Úprava signálov stála 20-tisíc eur. Chodcov sa zmeny nedotkli.
NITRA. Radnica dala upraviť signálne plány na križovatkách. Dôvodom sú zmeny, ktoré nastali v doprave po otvorení rýchlostnej cesty R1. Jej súčasťou je južný obchvat Nitry, ktorý z mesta odviedol časť tranzitnej dopravy.
Signály sa menili len pre vodičov. Radnica vlani nevylúčila, že na niektorých križovatkách upraví aj zelenú pre chodcov. Hoci súčasné nastavenie spĺňa normy, ľudia sa sťažujú, že signál trvá príliš krátko. Zatiaľ sa však takéto zmeny nechystajú.
Niekde bol pokles o 30%
R1 otvorili v októbri 2011. Signálne plány na nitrianskych križovatkách boli upravené až po vyše roku. Poslanci na tento účel vyčlenili 20-tisíc eur. Radnica najskôr so zmenami čakala, kým bude zrekonštruovaný Univerzitný most, ktorý spája Chrenovú a centrum. Slovenská správa ciest avizovala, že sa práce začnú na jar 2012, termín potom opakovane posúvala - dodnes nie je známy.
Signálne plány menili na Chrenovej na základe údajov zo svetelných križovatiek. Radnica ich získava on-line z indukčných slučiek. Porovnávala sa situácia dva týždne pred otvorením R1 a niekoľko mesiacov po jej otvorení. Napríklad na križovatkách Chrenovská - Vašinova a Zlatomoravecká - Levická klesol počet vozidiel o vyše 30 percent.
Pre smery, kde je áut menej, sa zelený signál skrátil. „Z Levickej prichádza viac vozidiel, podľa toho sme upravili aj zelenú pre tento smer - signál sa predĺžil,“ povedal Ján Pánsky z radnice.
Zmeny na Chrenovej mali vplyv aj na ďalšie križovatky: „Upraviť sa museli všetky signálne plány na koordinovanom ťahu cez mesto.“
Po otvorení R1 prichádza viac áut v smere od Levíc a menej od Zlatých Moraviec a Topoľčian. Foto: (dt)
V centre len malé zmeny
„Po otvorení rýchlostnej cesty je menej áut prichádzajúcich od Zlatých Moraviec a Topoľčian, viac ich je v smere od Levíc,“ povedal Andrej Sitkey z Okresného dopravného inšpektorátu Nitra.
Najviac áut podľa predpokladov ubudlo na Chrenovskej ceste (asi tretina) a viac ich je na Cabajskej a Levickej, ktoré slúžia ako privádzače na rýchlocestu. Konkrétne čísla však k dispozícii nemáme.
V centre Nitry sa otvorenie R1 prejavilo poklesom áut len o 5-6 percent. „V Nitre je silná vnútromestská doprava,“ povedal Sitkey.
Situácii by podľa niektorých vodičov pomohlo, keby južný obchvat nebol spoplatnený - rovnako, ako netreba diaľničnú známku na severnom obchvate.
Zelenú pre chodcov zatiaľ neupravili. Ľudia sa najčastejšie sťažujú na tento priechod na Štúrovej ulici. Foto: (jk)
Chodci sa sťažujú
Mesto vlani pripustilo, že signály na križovatkách prehodnotí aj z pohľadu chodcov. Vo viacerých prípadoch sú totiž nastavené tak, že ľudí zastihne na priechode červená.
Za problémový chodci považujú najmä priechod na Štúrovej - pred odbočkou na Cintorínsku ulicu. Autá, ktoré na Štúrovu prichádzajú z Cintorínskej, majú zelenú už v čase, keď sú na priechode chodci. Vodičov síce na nich upozorňuje žltý blikajúci panáčik, viacerí ho však ignorujú. O situáciu sa už zaujímali aj poslanci zo Starého Mesta, zmena sa však zatiaľ nechystá.
Sťažnosti sú aj na priechod na Štúrovej ulici oproti Tescu. Chodci tu často uviaznu na stredovom ostrovčeku a necítia sa bezpečne. Ján Pánsky z radnice vlani povedal, že by bolo ideálne, keby stihli prejsť na druhú stranu cesty počas jedného zeleného signálu.
„Na križovatke Štefánikova -Štúrova sa budú meniť signálne plány a programy, ak si to dopravná situácia bude vyžadovať, prípadne ak sa zmení dopravné riešenie na križovatke,“ reagoval minulý týždeň Pánsky.
Norma je splnená
Priechody pre chodcov majú podľa neho najdlhšie možné dĺžky zelených: „Predĺženie zeleného signálu pre chodcov by spôsobilo zníženie kapacity signálu pre cestnú dopravu.“
Pánsky poukázal, že svetelné križovatky pracujú v zmysle platných noriem.
Podľa normy by mal „priemerný chodec“, ktorý vstúpi na priechod v čase, keď naskočí zelená, stihnúť prejsť do dvoch tretín priechodu na zelenú. Najmä starší chodci to však nestíhajú.