NITRA. Najstarší písomný záznam v latinskom jazyku o Mussenicu, dnešnom Močenku, sa nachádza v Zoborskej listine z roku 1113. Predstavitelia obce považujú za viac ako symbolické, že Močenok oslavuje svoje okrúhle výročie práve v roku, v ktorom si pripomíname 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie.
Podľa ľudovej tradície, ktorú vo svojej knihe Od Gorazda ku gorazdovcom približujú Igor Hanko a nitriansky sídelný biskup Viliam Judák, stoja za pomenovaním obce práve solúnski bratia. Keď vierozvestcovia sv. Cyril a Metod vstúpili na územie Veľkej Moravy, prechádzali aj cez dnešný Močenok. Krátky čas údajne pobudli na majetkoch miestneho veľmoža, ktorý mal syna Gorazda. Zanechali tu malú čiastočku relikvie sv. Klementa I., pápeža a mučeníka, ktorému je celé stáročia zasvätený farský kostol a celá obec. Na pamiatku tohto svätca bol na mieste dnešnej Kalvárie vybudovaný malý drevený kostolík, ktorý sa stal pamätným miestom. Veriaci z okolia i pútnici k nemu prichádzali, aby si uctili svätcov odkaz a zvykli vravieť ideme k mučeníkovi. Z toho vznikol názov obce, ktorý sa vyvíjal a najmä vplyvom maďarizácie získal súčasný tvar Močenok.
Radikálna zmena prišla v auguste 1951, keď bola obec úradne premenovaná na Sládečkovce. Meno dostala podľa Michala Sládečka, ktorý bol v roku 1922 počas štrajku poľnohospodárskych robotníkov pri majeri Hrúšťov postrelený a svojmu zraneniu podľahol. Po vyše 40 rokoch však občania hlasovaním rozhodli, aby sa obec vrátila k pôvodnému názvu. Na základe takto vyjadrenej slobodnej vôle vláda Slovenskej republiky prijala rozhodnutie o premenovaní obce Sládečkovce na Močenok od 1. júla 1992.