Výstava je ich spoločným potešením, že sa môžu spolu prezentovať, navzájom sa konfrontovať a zároveň „zdeliť“ ľuďom svoju tvorbu a myšlienkový svet.
NITRA. Jednoznačný a pritom mnohovýznamný je názov novej výstavy v Nitrianskej galérii. Pod názvom Dám ti to „šérovať“, dám ti to zdieľat/Sharingsa vSalóne NG predstavujú Stanislav Bárta, Erik Fehér, Peter Pauko, Vladimir Stacho a Viliam Šulík.
Úprimné, hravé, vitálne
Výstava, ktorá potrvá do 10. marca, je podľa kurátora Jána Kurinca, autora koncepcie výstavy, konfrontáciou tvorby mladých autorov od roku 2006, kedy sa po prvýkrát spoločne predstavili v nitrianskej Galérii mladých. Po siedmich rokoch - bez hlbšieho vzájomného vizuálneho stretnutia - opäť spoločne „zdieľajú“ priestor galérie a prezentujú svoje individuálne výtvarné programy.
Každý z nich vystavuje po päť prác v rôznych technikách – akryl, olej aj mixované médiá. Podľa Jána Kurinca z ich obrazov cítiť úprimnosť, nestroja sa do pózy, sú hravé, no nie infantilné a je im cudzia akákoľvek sladkosť či vtieravosť. Sú živé, no bez anarchie. Možno v nich nájsť inšpiráciu v minulosti, no nie sú archaické. Je im blízka mladosť a vitálnosť, no pubertu už majú dávno za sebou.
Kamarátska línia
Svoju zhruba trojročnú tvorbu na výstave predstavujú niekdajší spolužiaci a priatelia. „Študovali sme v rôznych ročníkoch na katedre výtvarnej tvorby a výchovy UKF. Keďže nepochádzame z Nitry, stretávali sme sa aj na privátoch – čiže bolo to také vzájomné priateľsko-výtvarné ovplyvňovanie sa,“ spomína na študentské roky v našom meste Viliam Šulík, rodák zo Šurian, ktorý dnes už žije a pôsobí ako pedagóg a výtvarník v Nitre. Jeho príspevkom k výstave sú diela v technike akryl – sprej.
„Téma súčasnej výstavy je taká facebooková. Ten ponúka ľuďom množstvo rôznorodých vecí, rovnaká je aj naša výstava. Sme rozlietaní každý inde, všetci už tvoríme a vyvíjame sa po vlastnej osi. No aj napriek tejto rôznorodosti sa znova stretávame na jednej spoločnej pôde a prezentujeme svoju aktuálnu tvorbu.“
Vystavujúcich autorov spája podľa Šulíka najmä kamarátska línia, prepojenie prác nie je nejako tematicky ucelené. „Aj keď sme občas v spojení cez mail či telefón, boli sme jeden na druhého zvedaví, ako a čo kto tvorí. Ja, Erik Fehér zo Želiezoviec a Peter Pauko z Martina sme zostali v Nitre, ostatní sa vrátili do svojich rodísk - Stanislav Barta do Martina a Vladimír Stacho do Žiliny, takže s nimi sme trochu stratili kontakt.“
Vlastné smerovanie
Výtvarník a pedagóg Erik Fehér sa na spoločnej výstave podieľa piatimi maľbami z cyklu Te3s. „Riešil som v nich grafický raster a cez plošnú vizuálnosť rôzne abstraktne poňaté mikropríbehy,“ hovorí Erik Fehér. „Ostatní kolegovia pridali diela s figurálnymi, abstraktnými motívmi aj autoportrét. Celkovo je výstava takým naším spoločným pohľadom na uplynulé obdobie, je to naše spoločné potešenie, že môžeme spolu vystavovať, navzájom sa konfrontovať a zároveň „zdeliť“ ľuďom našu tvorbu a myšlienkový svet. Aj po skončení sme naďalej ostali priateľmi, len sa už tak intenzívne nestretávame. Každý má svoju rodinu, deti a svoje vlastné umelecké smerovanie. “
Záber z vernisáže - zľava výtvarníci Viliam Šulík, Erik Fehér, Peter Pauko, Stanislav Barta, riaditeľka galérie Renáta Niczová a kurátor výstavy Ján Kurinec.
Zľava Viliam Šulík a Erik Fehér pri Erikových obrazoch z cyklu Te3s.
Šulíkov obraz Factory.
Obrazy Stana Bartu Džez a 9. symfónia.
Peter Pauko: "Bez názvu".
Na vernisáži hral na darbuke Lukáš Perný z UKF. FOTKY: (ČE)