NITRA. Odchod desiatok úradníkov nitrianskej župy zo štátnej budovy obvodného úradu na Štefánikovej triede nesprevádzali žiadne komplikácie. Až 111 ľudí opustilo priestory ešte vlani v decembri a nový rok začali v budove patriacej spoločnosti TBN neďaleko Starej pekárne, kde predtým sídlili colníci.
Objekt tejto firmy si vybrali krajskí poslanci zo siedmich ponúk. Relevantné pre nich boli vzhľadom na potrebu umiestniť všetkých úradníkov do jedného priestoru len dve ponuky – okrem TBN pripadala do úvahy ešte aj VBC Nitra na Štúrovej. O sťahovaní na Rázusovu ale rozhodla cena. Firma si za meter štvorcový účtuje ročne 77,7 eur bez DPH. V sume nie sú energie a ani obslužné činnosti. Naopak, cena zahŕňa parkovné.
Sťahovanie do drahšieho
Župný úrad krajských poslancov už pri rozhodovaní o nových priestoroch upozornil, že cenovú hladinu za prenájom priestorov nastavenú v štátnej budove obvodného úradu u žiadneho súkromníka ani zďaleka nedosiahnu.
Kraj tak teraz finančne dopláca na to, že za jedenásť rokov existencie si nitriansky vyšší územný celok nebol schopný postaviť vlastnú budovu. Oba pokusy o vlastné sídlo zlyhali, stroskotali buď na politickom alebo na korupčnom škandále.
O vypratanie priestorov na Štefánikovej požiadal župu obvodný úrad. Budovu totiž štát využije na projekt ESO, ktorým chce reformovať štátnu správu.
Presun úradníkov
Župa svojich ľudí dokázala presunúť v priebehu necelých dvoch týždňov. „Bolo to aj vďaka ústretovosti firmy TBN, s ktorou sme urobili zmluvu v priebehu týždňa. Čakali sme, že sťahovanie nám potrvá dlhšie. Sťahovala nás špecializovaná firma a prebehlo to bez problémov,“ hovorí riaditeľka župného úradu Helena Psotová.
Úradníci samosprávneho kraja zabrali celú budovu pri Starej pekárni. Prešli sem všetci zo Štefánikovej s výnimkou niekoľkých zamestnancov odboru informatiky, ktorých presunuli na Kupeckú ulicu, kde zabezpečujú serverovňu. Naopak, z Kupeckej na Rázusovu župa presunula oddelenie verejného obstarávania.
Pri Starej pekárni teraz pôsobí 111 pracovníkov župy. Sídlia tu odbory sociálnych vecí a zdravotníctva, školstva, ekonomiky, vnútornej správy a informatiky. Okrem nich je tu aj vedenie úradu a traja podpredsedovia samosprávneho kraja. Predseda Milan Belica ostal v Župnom dome.
Kolapsy z horúčav už nehrozia
Úradníci si nové priestory pochvaľujú. Podľa riaditeľky Psotovej je pracovné prostredie „kultúrnejšie a estetickejšie“. Keďže ide o novostavbu, v budove je samozrejmosťou klimatizácia, o ktorej mohli úradníci na Štefánikovej len snívať. „Leto tam bolo veľmi tvrdé, hraničilo to s ohrozením zdravia,“ povedala Helena Psotová.
Jednotlivé oddelenia v nových priestoroch rozdelili podľa podlaží, čo uľahčí orientáciu na župnom úrade. Zlepšilo sa tiež parkovanie, ktoré má župný úrad vyhradené sám pre seba. Na Štefánikovej sa väčšina úradníkov musela o parkovacie miesta 'biť' s univerzitnými študentmi.
Roztrúsení
Ani presťahovanie ale nevyriešilo sťaženú komunikáciu nitrianskej župy. Tú komplikuje hlavne fakt, že kraj je roztrúsený na štyroch miestach po celej Nitre. Predseda a niektoré oddelenia sídlia v Župnom dome, časť úradníkov je na Kupeckej ulici a na Šindolke má župa kontrolórov.
Nové hlavné sídlo župy na Rázusovej ulici ale nie je konečným riešením. „Bude sa hľadať taký spôsob, aby sme všetko mali pod jednou strechou, maximálne pod dvomi,“ naznačila Helena Psotová.
Kam ale úrad v budúcnosti zamieri, stále nie je jasné. Kraj sa doteraz už dvakrát neúspešne pokúšal o výstavbu vlastnej budovy. Oba pokusy ukončili škandály. Ďalším z možných riešení je presťahovanie úradu do historického župného domu. Niektoré krídla budovy ale ešte nestihli prejsť rekonštrukciou.
Kontakt so štátnymi úradmi má byť jednoduchší
Počet subjektov, ktoré nakladajú so štátnym majetkom, sa má reformou ESO obmedziť.
Budovu na Štefánikovej triede plánuje po odchode župných úradníkov využívať štát. Chce ju na svoj projekt ESO, čo má byť najväčšia reforma štátnej správy v histórii krajiny. Jej výsledkom má byť efektívna, otvorená a spoľahlivá štátna správa, čiže menšie náklady na štátny aparát, zníženie byrokracie a eliminovanie behačiek občana po rôznych úradoch.
Zmeny sa dotkli aj Nitry. V tejto súvislosti od januára zrušili Krajský školský úrad v Nitre, Krajský stavebný úrad v Nitre a Územnú vojenskú správu v Nitre. Tieto inštitúcie prešli na existujúci Obvodný úrad v Nitre, kde sa pretransformovali – krajský školský úrad na odbor školstva, krajský stavebný úrad na odbor výstavby a bytovej politiky a územná vojenská správa na oddelenie obrany štátu.
Sídlo odboru školstva sa nemenilo. „V decembri sa nasťahoval bývalý Krajský stavebný úrad v Nitre do priestoru budovy na Štefánikovej triede. Predtým sídlil na Svätoplukovom námestí v prenajatých priestoroch u súkromnej osoby, presťahovaním došlo k šetreniu nemalých finančných prostriedkov,“ hovorí Martin Nemky, prednosta Obvodného úradu Nitra. Tento týždeň sa do rovnakej budovy presťahuje aj vojenská správa.
Prednosta Nemky informoval, že momentálne prebiehajú rokovania s organizáciami v súvislosti s plnením vládneho programu ESO. Ich výsledkom by malo byť zjednodušenie kontaktu občanov so štátnou správou a zvýšenie transparentnosti a efektívnosti vynakladania verejných prostriedkov na štátnu správu.
„Postupne sa obmedzí počet subjektov, ktoré doteraz nakladajú s majetkom štátu, vykonávajú verejné obstarávanie a rozhodujú o personálnych otázkach. Tieto opatrenia majú zároveň aj antikorupčný charakter,“ hovorí Nemky. Menej ľudí – napríklad personalistov či strážcov objektov – zároveň povedie k zníženiu nákladov, čím by mal štát ušetriť finančné prostriedky.
Tomáš Holúbek