Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana
Pridajte si svoje mesto

Rok 2012 v župe: korupčný škandál aj zbytočné kiksy

Vlani v župe úradovala aj polícia, riešila viacerých výsoko postavených úradníkov. Kraj poznačili aj ťažko vysvetliteľné lapsusy.

Župný dom síce poznačila rozsiahla rekonštrukcia, ani tá sa ale nevyhla kritike. Najskôr župa zabudla, že existuje aj verejnosť a na svojich rokovaniach s ňou nerátala. V jeseni zase umelcov podráždilo, že krajskí poslanci a úradníci obedujú vo vzácnej ko(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Pozrite si niektoré z udalostí, ktorými v roku 2012 žila nitrianska župa.

JANUÁR

Nitrianskej župe pribudlo desať vozidiel na zametanie ciest a znižovanie prašnosti. Stáli viac ako tri milióny eur a až 85 % prostriedkov hradila Európska únia.

FEBRUÁR

Dlhy krajských nemocníc v Leviciach a Topoľčanoch dosahujú zhruba milión eur. Významná časť z nich je za teplo. Akciová spoločnosť Energo-SK eviduje pohľadávky za dodávku energií obom nemocniciam vo výške až 719-tisíc eur. Nemocnice sú ovládané neziskovkou, ktorú zriadil kraj. Tomu pritom patrí aj spoločnosť Energo-SK.

Nitriansky samosprávny kraj pri päťmiliónovej oprave historického župného domu pozabudol na verejnosť a médiá. Na rokovaniach krajského parlamentu župa ľuďom vyčlenila úzke priestory za stupňovitým pódiom, ktoré obsadili krajskí poslanci a úradníci. Postup tvrdo kritizovali mimovládky, župa sa za tento svoj krok ale nikdy neospravedlnila.

Krajskí poslanci odklepli dodatky k zmluvám s dvoma dopravcami v prímestskej doprave. Spoločnosti Veolia Transport Nitra a SAD Nové Zámky si vyčíslili predpokladanú výšku úhrad za služby vo verejnom záujme na 14,8 milióna eur.

MAREC

Nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch očakávajú od apríla vážne problémy. Zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám musia zvýšiť platy tak, ako im to garantovala vláda. Pre obe nemocnice, ktoré spravuje krajom zriadená neziskovka, to znamená nárast nákladov o ťažko predstaviteľných 170-tisíc eur mesačne.

JÚN

Políciou obvinený podžupan Vladislav Borík skončil na všetkých dôležitých postoch. Jeho poslaneckí kolegovia ho odvolali z funkcie podžupana. Skončil aj ako člen Rady Nitrianskeho samosprávneho kraja a šéf komisie sociálnej pomoci. Odvolávanie podžupana, ktorý bol donedávna v Smere, bolo iba formalitou. Borík totiž odstúpil už niekoľko týždňov skôr. Urobil tak po tom, čo ho polícia obvinila z machinácií pri tendroch súvisiacich s výstavbou novej budovy pre župný úrad.

JÚL

Nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch sa pripravujú na ďalšie navýšenie platov lekárov tak, ako im to nariaďuje zákon. V oboch nemocniciach predstavuje táto suma zhruba 35-tisíc eur mesačne. Peniaze pre lekárov čakajú nemocnice zo štátnej rezervy, ktorá ale nabehne na účty zdravotníckych zariadení až v septembri. Kritická preto bude hlavne júlová výplata, ktorá bude vyplácaná v auguste. Levická aj topoľčianska nemocnica už raz musela pristúpiť k zvýšeniu platov sestier aj lekárov. Nebolo to ale zadarmo – v rámci úsporných opatrení nemocnice ku koncu júna prepustili 72 zamestnancov. Z každej nemocnice odchádza 36 ľudí. Nemocnice riadi krajom ovládaná neziskovka.

AUGUST

Vybojované peniaze pre zdravotné sestry nakoniec nepôjdu všetky sestrám, ale podelia si ich všetci pracovníci krajských nemocníc. K takémuto rozhodnutiu zrejme pristúpi neziskovka zriadená nitrianskou župou, ktorá spravuje nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch.

Kraj zistil, že oprava všetkých 2 040 kilometrov ciest, ktoré vlastní, by mu trvala 145 rokov. Stav mnohých ciest druhej a tretej triedy patriacich nitrianskej župe ohrozuje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

SEPTEMBER

Župa vysvetľuje ďalší nepochopiteľný škandál. V zrekonštruovanej koncertnej sále historického župného domu, do ktorej zakúpili vzácny klavír, neváhali obedovať krajskí poslanci aj úradníci. Odbornú verejnosť aj umelcov to šokovalo - výpary z jedál totiž poškodzovali vzácny klavír aj sálu známu svojou jedinečnou akustikou.

Porušenie niekoľkých právnych predpisov zistil Najvyšší kontrolný úrad SR v štyroch zariadeniach sociálnych služieb, ktoré patria nitrianskej župe. Kontrolóri v týchto zariadeniach zistili napríklad porušenie zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, zákona o verejnom obstarávaní, zákona o sociálnych službách alebo zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite. Došlo i k nehospodárnemu nakladaniu s verejnými prostriedkami, nedodržaniu postupov pri verejnom obstarávaní a v niektorých zariadeniach kontrola poukázala na slabú úroveň vnútorného kontrolného systému.

OKTÓBER

Nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch, ktoré spravuje neziskovka zriadená nitrianskou župou, vytvorili v prvých siedmich mesiacoch zisk 480-tisíc eur.

Mosty cez rieku Ipeľ na juhu Slovenska, ktoré mali spájať náš kraj s Maďarskom, sú vo hviezdach. Pôvodný projekt počítal s dvoma mostami, zámer sa však zmenil a na jeseň sa začalo hovoriť iba o jednom moste, ibaže dvakrát drahšom ako bola pôvodná cena oboch mostov.

Najvyššie ocenenie kraja udelili trom významným vedcom – vysokoškolskému pedagógovi a vedeckému pracovníkovi Petrovi Libovi, archeológovi a historikovi Titusovi Kolníkovi a knihovníkovi a publicistovi Emilovi Vontorčíkovi.

NOVEMBER

Až 111 úradníkov nitrianskej župy sa bude sťahovať do budovy po colníkoch na Rázusovej ulici. Rozhodli o tom krajskí poslanci, ktorí vyberali zo siedmich návrhov. Úradníci museli uvoľniť miesto na Štefánikovej ulici, ktoré potrebuje štát na reformu ESO.

Z piatich akcioviek, ktoré sa v kraji starajú o údržbu ciest, bude už len jedna. Rozhodli o tom krajskí poslanci ktorí zlúčili päť regionálnych správ ciest do jedinej.

Peter Nagy nebude od nového roka riaditeľom Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Nominant Smeru odchádza z postu na vlastnú žiadosť. Úrad oficiálne riadil od roku 2010.

DECEMBER

Krajskí poslanci schválili rozpočet na rok 2013. Celkové príjmy rozpočtu sú naplánované na 138 022 213 eur, výdavky by mali dosiahnuť 133 122 170 eur. Prebytok predstavuje sumu 4 900 043 eur.

Škandál otriasa poliklinikou v Štúrove, ktorej zriaďovateľom je nitrianska župa. Tamojšia ekonómka mala spreneveriť až 50-tisíc eur. Prípadom sa zaoberá polícia.

Politické strany pomaly rozbiehajú rokovania, ktorých výsledkom budú kandidátky do župných volieb. Zatiaľ jediným známym kandidátom na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja súčasný župan Milan Belica, ktorého v posledných voľbách nominovala koalícia Smer-KDH-SDKÚ. Opäť sa k nemu hlási aj HZDS, z ktorého Belica v januári 2009 vystúpil.


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 2 302
  2. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 820
  3. Hlavami hore, nohami na zemi 786
  4. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 728
  5. Casemirov kamoš a El ViOn 594
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 331
  7. Sereď v úlohe profesora 287
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 284
  9. Fotogaléria: FC ViOn - Prešov 4:1 Foto 221
  10. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 176

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Blízke regióny

Protihluková stena na R1 je hotová, ľudia si ju pochvaľujú

Rýchlostná cesta R1 medzi Trnavou a Sereďou je po skončení výstavby protihlukovej steny už prejazdná bez obmedzení.

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Policajné manévre: Pozrite si fotogalériu z derby

Trnavský Spartak dnes na Štadióne Antona Malatinského hostil odvekých rivalov z Bratislavy. Pozrite si atmosféru pred zápasom i počas neho na fotografiách.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia. Slovenskí branci tvrdia, že ide o dobrovoľné dary

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Na dne morí sa hromadia plasty, môže za to aj zvláštne zviera

Vršovky nie sú vinníci, sú obeťami plastov.

Kam vyraziť