Názov výstavy Silný chlap je inšpirovaný osudom poľského sochára – samouka Boguslava Iwanowského, ktorý prežil gulag.
NITRA. Do konca januára môžete v Ponitrianskom múzeu vidieť práce členov Združenia nitrianskych výtvarníkov sv. Lukáša a ich hostí. Dopĺňajú ich diela žiakov SZUŠ Heleny Madariovej v Nitre, spoločne tvoria výstavu s názvom Silný chlap.
Sila a autentickosť
Tradícia výstav diel výtvarníkov sv. Lukáša začala v Nitre v roku 1995. „Každý rok síce máme určenú istú tému, ale presný koncept výstavy nemáme. O to viac ju robíme srdcom,“ povedal Pavol Bebjak, predseda Združenia nitrianskych výtvarníkov sv. Lukáša a zároveň učiteľ na spomínanej SZUŠ.
Podľa Bebjaka sa pri tohtoročnom názve výstavy inšpirovali osudom poľského sochára – samouka Boguslava Iwanowského, ktorý prežil gulag. „Má za sebou úžasne silný príbeh, mal som ho možnosť spoznať vlani v lete. Robí nádherné, veľké sochy z dreva, nie je to žiadna póza, jeho umenie je silné, autentické. Vystavuje v doma i v zahraničí,“ pokračuje Babjak.
„Téma symbolizuje prežitie umenia za každú cenu, jeho silu, živelnosť. Je paralelou na príbeh Iwanowského. Téma sa dotýka mnohých tvorcov v minulosti aj súčasnosti, ich umenie je silnou osobnou výpoveďou.“
Vláčiky pre nadšencov
Na výstave sú zastúpené rôzne techniky – nosná je maľba, nechýba grafika, asambláž, maľba voskom, kresba, socha, objekt, bábka, mozaika či fotografia. Okrem členov združenia sa svojimi prácami predstavujú viac či menej pravidelní hostia – Michaela Bodnárová, Marián Kusik, Vlasta Koledová, Henrieta Rojková a ďalší. Množstvom krásnych a originálnych prác výstavu už tradične obohatili žiaci SZUŠ Heleny Madariovej.
Súčasťou vernisáže bolo aj predvedenie modelu železničnej trate s vláčikmi. „Keďže v škole sa venujem i modelárstvu, chcem takto vychovať istý okruh nadšencov pre vláčiky. Mnohí ich iste majú doma a nevedia, čo s nimi,“ vysvetlil Bebjak.
Učí na Orechovom dvore
Výtvarnú výchovu umelec učí aj deti na Orechovom dvore, ktoré tiež mali na výstave svoje obrázky. „Rodičia týchto detí nemajú prácu, človek tu svojím spôsobom cíti totálnu beznádej, ale na druhej strane je tu veľký potenciál inteligencie detí. Do tejto komunity ľudí som sa dostal cez môjho brata, ktorý tu pracuje ako kurátor, a v rámci práce s deťmi tu učím raz za dva týždne. Nájdu sa tu veľké talenty. Veľmi šikovný je napríklad Dávid Rafael,“ prezradil výtvarník a učiteľ.
„Tohto draka som vlastne vytvoril z iných nakreslených drakov, ktoré som videl v knihách. Dal som mu rôzne nohy, krídla, chvost. Nazval som ho vodný staroveký strážca zlatých jaskýň. Pod drakom je nakreslený vodný muž, vodné príšery, meteority blesky. Je to všetko môj nápad,“ predstavil svoj výtvor alentovaný Dávid, ktorý je piatakom na ZŠ Tulipánovej. škole ho najviac baví práve výtvarná výchova.
Pri obraze draka druhý zľava autor Dávid Rafael, výtvarník Pavol Bebjak a kamaráti Jožko Lakatoš a dvaja Jankovia Rafaelovia.
Obrazy a skutočné sadrové odtlačky tvárí žiakov SZUŠ, dotvorené na hlavy.
Bábky Zuzany Hanusovej.
Obraz i plastika od Pavla Bebjaka.
Dielo Pavla Bebjaka ako pocta Boguslavovi Iwanowskému.
Práce detí ZUŠ.
Diela hostí združenia. FOTKY: (ČE)