Slovenský Červený kríž v Galante sa neplánuje odsťahovať z priestorov, v ktorých sídli už desaťročia. Tvrdí, že budova mu patrí.
GALANTA. Trnavský samosprávny kraj sa už roky sporí s organizáciou Slovenského Červeného kríža (SČK) o časť budovy, v ktorej Červený kríž sídli. Prípad je v súčasnosti na Najvyššom súde.
Budova postavená v spoluinvestorstve
Župa zaradila budovu Červeného kríža v Galante do nadbytočného majetku v roku 2006. Poslanci schválili jej predaj o dva roky neskôr. Prízemné priestory, v ktorých sídli Červený kríž, znalec ocenil na 33-tisíc eur. Budovu získal Igor Rečka, ktorý za ňu ponúkol vyše 50-tisíc eur.
V deň, keď poslanci schválili víťaza verejného ponukového konania, Slovenský Červený kríž podal na Okresný súd v Galante návrh na určenie vlastníckeho práva. Tvrdí, že budova patrí im. Budova bola podľa riaditeľa územného spolku SČK Jozefa Fekulu postavená v spoluinvestorstve spoločne s budovou lekárne a bytom nad kanceláriami Červeného kríža, pričom SČK financoval kancelárie na prízemí.
„SČK začal užívať kancelárie po skolaudovaní v roku 1974 na základe Výmeru Mestského národného výboru Galanta, ako aj hospodárskej zmluvy,“ hovorí Fekula.
Trnavský samosprávny kraj (TTSK) preukazuje vzťah k budove listom vlastníctva.
„TTSK nadobudol nehnuteľnosť jej prechodom z vlastníctva štátu v súvislosti s prechodom pôsobností z orgánov štátnej správy na samosprávne kraje z roku 2001, vrátane pôsobností na úseku zdravotníctva a s tým spojeným prechodom majetku z vlastníctva štátu do vlastníctva samosprávneho kraja na základe zákona o majetku vyšších územných celkov,“ povedal hovorca trnavskej župy Patrik Velšic.
List vlastníctva mal kedysi aj Červený kríž. K jeho výmazu malo dôjsť na základe rozhodnutia Mestského úradu v Galante v roku 1994 bez upovedomenia Červeného kríža respektíve jeho predchodcu.
Podnikateľské plány
Okresný súd v Galante v roku 2009 dal za pravdu Červenému krížu. Trnavský samosprávny kraj sa voči rozsudku v tom istom roku odvolal. Krajský súd v Trnave rozsudok prvého stupňa v marci v roku 2010 zmenil tak, že žalobu zamietol. O dva mesiace neskôr poslanci opäť schválili predaj Rečkovi.
„Vzhľadom na to, že v čase od schválenia prevodu majetku prišlo k zmene právnej úpravy prevodu majetku samosprávneho kraja novelizáciou zákona o majetku vyšších územných celkov s účinnosťou od 1. júla 2009, bolo potrebné, aby prevod realizovaný po tomto dátume bol v súlade s aktuálnou úpravou. Z tohto dôvodu boli pôvodné uznesenia zrušené. Pre zabezpečenie realizácie predaja za dodržania aktuálnej právnej úpravy zákona bol schválený predaj pôvodnému víťazovi verejného ponukového konania,“ povedal hovorca župy.
Kúpno-predajná zmluva však nebola dodnes uzatvorená, Červený kríž sa medzitým obrátil na Najvyšší súd. Ten v roku 2011 rozsudok krajského súdu pre procesné chyby zrušil a vec vrátil na kraj. Krajský súd aj druhýkrát rozhodol, že budova patrí pod VÚC. Červený kríž sa preto znova obrátil na Najvyšší súd, o dovolaní zatiaľ nie je rozhodnuté. Igor Rečka má o budovu stále záujem, o podnikateľských plánoch však zatiaľ nechcel hovoriť.