Biskupstvo do toho investovalo 38-tisíc eur.
NITRA. Problém vlhkosti v Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade sa podarilo odstrániť. Na vlhké miesta sa zaviedli vysušovacie elektrické diódy, ktoré tam zostanú rok. Potom sa budú môcť vrátiť na svoje miesta dva obrazy, ktoré bolo nutné sňať už po dokončenej rekonštrukcii stien. Katedrála sa rekonštruuje už siedmy rok, problémy s vlhkosťou sa objavili na severnej stene. „Už tam boli prevedené vnútorné interiérové práce, ale začala sa objavovať znova pleseň a vlhkosť, tak sme museli postaviť na veľmi nebezpečnom mieste lešenie a zvonka hľadať problém,“ povedal nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Ako ďalej dodal, nebolo možné zistiť, kadiaľ voda presakuje. Pravdepodobne bolo murivo narušené ešte v predchádzajúcich storočiach pri niektorom dobývaní hradu. Pred časom navyše niekto ukradol medené dažďové odkvapové rúry. „Bolo to dosť komplikované, ale myslím, že táto záležitosť je už zažehnaná,“ skonštatoval biskup.
Rekonštrukcia katedrály sa začala v roku 2007. Za prvé štyri roky pohltila zhruba 100-tisíc eur. Väčšinu prostriedkov vynaložilo z vlastných zdrojov biskupstvo. „V roku 2011 sme investovali 218-tisíc eur, v roku 2012 spolu 160-tisíc eur. Posledné tri roky všetko hradíme z vlastných prostriedkov, na začiatku nám asi dva roky prispelo ministerstvo kultúry,“ informoval Judák. Rekonštrukcia by sa mala skončiť do osláv 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda, ktoré budú 5. júla 2013. Katedrála bola v havarijnom stave, naposledy sa opravovala v rokoch 1931 – 1933. Najhoršie na tom boli fresky na strope kostola. Keby sa dlho váhalo s ich obnovou, časom by úplne zanikli.
Počas reštaurátorských prác sa podarilo objaviť niekoľko unikátov. V ľavej strane presbytéria sa našlo najstaršie pastofórium v celom bývalom Uhorsku. Schránka na prechovávanie Sviatosti oltárnej pochádza z roku 1497 a s najväčšou pravdepodobnosťou ju zhotovili majstri z Florencie. Pod oltárom Snímanie z kríža v dolnej lodi chrámu reštaurátori objavili stredovekú fresku, ktorá nemá obdobu v celej strednej Európe. Zobrazuje Mariánsky cyklus a je výnimočná kvalitou výtvarného prejavu a tiež svojou kompozíciou. Dva výjavy sú tu spojené do jedného celku, čo je v našom prostredí dosť neobvyklé. Pre význam fresky sa presunie ranobarokový oltár z roku 1662 na inú stenu katedrály, rozhodla o tom medzinárodná odborná komisia. Pri freske sa našla aj ďalšia, zhruba o 50 rokov staršia freska. Tá sa však odkrývať nebude, pretože by to poškodilo barokovú výzdobu katedrály.