V 70. rokoch, keď sa hádzaná hrávala ešte pri pionierskom dome, sa ženy Nitry stali dvakrát majsterkami Československa. Bola to úspešná éra trénera Kečkeméthyho, ktorý pod Zobor pritiahol aj niekoľko kvalitných hráčok z celej republiky.
Neskôr hádzanárky prichýlil podnik Plastika v Dolných Krškanoch a pod jej krídlami prišlo v 90. rokoch opäť úspešné obdobie. Po vedením trénerov Bereca či Danoveho Nitrianky viackrát získali striebro a bronz v slovenskej lige v 90. rokoch a trikrát štartovali v európskej súťaži.
Po tom, čo Plastika ukončila podporu hádzanej, to už išlo s klubom z kopca. V dvoch sezónach si epizódne zahrali česko-slovenskú WHIL, inak účinkovali v prvej slovenskej lige. Pred rokom a pol však v nej museli skončiť.
Ženy rozpustili v lete 2011
„Bolo nám oznámené, že náš klub nemôže počítať s mestskou halou, bolo mi povedané, že sme na najspodnejšej priečke v poradí. Skrátka, nemali sme kde trénovať. Ani jeden tréning v týždni,“ povedal pre MY noviny v auguste 2011 prezident HK Nitra Martin Šuppa. „Po ďalších úvahách, pretože ísť do súťaže bez trénovania veľký zmysel nemá, som stiahol prihlášku zo zväzu. Nedá sa bojovať s veternými mlynmi,“ pokračoval.
Mládežnícke družstvá však naďalej pokračovali. „Ani naše mládežnícke celky síce nemajú kde trénovať, tie však pokračovať budú. Trénerky sa snažia nájsť nejaké priestory na školách a podobne, môžeme povedať, že budeme taký „pivničný“ klub,“ s iróniou v hlase vysvetlil Šuppa. „Staršie žiačky a dorastenky do súťaže prihlásené sú,“ doplnil.
HK Nitra má už iba jeden tím. Z niekdajšej bašty hádzanej je už len živoriaci oddiel. ILUSTRAČNÉ FOTO: (FB)
Už iba jedno družstvo
Dnes je situácia ešte horšia. Kým ešte v sezóne 2011/12 účinkovali staršie dorastenky v prvej lige a dve žiacke družstvá v majstrovstvách kraja, v sezóne 2012/13 už toto neplatí. „Dôvodom sú financie. Nemáme žiadne dotácie ani sponzorov,“ vysvetľuje Ingrid Konárková. Tá vedie zmiešaný tím dorasteniek a žiačok, ktorý účinkuje v najnižšej súťaži, II. dorasteneckej lige. Medzi piatimi celkami im patrí po jeseni posledné miesto.
Jediné družstvo HK Nitra teraz tvorí 17 dievčat, trénujú na ZŠ Škultétyho. „Do mestskej haly sme sa dostali iba na jeden súťažný turnaj. Liga sa hrá turnajovo, každý klub organizuje raz za polrok jeden turnaj. Dievčatá si platia všetko samy, cestovanie aj rozhodcov. Avšak nie je to zlá súťaž, baby sa aj v nej zlepšujú,“ hovorí Konárková, ktorej vypomáha ďalšia bývalá hráčka Júlia Kolečániová.
Konárková pracuje ako učiteľka telesnej výchovy na ZŠ Škultétyho, kde má aj krúžok hádzanej. Asi 20 dievčat z 5. a 6. ročníka sa pripravuje dvakrát do týždňa. Nehrajú však žiadnu súťaž, opäť z finančných dôvodov.
Konkurencia
Podľa Konárkovej Nitra dopláca na desaťročný boj medzi dvoma hádzanárskymi klubmi. „Pravda je, že v minulosti malo o hádzanú záujem veľa detí. Bolo ich toľko, že niektoré si ani nemohli zahrať v zápase prípraviek. Ale aj dnes je tu dosť dievčat, ktoré chcú hrať hádzanú a nechcú ju hrať za druhý nitriansky klub. Nechceme to nechať padnúť. Ide predsa o voľný čas detí,“ hovorí Konárková.
Spojenie síl do jedného klubu by podľa nej nitrianskej hádzanej prospelo. „Je tu dosť fundovaných tréneriek, ktoré by vedeli kvalitne pracovať s našou mládežou,“ dodáva.
Hrajú v najnižšej súťaži
II. liga dorasteniek - po jesennej časti:
1. Bánovce 10 9 0 1 294:207 18
2. Kolárovo 10 6 0 4 233:248 12
3. Nesvady-Imeľ 10 5 0 5 268:243 10
4. Zlatná 10 4 0 6 197:212 8
5. HK Nitra 10 1 0 9 220:322 2
Program jarnej časti (turnaje): 24. 2. v Kolárove, 17. 3. v Zlatnej, 7. 4. v Bánovciach, 28. 4. v Nitre, 19. 5. v Nesvadoch.