Prvé i posledné slovenské bankovky si môžu do konca februára pozrieť návštevníci Ponitrianskeho múzea.
NITRA. To v týchto dňoch predstavuje peniaze z obdobia vojnového Slovenského štátu, ale i bankovky, ktorými sa na Slovensku platilo do roku 2009, pred zavedením eura.
Ľudia si tak môžu pozrieť peniaze, ktoré mali ešte prednedávnom v peňaženkách, ale aj bankovky z rokov 1939 až 1945, na ktoré si tiež niektorí pamätníci ešte spomenú. Oba druhy bankoviek už patria minulosti. Sú tu tie prvé aj posledné slovenské peniaze, uviedol numizmatik Ponitrianskeho múzea Vladimír Biroš.
Vystavené exponáty sú podľa odborníkov dôkazom, že na Slovensku sa vždy platilo kvalitnými a umelecky hodnotnými bankovkami. Peniaze aj toho prvého Slovenského štátu boli veľmi kvalitné a veľmi pekne urobené. Aj v porovnaní s bankovkami trebárs Protektorátu Čechy a Morava, alebo s maďarskými, či poľskými. Niektoré sa tlačili na Slovensku v Martine a časť sa tlačila v Nemecku, povedal Biroš. Ako pripomenul, zaujímavosťou je aj skutočnosť, že naše posledné slovenské bankovky, ktorými sme platili pred zavedením eura, tlačila tá istá firma, ktorá pred desaťročiami vytlačila aj časť prvých slovenských bankoviek z obdobia 2. svetovej vojny. Podľa Biroša boli prvé slovenské peniaze nielen pekné, ale na svoju dobu aj moderné. Kým mena mnohých iných štátov sa tlačila ešte pomocou kníhtlače, slovenské bankovky už mali na tú dobu moderné ochranné znaky. Bola tam vodotlač a často boli tlačené hĺbkotlačou, čo bol v tom období kvalitný ochranný prvok, vysvetlil Biroš.
Menu prvého Slovenského štátu v priebehu vojny znehodnocovala inflácia. Spoľahlivým platidlom však naďalej zostávali kvalitné mince. Ku koncu vojny už mala tá mena možno štyri až päťkrát menšiu hodnotu ako na začiatku. Ale zato napríklad slovenské mince, 20 a 50-korunáčky, boli strieborné. Čiže tie tú svoju hodnotu nestrácali a to striebro sa zachovalo v obehu až do roku 1945. Napríklad v Nemecku, ktoré viedlo vojnu, takéto mince vlastne už v tých neskorších časoch neexistovali, informoval Biroš.