SEREĎ. Združenie Storm pôsobí v Seredi už takmer desať rokov. Jeho klientmi sú väčšinou drogovo závislí, ale aj prostitútky. Prácu sociálnych pracovníkov časť verejnosti vníma rozporuplne a považuje ju za zbytočnú. Podľa šéfky Stormu Andrey Hugáňovej by však liečba jedného klienta so žltačkou typu C bola nákladnejšia ako fungovanie ich výmenného programu.
Vírusy sa neprenášajú len ihlou
Prvou aktivitou združenia Storm v Seredi bola terénna sociálna práca. Rozbehla sa v rámci projektu Krok vpred, ktorý trvá dodnes. Sociálni pracovníci chodia za klientmi do ulíc, kde im okrem výmeny striekačiek poskytujú aj špecializované poradenstvo.
„Učíme ich správať sa zodpovedne k svojmu telu, okoliu, rodinám, aby nenechávali injekčné striekačky voľne pohodené, aby používali vlastnú ihlu, keď nemajú, tak nech si ju vydezinfikujú, aby tým nešírili napríklad nejaké nákazy. Mnoho z nich netušilo, že vírusy sa dajú prenášať nielen ihlou, ale aj spoločným roztokom,“ vraví Andrea Hugáňová.
Projekt Krok vpred funguje okrem Serede aj v Nitre a Trnave. Iba za vlaňajší rok v nich sociálni pracovníci vyzbierali viac než 104-tisíc injekčných striekačiek. Väčšina z nich, 70-tisíc, bola paradoxne zo Serede, najmenšieho z týchto troch miest.
„Mali sme snahu byť aj v Šali, ale nepodarilo sa nám tam nakontaktovať užívateľov. Chodili sme tam skoro rok, zhruba dvakrát do mesiaca, ale pravdepodobne si to vyžadovalo väčšiu intenzitu. Možno to bol problém aj preto, že Šaľa je malá a po mediálnej kampani sa skôr ľudia asi zľakli.“
Pomáhajú ustáť predsudky úradníkov
Združenie Storm spolupracuje v Seredi s približne 370 klientmi, v Trnave so 180, v Nitre ich je zhruba 300. Ich priemerný vek je zhruba 38 rokov. Aby sa im mohli individuálne, hlbšie venovať, na Garbiarskej ulici v Seredi vzniklo pred niekoľkými mesiacmi kontaktné centrum pod názvom Zóna. V Čechách sú tieto centrá takmer v každom meste, na Slovensku je okrem Serede už iba v Bratislave.
„Pomáhame im v rôznych oblastiach života spolu s inými odborníkmi. Máme zdravotnú sestru a právničku, ktoré s nami chodia pravidelne do terénu, budú chodiť aj sem a poskytovať špecializované poradenstvo. Užívatelia sú ľudia, ktorí majú okrem závislosti presne tie isté problémy ako my ostatní, ale tou závislosťou ich majú niekoľkonásobne zväčšené,“ vraví Andrea.
Kontaktné centrum sa v Seredi podľa nej veľmi osvedčilo, denne ho navštevuje zhruba 10-15 ľudí. Tí majú v kontaktnej miestnosti k dispozícii aj počítač, na ktorom si môžu napísať životopis či motivačný list. Sociálni pracovníci uvažujú, že v tomto roku kontaktné centrum posilnia o telefonické a mailové poradenstvo.
„Mnohokrát ide o trestaných klientov, ktorí, keď vychádzajú z výkonu trestu alebo sa vracajú z resocializačného zariadenia, sa nemajú o koho oprieť, nemôžu si nájsť prácu a opäť padajú do tej istej siete. Preto sa ich snažíme motivovať, povzbudzovať ich v tom, v čom sú dobrí, spoločne prichádzať na nejaké alternatívy. Chodievame s nimi na úrady vybavovať veci, sprevádzame ich, aby to po ceste nevzdali, aby ustáli aj predsudky úradníkov.“
Podporná skupina
Individuálne poradenstvo je poskytované aj rodinným príslušníkom klientov. V priebehu roka ich plánujú sociálni pracovníci „združiť“, aby si mohli na základe vlastných skúseností radiť.
„Prichádzali by na to, že nie sú v tom sami, že existujú ľudia, ktorí majú rovnaké problémy so synom, dcérou, ktorí to riešili takto, my to môžeme inak. Uvidíme, aká bude ochota z ich strany, je totiž dosť ťažké prekonať bariéru hanby.“