NITRA. Viacerí ľudia, ktorí koncom roka použili bankomat oproti Tescu, prišli o peniaze. Niekto skopíroval údaje z ich platobnej karty. Ide o takzvaný skimming.
„Štyri dni po použití bankomatu mi prišla esemeska, že v Peru z môjho účtu vybrali 200 dolárov,“ povedal Štefan z Nitry, ktorý dal svoj účet okamžite zablokovať.
„Na ďalší deň mi v banke oznámili, že na bankomate v centre mesta bolo umiestnené skenovacie zariadenie. Nie som sám, kto takto prišiel o peniaze,“ dodal Štefan.
Hovorkyňa: Klientom sme vrátili peniaze
„V tejto súvislosti sme prijali niekoľko reklamácií, všetky boli obratom vybavené a klientom bola uhradená plná výška vzniknutej škody,“ reagovala Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB, ktorej bankomat patrí. Dodala, že pripravujú podanie trestného oznámenia.
Neznámy páchateľ zrejme na štrbinu bankomatu, do ktorej sa vkladá karta, umiestnil čítacie zariadenie. Skopírovalo údaje z magnetického prúžku karty. Na odhalenie PIN kódov sa používa miniatúrna kamera alebo upravená klávesnica.
„Polícia v Nitrianskom kraji eviduje za minulý rok 171 prípadov neoprávneného používania platobného prostriedku, elektronických peňazí alebo inej platobnej karty,“ povedala policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.
V koľkých prípadoch išlo o skimming, polícia vyčísliť nevie. Skenovacie zariadenie s minikamerou sa jej však podarilo zaistiť zrejme len raz - umiestnené bolo na bankomate pri obchodnom centre v Šali. „Nahlásil nám to občan. Polícia bankomat sledovala, no po zariadenie si nikto neprišiel,“ povedala hovorkyňa.
Na bankomate bola falošná lišta
Bankomaty sa páchatelia pokúšajú zneužiť aj iným spôsobom - pomocou špeciálnej lišty, ktorá zabráni vydať hotovosť. Keď klient od bankomatu odíde v domnení, že sa peňazí nedočká, zlodej lištu odstráni a peniaze si zoberie.
Takýmto spôsobom sa chcel vlani v marci dostať k peniazom aj páchateľ v Šahách. Klient, ktorému bankomat nevydal hotovosť, to však odhalil. Našiel falošnú lištu - nalepená na nej bola obojstranná lepiaca páska, ktorá prekryla vydávací otvor a „zadržala“ bankovky.
Ak nevydá peniaze, neodchádzajte
Všetky oslovené banky nám povedali, že opakovane investujú do zvyšovania úrovne bezpečnosti bankomatov. Detaily však z bezpečnostných dôvodov nezverejňujú. Svojim klientom radia, aby si pred výberom peňazí všímali, či je na bankomate niečo neštandardné - či na ňom nie je umiestnené podozrivé zariadenie.
Pri zadávaní PIN kódu by mal klient zakryť klávesnicu rukou. Pomôže tiež, ak má aktivované zasielanie notifikačných sms, ktoré ho okamžite upozornia na použitie jeho platobnej karty.
V prípade, že bankomat nevydá peniaze, platí základné pravidlo - neodísť preč a telefonicky kontaktovať asistenčnú službu, ktorej číslo je na bankomate, prípadne aj políciu.