ŠOPORŇA. Pred budovu základnej školy v Šoporni prišlo dnes zhruba 40 ľudí. Chceli hlasovať za odvolanie starostu Milana Vlčeka, no nemali kde. Bránu školy nikto neotvoril. Znechutení a sklamaní obyvatelia zapálili niekoľko sviečok so slovami, že v obci „skapala demokracia“. Za zmarenie referenda podáva obecné zastupiteľstvo prostredníctvom svojej advokátky trestné oznámenie. Vlček v sobotu nedvíhal telefón, ale predminulý týždeň označil referendum za nezákonné.
Externá účtovná firma
O konaní referenda rozhodli poslanci ešte vlani v októbri aj na základe výsledkov kontroly Najvyššieho kontrolného úradu. Ten podľa ich slov poukázal na desiatky porušených zákonov. Vlček tvrdí, že mnohé z nich sa týkali minulých volebných období, starosta odmieta aj obvinenia poslancov o nehospodárnom nakladaní s verejnými financiami.
Tí poukazovali napríklad na externú účtovnú firmu, ktorej obec platila za úkony napriek tomu, že úrad má svoju vlastnú účtovníčku. Starosta nám na otázku, prečo sú služby duplicitné, konkrétne neodpovedal. Odvolal sa na vyše 10 kontrol, z ktorých podľa jeho slov vyplynulo, že boli neopodstatnené a neodôvodnené.
Neplatná výpoveď
Dôvodom na vyhlásenie referenda bolo podľa poslancov aj vlaňajšie okamžité ukončenie pracovného pomeru obce s hlavnou kontrolórkou Milenou Verešovou. Podľa nich to nebolo v kompetencii starostu, ale zastupiteľstva. Ich konštatovanie potvrdzuje aj prezident Združenia hlavných kontrolórov Ľudovít Budzák.
„Zákon neumožňuje starostovi bez splnenia zákonných podmienok dať výpoveď hlavnému kontrolórovi. Aj pri hrubom alebo opakovanom porušovaní povinností musí byť písomné upozornenie obecným zastupiteľstvom. To znamená, že bez schválenia uznesenia o odvolaní hlavného kontrolóra v obecnom zastupiteľstve je úkon výpovede štatutárom obce nezákonný a ide o neplatnú výpoveď,“ upresnil Budzák.
„Všetko sa skomplikovalo odvtedy, čo som si dovolila nesúhlasiť a podala som podnet na prokuratúru na prešetrenie vypísania prvého referenda. Odvtedy bol problém so všetkým, nesmela som svojvoľne opustiť budovu úradu, nesmela som ísť nikam. Neskôr mi začal krátiť aj plat,“ povedala Verešová.
Dodala, že starosta s ňou ako hlavnou kontrolórkou ukončil pracovný pomer pre porušovanie pracovnej disciplíny. „Dôvodil napríklad tým, že som svojvoľne odniesla dochádzkový list do inej miestnosti a podobné absurdity.“
Milan Vlček nám dôvody ukončenia pracovného pomeru s Verešovou nechcel konkretizovať pre stále prebiehajúci súdny spor. Krátenie platu je podľa jeho slov nepravdivá informácia.
Milena Verešová podala na Okresný súd v Galante žalobu za neplatné skončenie pracovného pomeru. Ten by mal vo veci rozhodnúť 12. februára