NITRA. Bývalý hasič z Nitry vystavuje v Ponitrianskom múzeu výsledky svojej zberateľskej vášne. Dnes je 64-ročný Jozef Urbánek na dôchodku, no predtým takmer 30 rokov pracoval v štátnej správe. Na zaslúžený odpočinok odišiel vo funkcii majora.
Výstava je v múzeu otvorená do 24. marca, stého návštevníka čaká od zberateľa malý darček – tričko s vyšitým hasičským znakom.
Najdrahší je voz zo Španielska
S hasičským povolaním súvisí aj jeho koníček. Vo vitrínach múzea ponúka návštevníkom pohľad na požiarnicke autíčka a techniku, ktoré zbiera už 25 rokov. V takejto kompletnej podobe vidí svoju zbierku po prvýkrát - množstvo malých exponátov sa mu už nezmestí do poličiek, preto väčšinu zbierky skladuje v škatuliach.
„Spolu je tu 170 exponátov – nielen zo Slovenska, ale aj Rakúska, Chorvátska, Bulharska, Francúzska, Nemecka, Španielska, Grécka a ďalších krajín, ktoré sme s rodinou navštívili počas dovolenky,“ hovorí Jozef Urbánek, ktorý od roku 1994 robí ako súkromník požiarneho a bezpečnostného technika.
„Najstarším aj najvzácnejším kúskom mojej zbierky je táto maličká, koňmi ťahaná ručná striekačka s hasičmi, pochádza zhruba zo začiatku 20. storočia,“ ukazuje zberateľ. „Kúpil som ju asi pred 10 rokmi za jeden šiling na burze vo Viedni. Ani nevedeli, akú vzácnosť predávajú. Pýtal som sa ich, či nemajú aj viacej takýchto vecí.“
Najdrahším kúskom zbierky je hasičský voz zo Španielska, ktorý mu manželka kúpila k jeho 60. narodeninám. Od partie hasičov a zberateľov dostal k jubileu ďalší hasičský voz. Raritou je malý model ručnej striekačky, ktorý aj funguje.
Unikátom ručná pumpa
Na výstave nechýba ani hasičské oblečenie. „Toto je moja posledná uniforma, v ktorej som sa s hasičským zborom rozlúčil ako major,“ ukazuje nám pán Urbánek svoju niekdajšiu rovnošatu. „Mám tu aj historickú zaujímavosť – hasičskú prilbu z roku 1922 s odznakom zemskej hasičskej jednoty na Slovensku. Ďalšie prilby na výstave sú zo zbierok múzea, pochádzajú niekedy zo začiatku 20. storočia.“ Hasičskú minulosť mesta dokumentujú aj fotografie niektorých veliteľov a predsedov nitrianskeho hasičského zboru z rokov 1869 - 1939. Unikátnym exponátom je skutočná ručná hasičská pumpa.
Výstavu dopĺňajú modely osobných a veliteľských hasičských áut, rebríky, plošiny, hasičské vrtuľníky, zapaľovač na cigarety v tvare hasiaceho prístroja aj prívesky na kľúč s rovnakým motívom. Deťom prehliadku spestria hračkárske hasičské vozidlá, ktoré vydávajú zvuky, otvárajú dvere či dvíhajú rebrík.
Pokračujú syn, dcéra aj vnuk
Prvými autíčkami v zbierke Jozefa Urbáneka boli angličáky, ktoré sa k nám začali dovážať za bývalého režimu. Neskôr sa začal špecializovať len na hasičské.
„Ja som sa s touto zbierkou nikdy nechválil, ani som ju neplánoval vystavovať. Dcéra ma „nabonzovala“ riaditeľovi Ponitrianskeho múzea pánovi Števkovi a ten ma presvedčil, aby som ju múzeu zapožičal,“ vysvetľuje pán Urbánek, ktorému zbierku pomáhajú rozširovať aj rodinní príslušníci. A nielen to.
„Pokračujú aj mojich šľapajách. Syn je požiarny technik a tiež zbiera takého autíčka, zopár ich má aj na tejto výstave. Dcéra je tiež techničkou požiarnej ochrany, dokonca aj vnuk vo Zvolene študuje za hasiča, tento rok bude maturovať,“ pochválil sa nitriansky hasič svojimi nasledovníkmi.
Zachránili Tormoš pred úplným vyhorením
Nitrianske hasičstvo pod velením veliteľa Oskára Ronchettiho prišlo na miesto požiaru zázračnou rýchlosťou.
Výstava prináša aj mená členov hasičských zborov, medzi ktorými nechýbajú ani významní mešťanostovia. Napríklad Karol Cobori, po ktorom je pomenovaná ulica pri mestskom úrade, či Fraňo Mojto, ktorého meno nesie ulica v centre Nitry.
Zakladajúcim členom a veliteľom prvého dobrovoľného hasičského zboru v Nitre bol v roku 1869 Ján Ronchetti. Po ňom sa vo vedení zboru striedali Oskár Ronchetti a Ján Jeney. V roku 1938 prebral velenie nitrianskych dobrovoľných hasičov ich posledný veliteľ Rudolf Russ.
Práve vďaka nitrianskym hasičom sa napríklad v máji 1930 podarilo od úplného vyhorenia zachrániť obec Tormoš - dnes sídlisko Chrenová. Je zaujímavé, že nitrianske hasičstvo pod velením veliteľa Oskára Ronchettiho prišlo na miesto požiaru zázračnou rýchlosťou preto, lebo v neďalekej obci Dražovce horeli tri domy. Práve tam boli títo hasiči prichystaní, keď cestou spozorovali, že na druhej strane v Tormoši je omnoho silnejší požiar - obrátili sa preto rýchlo hasiť najprv Tormoš. Motorovou striekačkou a ručnými striekačkami sa započala práca a mnohé domy boli ešte zachránené, píše sa v dobovej tlači o rozsiahlom požiari, pri ktorom celkom zhorelo 18 domov a veľké množstvo hospodárskych stavieb. Ani fotografie s tvárami hrdinských nitrianskych hasičov a ich veliteľov na výstave nechýbajú .
(TASR)
„Toto je moja posledná uniforma, v ktorej som sa s hasičským zborom rozlúčil ako major,“ ukazuje pán Urbánek.
Najstarším aj najvzácnejším kúskom zbierky je koňmi ťahaná ručná striekačka s hasičmi, ktorú zberateľ kúpil za jeden šiling na burze vo Viedni.
Najdrahším kúskom zbierky je hasičský voz zo Španielska od manželky k jeho 60. narodeninám.
Rarita - malý model ručnej striekačky, ktorý aj funguje.
Cena pre hasičov a zapaľovač v tvare hasiaceho prístroja.
Hasičská prilba z roku 1922 s odznakom zemskej hasičskej jednoty na Slovensku.
Miniatúrne hasičské vrtuľníky.
Ďalšie prilby na výstave sú zo zbierok múzea, pochádzajú zo začiatku 20. storočia. Fotografie približujú veliteľov, predsedov a členov nitrianskeho hasičského zboru z rokov 1869 - 1939.
Unikátnym exponátom je skutočná ručná hasičská pumpa. FOTKY: (ČE)