Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Udalosti, ktoré vlani hýbali Zlatými Moravcami

Prinášame prehľad najdôležitejších udalostí v Zlatých Moravciach v roku 2012.

Rómov v meste začiatkom roka chránila polícia.Rómov v meste začiatkom roka chránila polícia. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Prinášame prehľad najdôležitejších udalostí v Zlatých Moravciach v roku 2012.

JANUÁR

Útokom Rómov na niekoľkých obyvateľov mesta zo silvestrovskej noci sa bude zaoberať inšpekcia ministerstva vnútra, nariadil to minister. Inšpekcia má zistiť, či policajti zasiahli razantne voči opitým Rómom, ktorí podľa viacerých svedkov mlátili nevinných a neozbrojených ľudí. Štátna polícia podľa primátora zásah nezvládla.

Na amfiteáter prišli kotlebovci, reagovali tak na silvestrovskú bitku. Stretnutie sa zvrhlo na kortešačky.

Skryť Vypnúť reklamu

Náčelníkom mestskej polície sa stal Marián Takáč, ktorý predtým robil zástupcu náčelníka. V zlatomoravskej mestskej polícii bol pred odsúhlasením vo funkcii sedem mesiacov.

FEBRUÁR

Primátor mal mať počas silvestrovskej noci prejav, ktorý mohol podnecovať k rasovej neznášanlivosti. Objavilo sa video, v ktorom muž do mikrofónu rozpráva, že spraví v meste poriadok. „Z mesta vyženieme tých, ktorí nepracujú a parazitujú na nás bielych,“ hovorí hlas, od ktorého sa primátor dištancoval. Na Lednára podali v tejto súvislosti niekoľko trestných oznámení.

Mestská nemocnica je zase o krok bližšie k neziskovke. Poslanci prelomili veto primátora, ktorý s transformáciou príspevkovej organizácie na neziskovku nesúhlasil.

Mestský parlament sa odmietol zaoberať zlučovaním mestských podnikov, ktoré presadzuje mesto. Návrh, aby splynuli Službyt, Technické služby a Záhradnícke služby do jednej organizácie zmietli zo stola.

Skryť Vypnúť reklamu

Okamžité zastavenie výstavby bytoviek žiadajú obyvatelia v oblasti známej ako Ďatelinisko. Sťažujú sa na zhoršovanie zdravotného stavu počas výstavby.

Vladimír Klučiar (KDH) skončil vo funkcii viceprimátora. Primátor ho odvolal len štyri dni po kľúčovom hlasovaní mestského parlamentu, ktorý rozhodoval o budúcnosti mestskej nemocnice.

V prípade zbabranej a necitlivej rekonštrukcie vzácnej Lukáčiho vily v Zlatých Moravciach podala okresná prokuratúra protest mestskému stavebnému úradu.

MAREC

Na nebezpečnú cestu sa sťažuje hŕstka obyvateľov z Priemyselnej ulice. Osvetlenie v lokalite nie je aj preto, že v okolí je až 67 vlastníkov pozemkov.

Štrnásť z devätnástich mestských poslancov vyzvalo primátora, aby zvážil zotrvanie Michala Grujbára vo funkcii riaditeľa mestskej nemocnice. Prekáža im, že Grujbár sa doteraz nevzdal pôsobenia v súkromnej spoločnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Mesto spustilo novú sociálnu službu pre starších ľudí – domáce tiesňové volanie. Pomoc si dôchodca privolá jednoduchým stlačením gombíka na náramku, ktorý nosí na tele.

Parkovanie pri oboch kostoloch v meste vyvolalo vášnivé diskusie. Ľudia, ktorí si zvykli parkovať hocijako, sa búrili proti pokutám, ktoré rozdáva mestská polícia.

Viceprimátorom sa stal Jozef Škvarenina (Smer).

Kuriózny spor vypukol v mestskej časti Prílepy. Aktivistka tvrdila, že pri oprave podlahy kostolíka zaliali betónom kryptu, v ktorej mali byť pochovaní stavitelia kaplnky z 18. storočia stojacej na mieste dnešného kostola.

APRÍL

Drobná stavba' v Prílepoch s rozlohou vyše osemtisíc štvorcových metrov sa úplne vymkla spod kontroly úradov. Očakáva sa, že prípad rozhodnú až súdy, je totiž podozrenie, že miestny podnikateľ stavia načierno. Isté je, že stavia v rozpore s platným územným plánom.

Ján Jamrich skončil v zdvojenej funkcii prednostu mestského úradu a hovorcu mesta a primátora. K odvolaniu prišlo ani nie dvanásť hodín po skončení rokovania mestského parlamentu.

Nespokojnosť s prácou primátora viedla väčšinu poslaneckého zboru k tomu, že Lednárovi výrazne siahli na plat. Namiesto doterajších 3 240 eur mesačne bude primátor zarábať len 1 989 eur mesačne.

Nebezpečná jama ohrozovala deti medzi škôlkou na Žitavskom nábreží a Základnou školou na Robotníckej ulici. Mesto ju nezakrylo ani dva dni po našom upozornení.

Platy sestier v mestskej nemocnici stúpli podľa zákona. Kým doteraz zarábali zdravotné sestry aj s osobnými príplatkami od 479 do 757 eur v závislosti od tarifného stupňa a platovej triedy, od apríla dostávajú od 640 do 1 133 eur.

MÁJ

Z križovatky ulíc 1. mája, Sládkovičova a Prílepská by mal byť kruhový objazd. Tento návrh predostrel poslancom primátor Peter Lednár ako svoj zámer a požiadal ich o podporu.

Zníženie platu primátorovi tak, ako ho schválili poslanci, stopol samotný primátor Lednár, ktorý uznesenie nepodpísal. Podľa neho nie je celkom jasné, akého primátora mohli poslanci myslieť, keďže v uznesení chýba spojenie 'primátora mesta Zlaté Moravce'.

Kinu, ktoré premieta v meste 101 rokov, hrozí zánik. Nemá totiž peniaze na digitalizáciu a filmové kópie v starom formáte sa prestávajú dodávať.

Niekoľko dní bez teplej vody museli strpieť obyvatelia bytov na Duklianskej ulici. Za ten čas niektorí z nich prechladli.

Teplú vodu ľudia nemali kvôli praskline na štyridsaťročnom zhrdzavenom potrubí.

Šéfom radnice sa podľa predpokladov stal Ľubomír Martinka, ktorý päť rokov viedol radnicu v Nitre a niekoľko mesiacov šéfoval Agrokomplexu. V minulosti mal blízko k Strane patriotov, ktorá ma s regionálnymi predstaviteľmi vládneho Smeru zlé vzťahy.

Starčekovia v Zariadení opatrovateľskej služby na Rovňanovej ulici platia radikálne viac ako doteraz. Podľa zákona totiž musia klienti hradiť päťdesiat percent ekonomicky oprávnených nákladov.

Pobúrenie vyvolalo primátorovo rozhodnutie prideliť byt v Dome opatrovateľskej starostlivosti jednej zo svojich najbližších spolupracovníčok. Byty sú podľa šéfky sociálnej komisie určené dôchodcom.

Snaha primátora Petra Lednára udržať si plat vyše 3 200 eur mesačne zlyhala. Poslanci prehlasovali jeho veto, odteraz zarába len 1 989 eur.

JÚN

O polovicu menšie autobusy budú čoskoro realitou. Komisia dopravy navrhla mestu, aby od dopravcu požadoval takéto autobusy miesto klasických. Dôvodom je snaha šetriť peniaze.

JÚL

Mestská nemocnica podpísala novú zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Platiť bude do konca marca 2013. VšZP je pre nemocnicu kľúčovou poisťovňou, spadá pod ňu okolo 89 % poistencov z regiónu.

Ešte tento rok by mohla byť realitou rómska občianska hliadka. Hliadky majú zlepšiť ochranu vlastníckych práv a verejného poriadku.

Mesto sľúbilo nápravu svojej katastrofálnej webovej stránky, na ktorej je množstvo informácií neaktuálnych, mnoho sekcií je prázdnych. O materiáloch, ktoré majú prejsť rozhodovaním v mestskom parlamente, môže občan len snívať.

Primátor poprel, že selektoval médiá, ktoré pozve na tlačovku. Podľa neho za týmto krokom stál prednosta Ľubomír Martinka, ktorý bol potom od 9. júla práceneschopný.

AUGUST

Všetky tri terminály, ktoré mali poskytovať občanom aj návštevníkom mesta informácie, sú nefunkčné. Samospráva zatiaľ nevie, čo s nimi spraví.

Niekoľko tisíc ľudí prišlo na druhý ročník súťaže Orech Cup. O ceny v nej bojovali oriešky, čiže psy kríženci a čistokrvné psy bez papierov.

Radnica ponúkla občanom možnosť zlegalizovať si jednoduché stavby, ktoré postavili bez povolenia. Zdôvodnila to tým, že chce usporiadať vlastnícke vzťahy.

Základná škola Robotnícka ostane pri svojom starom názve, ktorý evokuje komunistické pomenovania. Návrh, aby prijala meno po štúrovskom básnikovi Jankovi Kráľovi, ktorý v meste roky pôsobil, v rade školy neprešiel.

SEPTEMBER

Samospráva súhlasila, aby si obyvatelia 24 bytov na ulici 1. mája 35 oddelili plotom svoj panelák od susedného, kde bývajú Rómovia. Obyvatelia oploteného paneláka sa sťažovali na neustálu špinu, neporiadok a vandalizmus.

Asi polovici balkónov v bytoch spravovaných Bytovým družstvom končí životnosť. Prvé balkóny na Hviezdoslavovej ulici vymenili za nové.

Úplne zbytočná škoda vznikala každý deň mestskej nemocnici. Praskla tam 26-ročná nádrž, v ktorej bola skondenzovaná teplá voda na ohrievanie.

OKTÓBER

Stovky kilogramov rôzneho kovu mali vynášať z budovy bývalého miestneho národného výboru na Bernolákovej ulici. Radnica v reakcii na podozrenia poslancov z netransparentného nakladania s mestským majetkom zaslala faktúru, z ktorej vyplýva, že mesto dostane peniaze za vyvezený šrot od súkromného podnikateľa z Machuliniec.

Poslanci schválili uznesenie, podľa ktorého mal primátor Peter Lednár zbor pravidelne informovať o tom, čo robí.

Primátor ale uznesenie nepodpísal, tvrdil, že je protizákonné.

Detské dopravné ihrisko v Zlatých Moravciach je po piatich rokoch opäť funkčné. Ihrisko mohlo fungovať už oveľa skôr, bývalé vedenie mesta oň ale nejavilo záujem.

NOVEMBER

Desiatky čiernobielych aj farebných snímok a pohľadníc ukazujú vývoj Zlatých Moraviec tak ako ho svojimi očami videli rôzni fotografovia. Snímky a pohľadnice z rôznych období vydal v knižke Zlaté Moravce na starých pohľadniciach a fotografiách historik Marián Tomajko.

Škôlky na Slnečnej ulici a v Prílepoch by mohli po novom roku zaniknúť. O tomto návrhu hovorila na neverejnom zasadnutí finančná komisia. Návrh ale vzbudil mimoriadny odpor ľudí, ktorého sa poslanci zľakli a škôlky ponechali.

Mestské Tekovské noviny poslanci po tlaku verejnosti nezrušia. Trvajú ale na ich objektivite a chcú, aby si na seba dokázali zarobiť.

Vandali opäť zaútočili na vzácne smútočné smreky, ktoré rastú v parku neďaleko mestského úradu. Jeden z nich zapálili neznámi podpaľači.

Po prvý raz vycestovali mestskí poslanci na zasadnutie zastupiteľstva do tri kilometre vzdialenej mestskej časti Prílepy.

Nehoráznu drzosť predviedla štvorica mužov, ktorí sa po tme vlámali do mestského podniku Službyt. Vlámačka súvisí s exekúciou neplatičov, ktorú Službyt presadzoval.

Radnica potvrdila, že platiť za parkovanie by sme mali od budúceho roku.

Mestské školy v Zlatých Moravciach sa do štrajku zapojili, hoci každá z nich štrajkovala rôzne dlho.

Prvá energetická a teplárenská spoločnosť musela vrátiť časť peňazí vybraných od obyvateľov šiestich bytov na Ulici 1. mája 45. Nariadila jej to štátna energetická inšpekcia, ktorá potvrdila, že merač tepla v bytovke meral zle.

Obyvatelia 12-poschodového paneláka na Hviezdoslavovej ulice sa obávajú, že panelák zle pochodí, ak v šachte ktoréhokoľvek bytu vypukne požiar. Šachty, v ktorých nedávno menili zvislé rozvody, sú totiž plné ľahko horiaceho materiálu, vrátane obyčajných papierových letákov. Nechala ich tam firma, ktorú vybral na opravu rozvodov mestský podnik Službyt.

DECEMBER

Nové zbrane majú od decembra mestskí policajti. Trinásť pištolí stálo mesto 4998,50 eur.

Po prvý raz rokoval mestský parlament v Chyzerovciach. Návrhy rozpočtu mesta aj mestských podnikov odsunul zbor až na január. Na naštudovanie materiálov údajne nemali poslanci dosť času.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 2. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 5. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 10. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 31 168
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 939
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 914
 4. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 13 626
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 392
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 787
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 197
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 901
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 750
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 084
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

V Galante bude 16 odberných miest, dve z toho formou drive-in

Mesto zostavilo aj zoznam ulíc, ktoré spadajú pod jednotlivé odberné miesta.

Neogotický kaštieľ v Galante.
Ilustračné foto.
MHD v Nitre pred koronou.

Nitrianska vokálna kapela naspievala známy hit

Len v priebehu pár dní získal videoklip na sociálnej sieti desiatky tisíc videní.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Epidemiológovia v Trenčíne vyšetrujú ohniská nákazy v dvoch závodoch

V rámci Slovenska prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Už ste čítali?