Rytiny známok sa robia pod lupou v mierke 1:1. Ak sa pomýlite, nie je možná žiadna korektúra.
NITRA. V týchto dňoch je Nitra hlavným mestom slovenských poštových známok. Jedinú výstavu svojho druhu na Slovensku otvorili práve v našom meste. Pod názvom 20 rokov slovenskej známkovej tvorby po prvýkrát na domácej pôde približuje návštevníkom všetky poštové známky a obálky prvého dňa, ktoré Slovenská republika vydala od roku 1993 až do januára 2013.
Autogramiáda tvorcov
Filatelistická výstava je sprístupnená vo vstupnej hale Galérie Mlyny do 25. januára. Pripravila ju Slovenská pošta, Poštové múzeum a Zväz slovenských filatelistov v spolupráci s obchodným centrom.
Otvorenia výstavy, spojeného s autogramiádou tvorcov známok, sa zúčastnili zástupcovia z radov organizátorov, ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a tiež niektorí umelci. Martin Vančo, vedúci odboru POFIS Slovenskej pošty, medzi nimi privítal autorov známok – akademických maliarov a rytcov Karola Felixa, Igora Piačku, Františka Horniaka a Martina Činovského - nestora slovenskej známkovej tvorby. K okrúhlemu jubileu, ktoré Činovský oslávi tento rok, Slovenská pošta vydá monografiu.
Medailové známky
Iniciátorom projektu výstavy je predseda Zväzu slovenských filatelistov - Nitran Miroslav Ňaršík. „Výstava ponúka všetkých 535 vydaných slovenských známok a jeden filatelistický exponát. Nechýba ani najnovšia známka z januára 2013 spolu s obálkou prvého dňa vydania a príležitostnou pečiatkou. Vyšla pri príležitosti 20. výročia vzniku SR a pripomína tiež Košice ako európske hlavné mesto kultúry 2013,“ hovorí Miroslav Ňaršík.
„Okrem známok sú tu niektoré hárčeky, tlačoviny, príležitostné pečiatky, grafické návrhy a všetky obálky FDC. Väčšina z obálok je aj podpísaná autormi, z ktorých niektorí, žiaľ, už nežijú.“
V osobitných vitrínach sú umiestnené slovenské známky s diplomami a pohármi – získali ich za popredné umiestnenia na prestížnych domácich i svetových súťažiach o najkrajšiu poštovú známku. Ide napríklad o známky s témou 400. výročia konania Žilinskej synody, Bratislavského hradu, cisárovnej Márie Terézie, s motívom Ľudovíta Štúra, slovenskej krajiny od Martina Benku, Ladislava Medňanského a ďalšie ocenené známky.
Najčerstvejší úspech našich filatelistov dokumentuje exponát Turistické známky, za ktorý Slovenská pošta získala v októbri 2012 prvé miesto na 25. kongrese Svetovej poštovej únie v meste Doha v Katare. Exponát ešte predtým získal prvú cenu aj v európskej súťaži poštových operátorov.
„Je veľmi dobré, že si ľudia môžu pozrieť takúto výstavu. Slovenská známková tvorba je naozaj veľmi bohatá a za 20 uplynulých rokov sa má čím pochváliť. Naše známky a ich autorov veľmi oceňuje aj cudzina,“ povedal Ján Maniaček, jeden z najstarších nitrianskych filatelistov.
Veľký sviatok filatelie bude v Nitre najbližšie počas Cyrilo-metodských osláv - 3. – 6. júla sa v DAB uskutoční recipročná 1. slovensko-česká filatelistická výstava Nitrafila 2013, ktorú pripraví Klub filatelistov 52-51 pri DMS v Nitre. Vlani sa česko-slovenská výstava konala u našich západných susedov.
Bol „prvolezcom“
Slovenskú známkovú školu vo svete preslávili najmä Martin Činovský, Rudolf Cigánik a František Horniak. Činovský bol v rámci Československa prvým Slovákom od roku 1918, ktorý sa tomuto umeniu začal profesionálne venovať. Dovtedy sa hovorilo len o českej a pražskej ryteckej škole. Prvá známka mu vyšla v roku 1986, odvtedy až doposiaľ urobil asi 160 rytín.
„Bolo ťažké sa k tomuto súkromne dostať. Veľmi mi pomohol môj profesor Albín Brunovský – navrhol, aby rytectvo bolo náplňou mojej umeleckej ašpirantúry po skončení vysokej školy,“ vraví majster Činovský, ktorý si ako pedagóg vychováva svojich nasledovníkov.
„Už počas školy som inklinoval k malým formám grafiky. Na tejto práci ma bavilo, že som bol takým prvolezcom, s čím však boli spojené aj isté ťažkosti.“
Oceľorytina ako grafická technika je podľa slov Martina Činovského jedna z najnáročnejších, venuje sa jej málo grafikov. Treba si odsedieť dlhé roky, kým ju človek zvládne.
„Rytiny sa robia pod lupou v mierke 1:1, je to náročné na sústredenosť a precíznosť. Do jedného milimetra musím vtesnať 6-8 liniek. Téma Umenie na známkach – tak to je robota tak na tri mesiace. Ak sa pomýlim, nie je možná žiadna korektúra, treba začať novú rytinu, no našťastie sa mi to zatiaľ ešte nestalo,“ dodal Činovský, ktorý momentálne pracuje na tatranských motívoch – chatách a dolinách. Známky vyjdu na jeseň 2013.
Na otvorení výstavy sa zúčastnili (sprava) Martin Vančo, vedúci odboru POFIS Slovenskej pošty, a Miroslav Ňaršík, predseda Zväzu slovenských filatelistov. Návštevníkov výstavy privítala (vľavo) riaditeľka Galérie Mlyny Slavomíra Tóthová.
Autogramiáda umelcov - zľava František Horniak, Martin Činovský, Igor Piačka a Karol Felix.
K popredným slovenským rytcom patria (sprava) Martin Činovský a František Horniak.
Miroslav Ňaršík pri exponáte Turistické známky, za ktorý Slovenská pošta získala vlani prvé miesto na 25. kongrese Svetovej poštovej únie v meste Doha v Katare. Exponát získal prvú cenu aj v európskej súťaži poštových operátorov.
Vo vitrínach sú slovenské známky s diplomami a pohármi – získali ich za popredné umiestnenia na prestížnych domácich i svetových súťažiach o najkrajšiu poštovú známku.
Prvá slovenská známka tohto roka s príležitostnou pečiatkou a obálkou prvého dňa vydania. FOTKY: (ČE)