ešte väčšia satisfakcia, lebo som sa viac konfrontovala s nedostatkami a s tým, ako ľudia skutočne žijú. Spoza pultu toho človek nevidí až toľko,“ hovorí misijná sestra. Chudobné oblasti pripomínali rodáčke z Oravy Slovensko v minulosti. „Žilo sa tam takým jednoduchým spôsobom života aký bol pred 50 rokmi na hornej Orave,“ povedala Juliana.

Chlapcovi vrátili zmysel života

Rehoľná sestra rada spomína na prípady, v ktorých bolo jasne vidieť, ako misie dokázali pozitívne zasiahnuť do životov ľudí. Jedným z ťažkých prípadov bol 25-ročný mladík Dan Muraru, ktorý spadol zo stromu a poranil si miechu. S mladou ženou žil v otrasných podmienkach – byt bol bez kúrenia, všade boli plesne. S pomocou misionárok a vďaka zbierke holandských dobrodincov sa pre tohto muža podarilo nájsť sociálny byt, v ktorom môže ostať do konca života. Okrem toho absolvoval operáciu v Bukurešti, po ktorej sa začal zotavovať.

SkryťVypnúť reklamu

„Hovorila som mu, že je mladý, že by mohol niečo robiť – napríklad vyrezávať z dreva, lebo to sa v tej oblasti robilo. Niekto ho nasmeroval k vyšívaniu gobelínov a pri tomto aj ostal, vytvára naozaj krásne gobelíny,“ spomína sestra Juliana na mladíka. Dokázal si dokonca urobiť vodičák a zaobstarať si vlastné auto. Práca dala mužovi nový zmysel života. Z mladíka je dnes zrelý štyridsiatnik, ktorý sa teší zo života.

Podobných prípadov – aj keď nie vždy so šťastným koncom – zažila sestra na svojich misiách viac. Spomína napríklad na rodinu s malým dieťaťom, v ktorej otec prišiel o zdravie pri úraze v lese. Stal sa z neho invalid a o rodinu sa dnes stará žena, ktorej dobrodinci pomohli zakúpiť si motorovú pílu. S ňou chodí do lesa a reže drevo, aby si ťažkou chlapskou prácou aspoň trochu privyrobila.

SkryťVypnúť reklamu

Sestra Juliana so staručkou Taliankou, o ktorú sa starala v Rumunsku.

Sestričky ohrozovali nožom

V Moldavsku bola sestra Juliana kratšie, len dva roky. Aj to ale stačilo na veľmi nepríjemnú skúsenosť – do budovy, v ktorej pôsobila s ďalšou misijnou sestrou, sa v noci vlámali Cigáni. Ozbrojení hrdzavými nožmi na smrť vydesili sestričky a pobrali, čo sa pobrať dalo. Mnoho financií však u rehoľných sestier nenašli.

Sestra Juliana opisuje Moldavsko ako peknú krajinu, ktorú ale veľmi poznačili štyri desaťročia komunizmu. Hovorí sa, že až tretina Moldavčanov musela za prácou odísť do zahraničia. U tých, čo ostali, sa sociálne rozdiely naďalej prehlbujú.

Koláče bez mlieka a vajíčok

Pre misijnú sestričku boli zážitkom aj Vianoce v týchto krajinách. „V istom zmysle slova boli veselšie,“ hovorí Juliana.

Líšili sa aj podľa toho, či hovoríme o zvykoch katolíkov alebo pravoslávnych. Pravoslávni začínali prípravu na Vianoce už v polovici novembra prísnym pôstom. Nejedli mlieko, mäso, syry ani vajíčka. Namiesto toho mali na oleji pripravenú fazuľu či šošovicu. „A koláče dokázali upiecť aj bez mlieka a vajíčok – to je niečo, čo si u nás ani predstaviť nevieme,“ povedala sestra Juliana.

Aj rumunskí katolíci dodržujú pôst viac ako my. Vianočnú večeru nepoznajú, nepôstne jedlá začínajú až po polnočnej omši. Hostine dominuje pečené mäso akéhokoľvek druhu – aj v závislosti od toho, čo si kto môže dovoliť. „Žiadny sviatok nesmie byť bez kapustového lista, v ktorom je zatočené mäso a ryža. Pripravujú aj koláče, hlavne tradičný kozonak, čo je niečo ako naša vianočka. Musia mať veľa predjediel, okolo Vianoc a Nového roka je takým tradičným predjedlom huspenina z kohúta alebo moriaka,“ hovorí misijná sestra.

K tradičným zvyklostiam patria najmä obľúbené koledovanie. Na Nový rok sa potom chodí po domoch s vinšovaním, pri ktorom sa na dvoroch aj v domoch rozhadzujú zrná ryže, pšenice alebo jačmeňa pre šťastie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 99 072
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 139
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 862
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 098
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 257
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 871
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 753
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Nitra vyhrala v Žiline 6:2 a semifinálovú sériu vedie 3:1 na zápasy. Sebastián Čederle (vľavo) je s ôsmimi gólmi v desiatich zápasoch najlepším strelcom play-off, Martin Vitaloš (vpravo) prísne zastavuje súperov v obrannom pásme.

Výkon majstra mal majstrovské črty.


3
Riaditeľka Agentúry štátnom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová.

Záujemcovia sa už môžu hlásiť cez web.


3

Nehoda sa stala skoro ráno.


6

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu