NITRA, BRATISLAVA. Nitrianskemu kraju sa nedarí prilákať turistov. Podľa zverejnených čísel je spomedzi ôsmich krajov na chvoste v návštevnosti, turisti tu navyše trávia aj veľmi málo nocí.
Problém nášho kraja je dlhodobý, kraj je na konci rebríčka popularity medzi návštevníkmi už niekoľko desaťročí.
Na chvoste
Štatistici zverejnili, že za prvý až tretí štvrťrok vlaňajška prišlo do kraja 173 128 návštevníkov. Štvrtý štvrťrok ešte nie je spočítaný. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2011 je ale jasné, že kraj prišiel o 7 427 návštevníkov.
Na poslednom mieste je Nitriansky kraj aj podľa návštevnosti v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu. K dispozícii sú zatiaľ len údaje z roku 2011. Tie hovoria, že do ubytovacích zariadení na území kraja prišlo len 220 525 ľudí. Zhruba o 20-tisíc návštevníkov viac mali Trenčiansky a Trnavský kraj. Na špici sú Bratislavský kraj (879 878) a Žilinský kraj (717 041). S nízkym číslom má náš kraj v rámci Slovenska len šesťpercentný podiel na počte ubytovaných návštevníkov.
Župa: Inde majú iné podmienky
Najnižšiu návštevnosť Nitrianskeho kraja v posledných desaťročiach priznáva aj nitrianska župa. Pripisuje to tomu, že kraj nepatrí medzi naj turistické destinácie Slovenska.
„Nepripisovali by sme to cenám služieb ani propagácii, lebo tieto sú také isté ako v iných krajoch. Kraj možno v cestovnom ruchu z hľadiska objektívnych podmienok porovnať s Trnavským krajom, ťažko s Banskobystrickým, kde sú iné najmä prírodné podmienky na rozvoj cestovného ruchu,“ hovorí Stanislav Katrinec, hovorca nitrianskej župy.
Podľa neho má výhodu ešte aj susedný Trnavský kraj, na ktorého území sú dvoje kúpele a tie majú celoročnú stabilnú návštevnosť. Nitriansky kraj sa v celoslovenskom porovnaní môže pochváliť len troma rekreačnými zariadeniami – termálnym kúpaliskom Podhájska, rekreačným komplexom Vadaš v Štúrove a rekreačným zariadením Margita – Ilona pri Leviciach. Celoročnú prevádzku má iba Podhájska, zvyšné dve rekreačné zariadenia sú sezónne. „To sa prejavuje nielen v celkovej návštevnosti, ale aj v počte návštevných dní,“ povedal Katrinec.
Chýbajú atraktívne ťaháky
Odborníci pôsobiaci v cestovnom ruchu sa zhodujú, že Nitriansky kraj nemá také ťaháky, ako niektoré ďalšie slovenské kraje. Dodávajú však tiež aj to, že čísla návštevníkov by za určitých okolností mohli byť aj lepšie.
„Nitriansky kraj nie je oproti Žilinskému alebo Prešovskému tak bohatý na všeobecne známe turistické atraktivity. Kraj objektívne nemá taký ťahák, ako sú Tatry, Oravský hrad či Piešťanské kúpele. Napriek tomu má veľa zaujímavých historických pamiatok aj prírodných zaujímavostí, na ktorých môže stavať,“ mieni Zuzana Nemcová zo Slovenskej agentúry pre cestovný ruch.
S tým súhlasí aj Ivona Fraňová, prezidentka Asociácie informačných centier Slovenska. „Je pravdou, že nitriansky región nepatrí k top turistickým destináciám ako sú napríklad Vysoké Tatry a Liptov, ale za turistickú destináciu s veľkým historicko-kultúrnym potenciálom ho považujem,“ povedala Fraňová.
Pomôcť by mohli podľa nej aj mestské atrakcie typu lanovka na Pyramídu, ak by v meste pod Zoborom fungovala ako kedysi. V susedných regiónoch totiž žiadna lanovka nie je.
Peňazí do cestovného ruchu dá župa viac
Množstvo zaujímavých podujatí v našom kraji by malo byť predpokladom úspešnej turistickej destinácie. Dôvodov, prečo to tak nie je, je podľa Ivony Fraňovej viac. „Napriek spracovaným strategickým a marketingovým plánom cestovného ruchu sa nimi nikto z kompetentných orgánov neriadi, nefunguje dobre partnerstvo medzi súkromným a verejným sektorom v cestovnom ruchu,“ povedala prezidentka asociácie. Podiel viny majú aj samosprávy, ktoré cestovný ruch nepovažujú za svoju prioritu.
Župa ale tvrdí, že do oblasti cestovného ruchu dáva v tomto roku väčšiu čiastku ako vlani, presne 158-tisíc eur. Najviac finančných prostriedkov z tohto objemu pôjde na propagáciu cestovného ruchu a budovanie cyklotrás. Ich vytýčenie a vyznačenie si ale župa chce rozdeliť na niekoľko rokov, keďže na ich nárazové budovanie nemá peniaze.
Turisti tu toho veľa nenaspia
Región má aj nízky priemerný počet prenocovaní návštevníkov, aj keď v tomto prípade nie je kraj na chvoste rebríčka. U nás prenocujú návštevníci v priemere 2,8-krát, za Nitrianskym krajom skončil Bratislavský a Košický kraj.
„Udržanie turistov v regióne na viac dní nie je problém len Nitrianskeho kraja. Napríklad Bratislavský kraj, ktorý má dlhodobo najviac turistov, má najmenší počet prenocovaní. Súvisí to najmä s tým, že mestský alebo poznávací turizmus neudrží turistov tak dlho ako napríklad pobyt na horách alebo v liečebných kúpeľoch,“ vysvetľuje Zuzana Nemcová.
Ďalšou vecou je, že turisti sú čoraz náročnejší a počas dovolenky vyžadujú komplexné služby a program. Populárne sú balíky služieb, z ktorých profitujú všetci zapojení poskytovatelia služieb.
Odborníci radia, čo robiť inak, aby kraj turistov pritiahol
Kultúra, história, zaujímavé spoločenské aj športové podujatia by mali Nitrianskemu kraju dávať predpoklad úspešnej turistickej destinácie. Realita je však iná. Dôvody, prečo je to tak, pre sme.sk zhrnula prezidentka Asociácie informačných centier Slovenska Ivona Fraňová.
■ nikto sa neriadi spracovanými strategickými a marketingovými plánmi
■ partnerstvo medzi súkromným a verejným sektorom v cestovnom ruchu nefunguje
■ chýba podpora malého a stredného podnikania v tejto brandži
■ samosprávy nepovažujú cestovný ruch za svoju prioritu
■ objektívne nepatrí Nitriansky kraj k top destináciám typu Vysoké Tatry alebo Liptov
■ chýba ponuka pre dlhší pobyt turistov
■ cieľová skupina návštevníkov, na ktorých sa treba orientovať, nie je vyšpecifikovaná
■ existujú veľké rezervy v kvalite služieb, vrátane jazykovej bariéry
■ marketing regiónu nemá byť nastavený na jedno volebné obdobie
Tomáš Holúbek