NITRA. Stál za kamerou a pre celoslovenskú televíziu nakrúcal reportáž o fyzikálnej šou, ktorú na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre už šiesty rok pripravovala fyzička Ľubomíra Valovičová so svojim tímom. Šnúra predstavení bola určená deťom aj širokej verejnosti. Podujatie malo spopularizovať prírodné vedy, keďže univerzity majú problém získať študentov fyziky.
Televízny kameraman pritom nakrúcal kolegov zo svojej alma mater – sám totiž na rovnakej škole fyziku materiálov vyštudoval. Uplatnenie v odbore si však nedokázal nájsť a tak – napriek láske k fyzike – musel zvažovať iné možnosti, ktorými by sa uplatnil na pracovnom trhu.
„Chcel som sa zamestnať v Slovenskej akadémii vied, alebo niekde, kde sa robia vedecké výskumy,“ hovorí mladý muž. Na všetkých pohovoroch však požadovali prax, ktorú nemal, a tak neuspel. „Bolo by dobré, aby už na vysokej škole študent nadobudol prax, lebo inak je veľmi malá šanca uplatniť sa po škole. Fyzika ma veľmi zaujímala a je mi ľúto, že som sa v nej neuplatnil.“
Prax však mal zo svojej druhej záľuby – kameramanstva. Niečomu sa priučil v univerzitnom mediálnom centre, takmer rok pôsobil v regionálnej televízii a odtiaľ prešiel do celoštátnej televízie. Prírodné vedy mu síce chýbajú, realita ale nepustí.
Fyzikov je pritom na trhu práce čoraz menej a chýbajú aj ľudia, ktorí by fyziku chceli vyučovať na školách. Univerzity preto robia všetko preto, aby nepopulárne no potrebné prírodné vedy poľudštili. Napriek tomu posledné roky zápasia s nedostatkom záujemcov.
„Počet študentov na katedre vám nepoviem, lebo by to bolo alarmujúce. Napríklad v učiteľstve máme jedného prváka na bakalárskom stupni,“ priznáva Ľubomíra Valovičová z nitrianskej katedry fyziky. Katedra je však vďačná za každého študenta. Valovičová vysvetľuje, že ani spomínaný prvák nesedí na hodinách sám – odborné predmety má s ostatnými študentmi, ktorí majú často rôzne kombinácie predmetov. Sám je iba na didaktických predmetoch, na ktorých sa učí, ako majú absolventi vyučovať fyziku a ako majú pred deťmi predvádzať fyzikálne pokusy.
Odborníci pripisujú znepokojujúcu situáciu okolo chýbajúcich absolventov fyziky dvom faktom: náročnosti samotnej fyziky aj neutešenej situácii v našom školstve. Ľubomíra Valovičová spomína, ako ju učitelia na jednej zo šou vysmiali, keď povedala deťom, aby si niečo vyhľadali v knižkách – deti na školách žiadne knihy fyziky nemali. „Situácia na školách je alarmujúca nielen platovo. Každý rok máme na našich fyzikálnych predstaveniach asi tisícku detí len kvôli tomu, že učitelia si nemôžu takéto experimenty na školách dovoliť. Mnohokrát pritom nerobíme materiálne náročné pokusy,“ povedala fyzička.
O záujme detí o fyziku svedčia počty, ktoré dokáže Valovičová s tímom každý rok pritiahnuť na svoju zimnú fyzikálnu šou. Niekoľko predstavení v tri po sebe idúce dni si pozrie odhadom okolo tisíc detí zo škôl Nitrianskeho kraja.
Zaujmú ich spravidla tie pokusy, ktoré na prvý pohľad nemajú žiadne logické vysvetlenie. V tej poslednej šou, ktorá bola určená pre verejnosť, patrili k najpútavejším trikom rozsvietená žiarovka v ústach fyzika Jána Ondrušku, hasenie kahanca zvukom vychádzajúcim z dlhej rúry či 'zlepené' katalógy, ktorých strany do seba zapadli tak, že dvaja žiaci ich od seba nedokázali odtrhnúť, hoci sa zo všetkých síl snažili.
Ľudia pripravujúci fyzikálnu šou dúfajú, že aspoň malú časť detí dokážu zaujať natoľko, že raz sa k nim vrátia – ako študenti fyziky.
Obecenstvo, ktoré fyzika zaujíma, na šou určenej nielen žiakom a študentom, ale aj širokej verejnosti.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK