Levitácie nad javiskom i nad hľadiskom, pohyblivé pásy, projekcie aj imitácie prírodných úkazov. To všetko môžete vidieť v muzikáli Princ a Večernica.
NITRA/BRATISLAVA. Divadlo Nová scéna v Bratislave nedávno uviedlo premiéru pôvodného slovenského muzikálu Princ a Večernica. Autorom libreta a textov piesní je Ľubomír Feldek a autorom hudby Ľubomír Dolný. Muzikál režíroval Nitran Peter Oravec, ktorý na domácej pôde pripravil už desiatky inscenácii najmä pod hlavičkou Divadla Le Mon.
K realizácii muzikálu si prizval svoj nitriansky tím – dramaturgičku Slavku Civáňovú a choreografa Mariána Hlavatého. V inscenácii sa ako zlá, ale zato šarmantná čarodejnica Mrákava predstavila aj nitrianska herečka DAB Eva Pavlíková.
Zaľúbil sa do Pavlíkovej
Peter Oravec sa ako syn inšpicientky DAB Mariky Oravcovej od detstva pohyboval v divadle a ako malý chlapec bol zaľúbený do mladej herečky Evy Pavlíkovej. Do svojej prvej inscenácie na bratislavskej scéne oslovil práve ju - obsadil ju do postavy čarodejnice Mrákavy. Mrákava Evy Pavlíkovej však nie je len zlá, ale tiež smutno-smiešna. Eva Pavlíková si v postave našla viacero polôh, ktoré ju robia ľudskejšou a príťažlivejšou pre diváka. Jej humor a šarm a samozrejme herecké a spevácke umenie robia z Mrákaviných výstupov jedni z najvýraznejších v inscenácii.
„Ako 33-ročná som v nitrianskom DAB hrala v rozprávke Prsteň a ruža čarodejnicu Čiernu paličku. Čiže Mrákava je moja druhá čarodejnica. Zistila som pri nej, že obdobie princezien je pre mňa už fuč. No bolo pre mňa nesmierne dojemné, že som pri tomto muzikáli mohla spolupracovať s Petrom Oravcom. Keď som v Nitre v hre O cárovi Saltánovi hrala labuť, ktorá sa premení na princeznú, ako 3-ročný chodil za mnou zaľúbený a sľuboval mi, že keď bude veľký a bude „Bednárikom“, budem u neho hrať krásne princezné,“ spomína Eva Pavlíková.
„Hoci teraz u neho hrám plešatú čarodejnicu, je to super. Na takýchto postavách je vždy čo hrať. V Princovi a Večernici sme navyše veľmi dobrá partia, hrám po boku Marty Sládečkovej a Juraja Ďurdiaka, s ktorými sme dlhoroční priatelia.“
Nitriansku herečku teší aj novinka, ktorú si počas hereckej kariéry vyskúšala po prvýkrát - lietanie. Nácvik absolvovali spolu s kaskadérmi. „Výšok sa nebojím, je to v pohode. Navyše počas lietania aj spievam, čo som naozaj nerobila nikdy v živote. Je to pre mňa niečo nové a musím povedať, že práve to lietanie ma asi najviac baví. Bolo to spočiatku ťažké, ale som na seba pyšná, že som to dokázala.“
Technicky náročný titul
„Ponuka režírovať pôvodný slovenský muzikál Princ a Večernica prišla od generálneho riaditeľa Divadla Nová scéna Juraja Ďurdiaka po tom, ako videl moju nitriansku inscenáciu Ples upírov. Som rád, že táto ponuka prišla z prestížneho muzikálového divadla, i keď mi je trošku ľúto, že nie z divadla, v ktorom som vyrástol. Ako sa vraví, doma asi nikto nie je prorokom,“ hovorí režisér Peter Oravec.
„S o to väčšou radosťou i zodpovednosťou som sa snažil urobiť tento náročný titul. Myslím, že na Slovensku po technickej stránke ešte nebolo takéto zložité predstavenie, pretože v ňom využívame prvky nového cirkusu - levitácie nad javiskom i nad hľadiskom, pohyblivé pásy, projekcie a rôzne imitácie prírodných úkazov.“
Humor, kúzla aj irónia
Rodinný rozprávkový muzikál Princ a Večernica vznikol z nápadu riaditeľa Juraja Ďurdiaka, ktorý si kedysi v známej rozprávke Princ a Večernica zahral po boku Libuše Šafránkovej princa Veléna. Na Novej scéne sa po rokoch vracia do tejto rozprávky ako kráľ Mojmír, ktorý panuje v Modrom kráľovstve so svojou kráľovnou Anežkou (Marta Sládečková v alternácii s Luciou Vráblicovou). Majú tri dcéry súce na vydaj - Ladu, Nivu a Vesnu a syna Slavomíra. Hlavným motívom inscenácie je láska, a tak Princ Slavomír, ktorý prejde viacerými skúškami, nakoniec získa za pomoci svojich švagrov Slnečníka, Mesačníka a Veterníka svoju milovanú Večernicu.
Autor libreta Ľubomír Feldek upozorňuje, že diváci by nemali ísť do divadla na tento muzikál s očakávaním, že uvidia na javisku známu filmovú verziu režiséra Václava Vorlíčka z roku 1978. „Už samotné libreto popiera klasické spracovanie známej rozprávky. Je skôr bližšie k surrealistickým víziám Lewisa Carrola (Alica v krajine zázrakov) či súčasnej sérii animovaných rozprávok o Shrekovi, ako ku klasickým rozprávkam Boženy Němcovej. Feldekov text popiera realitu, i tú rozprávkovú, prináša neočakávané motívy, inteligentný humor i rôznorodé prostredia. Tradičné rozprávkové motívy spája s realitou súčasných detí,“ hovorí dramaturgička Slavka Civáňová.
„Tvorcovia chceli vytvoriť muzikál pre celú rodinu a tak je známa rozprávka okorenená tou správnou dávkou šteklivého humoru, irónie, kúziel či surreálnych motívov.“
Výzva pre choreografa
Tanečník a choreograf Marián Hlavatý, ktorý v súčasnosti pôsobí ako pedagóg v CVČ Domino a na Súkromnom konzervatóriu v Nitre, prijal ponuku na vytvorenie rozprávkovo-snových, baletných, ale i cirkusových a klaunských choreografií. Zúročil tak dlhoročné skúsenosti interpreta z muzikálov, ktoré uvádzalo DAB Nitra.
„Vytvoriť pohybový slovník jednotlivých hereckých postáv bolo pre mňa veľkou výzvou, nakoľko sme využívali priestor aj medzi nebom a zemou a rôzne artistické a gymnastické náradia - levitačné zariadenia, trampolíny a podobne. Snažil som sa o vytvorenie choreografií, ktoré spolu s pohybom všetkých interpretov vytvorili jeden kompaktný celok a divákom zaručia krásny rozprávkový zážitok,“ dodal Marián Hlavatý.
Eva Pavlíková v postave čarodejnice Mrákavy. Počas lietania aj spieva.
Princ a Večernica je technicky veľmi náročný titul, ktorý využíva prvky nového cirkusu. FOTKY: CTIBOR BACHRATÝ
Autor: če/sc