ŠAĽA. Mesto ako každý rok aj vlani pristúpilo k udeľovaniu niekoľkých ocenení. Hlasovanie o tom, komu aká cena pôjde, prebieha zväčša veľmi hladko. Na decembrovom zastupiteľstve sa zdanlivo banálna vec skomplikovala.
Posledný bod v programe rokovania
Návrhy na udelenie ocenení vyhodnocuje 7-členná komisia, ktorú na tento účel špeciálne zriadilo mestské zastupiteľstvo. Je zložená z poslancov a zástupcov verejnosti. V roku 2011 bol jej predsedom Július Morávek, ale keďže bol v roku 2012 zároveň nominovaný, nemohol túto pozíciu ďalej zastávať. Nová komisia vznikla s miernym oneskorením, termín slávnostného oceňovania sa tým tiež posunul.
Júliusa Morávka, poslanca mestského zastupiteľstva a bývalého primátora navrhli na ocenenie „Čestné občianstvo mesta Šaľa“ František Botka a Jozef Belický. Istý čas s ním úzko spolupracovali, Botka bol viceprimátorom, Belický náčelník mestskej polície. Morávek na „Cenu mesta“ navrhol Základnú umeleckú školu v Šali. Ocenenia sa udeľujú na základe mestského nariadenia o udeľovaní ocenení platného od roku 2011.
Komisia, naopak, odporučila udeliť Morávkovi ocenenie „Cena mesta Šaľa“. Informácia bola uvedená aj v materiáli, ktorý bol v programe rokovania zaradený ako posledný bod. Botka ako jeden z navrhovateľov k nemu vystúpil tiež. Pred poslancov sa postavil o piatej, v čase, ktorý je oficiálne určený pre vystúpenie verejnosti, nie pri predkladaní materiálu. Skonštatoval, že komisia zmenou pôvodného návrhu podľa neho prekročila svoju základnú náplň.
„Sám som členom obdobnej komisie zastupiteľstva NSK a tiež sme si nedovolili prehodnotiť návrh, ktorý bol podaný občanmi mesta. Preto chcem požiadať mestské zastupiteľstvo, aby, keď sa bude rokovať o materiáli, hlasovalo len o našom návrhu, o udelení Čestného občianstva Júliusovi Morávkovi,“ povedal Botka.
Objednávku museli zmeniť
Kameň úrazu nastal vtedy, keď predsedníčka komisie Helena Psotová predložila obe alternatívy, nielen zmenený návrh komisie, ale aj návrh Botku a Belického. Nastal chaos, rozbehla sa diskusia o tom, v akom poradí by sa malo hlasovať.
Primátor Martin Alföldi vyhlásil krátku prestávku na to, aby návrh na uznesenie vyriešila návrhová komisia. Nebolo to však možné, keďže Július Morávek bol jej členom. Poslanci napokon pre neho schválili udelenie Čestného občianstva v zmysle poslaneckého návrhu Tibora Barana. Ten ešte pred prestávkou navrhol, aby sa o návrhu Botku a Belického hlasovalo ako o prvom. Paradoxne „za" hlasovali aj tí členovia komisie, ktorí odporúčali inú cenu.
Súčasťou ocenenia „Čestného občianstva mesta Šaľa" je aj plaketa s obdobným textom, na reverze je alegória kaštieľa. Tá však na cene tentoraz absentuje, firma, u ktorej si ju mesto objednalo, ju nestihla vygravírovať pre krátkosť času. Aj mesto totiž rátalo s udelením „Ceny mesta“ pre poslanca, preto muselo pôvodnú objednávku zmeniť. K tomuto oceneniu mal byť Morávek podľa našich informácií naklonený viac ako k „čestnému občianstvu“.
„Rozhodnutie zastupiteľstva by som rešpektoval, nech by bolo akékoľvek. Nikdy som nič nerobil pre ocenenie, ale pre vnútornú potrebu, chcel som byť užitočný,“ povedal nám Július Morávek po oficiálnom ocenení.
Štruktúry vo VZN po novom neexistujú
Podľa mestského nariadenia o udeľovaní cien základná náplň komisie spočíva v odbornom posudzovaní predložených návrhov z hľadiska ich opodstatnenosti, akceptovateľnosti, zmysluplnosti a vypracovávaní kvalifikovaných stanovísk.
Primátor pripúšťa, že zo znenia VZN jednoznačne nevyplýva, či komisia môže, alebo nemôže zmeniť návrh predkladateľov. „Ale myslím si, že pokiaľ má komisia posudzovať návrh po všetkých týchto stránkach, tak zrejme môže vyjadriť aj svoj, iný názor ako je v návrhu,“ povedal Alföldi. VZN bude podľa neho potrebné aktualizovať pre odvolávky na štruktúry mestského úradu, ktoré dnes neexistujú.
„Budeme ho musieť zmeniť tak, aby do budúcna bolo všetko jednoznačné a nevznikali takéto situácie.“