V dielach neprofesionálnych výtvarníčok prevládajú motívy krajinárske a kvetinové. Nie je to náhoda – je im blízka príroda vo všetkých jej podobách.
NITRA. Svoje druhé narodeniny oslavuje Výtvarný ateliér Emerka z Vrábeľ, ktorý sa v týchto dňoch prezentuje v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre. Svoje práce tu do konca februára predstavujú členky ateliéru Anna Bušovská, Soňa Gajdošová, Gabriela Murcinová, Mária Nagyová, Helena Singerová a Serafína Sojková.
Názov výstavy Dotyky symbolicky vyjadruje dotyky ľudské, osobné, ale aj dotyky farieb a štetcov. V ich dielach prevládajú motívy krajinárske a kvetinové. Nie je to náhoda - autorkám je blízka príroda vo všetkých jej podobách. Najviac používajú techniku akvarelu, nasleduje tempera, olej a akryl.
Združenie vzniklo v januári 2011 pod vedením Márie Nagyovej. Jeho cieľom je podporovať tvorbu a prezentáciu diel vrábeľských amatérskych výtvarníkov.
Od čipiek k obrazom
Serafína Sojková je amatérkou bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností s maľovaním. Ponuka na stretnutia vo Výtvarnom ateliéri Emerka so zámerom maľovať sa jej však veľmi zapáčila. „Som dôchodkyňa a spomenula som si, že na základnej škole ma bavilo kreslenie. Kresliť a maľovať som sa začala učiť asi pred dva a pol rokom. Je to príjemný koníček, hoci s výsledkami svojich prác nie som ani zďaleka spokojná. Verím, že prácou v Ateliéri Emerka sa to zlepší,“ konštatuje Serafína Sojková.
Gabriela Murcinová rada maľuje tváre, prírodu, kvety -akvarelom, temperou aj olejom. „Maľujem pre potešenie, hlavne po absolvovaní Univerzity tretieho veku. Časom pre moju tvorbu je hlavne noc alebo pohodový deň,“ prezradila výtvarníčka.
Začiatky výtvarnej tvorby Márie Nagyovej sa spájajú s 90. rokmi minulého storočia. Vtedy sa začala intenzívne venovať paličkovanej čipke, hlavne jej modernejším podobám. Pri nej sa učila kresliť, hľadať vhodné farby, vytvárať kombinácie rôznych materiálov. „To, čo som sa naučila, odovzdávala som na kurzoch ďalším záujemkyniam. Paličkovaná čipka je považovaná za jednu z najnáročnejších textilných techník a odtiaľ bol iba krôčik ku ďalšej, vraj náročnej, technike –akvarelu,“ vraví Mária Nagyová.
„Hra s vodou a farbami ma stále fascinuje, občas naberie charakter boja - kto v tejto hre víťazí, posúďte na výstave sami. Moje motívy v maľbe súvisia s krajinou, prírodou, kvetmi. Ich farby a vôňa ma sprevádzajú od narodenia vďaka mojej mame. Sú vo mne tak hlboko, že to už bez nich nejde...“
Pri tvorbe relaxujú
Do októbra 2012 bola Helena Singerová iba obdivovateľkou výtvarných prác iných ľudí. Fascinovali ju hlavne akvarely, pastely a paličkovaná čipka. V októbri, povzbudená lektorkou počas kurzu paličkovanej čipky, sa odvážila siahnuť po pastelkách a vznikla jej prvotina. „Moja výtvarná tvorba je iba na začiatku. Je to hľadanie hrou. Pastelky a pastely sa stali mojimi skoro každodennými kamarátkami. Pomáhajú mi vyjadriť moje nálady a pocity. Radosť z tvorby a hra s líniou, plochou a farbou je v posledných mesiacoch pre mňa veľmi príjemným relaxom,“ priznala Helena Singerová.
Anna Bušovská maľuje dva roky práve v ateliéri Emerka. Počas základnej školy bol jej najobľúbenejší predmet výtvarná výchova, teraz maľuje pre vlastné potešenie a príjemné stretnutia s priateľkami, ktoré sú jej inšpiráciou, keďže sú to už skúsené maliarky.
„Najradšej maľujem prírodu a kvety technikou akvarel a tempera. Moje obrazy sú prvotiny, ale dúfam, že rokmi sa zlepším a svojimi obrazmi poteším nielen seba ale aj mojich priateľov,“ dodala autorka.
Soňa Gajdošová pracuje na ZŠ ako učiteľka matematiky a výchovný poradca. Pri týchto povinnostiach sa potrebuje realizovať aj v inom smere. „Môj manžel a tri dcéry mi veľmi fandia, ale vedia byť aj kritickí,“ prezrádza pani Gajdošová, ktorá intenzívne začala maľovať až po päťdesiatke.
„Maľujem druhý rok. Už bolo načase začať si plniť všetky neuskutočnené aktivity. Mám rada prírodu, architektúru, hudbu a toto všetko chcem zachytiť v jedinečnom momente môjho výtvarného snaženia.“
Práce vystavujúcich autoriek z Emerky sú krásne farebné, nápadité a emotívne. FOTKY: (ČE)
Autor: Zdenka Smrečková