Slovensko je podľa Rastislava Belloviča v inšpirácii nevyčerpateľné. S už ušitými krojmi ešte nie sú ani v štvrtine všetkých, ktoré u nás existujú.
NITRA. Krásu krojov z mnohých regiónov Slovenska môžete obdivovať na malých bábikách. Spolu čipkami, výšivkami, ručníkmi a ďalšími časťami krojov sú súčasťou výstavy Slovenský ľudový odev v miniatúrach. Otvorili ju v Ponitrianskom múzeu (PM), kde potrvá do 3. marca. Potom sa presunie do Mestského múzea v Zlatých Moravciach, kde budú pre žiakov v rámci výstavy organizovať aj tvorivé dielne.
Autormi replík skutočných krojov sú Rastislav a Anna Bellovičovci. Manželia z Lukáčoviec sa tejto záľube venujú pomerne krátko – necelé tri roky. Výstava je ich druhou v PM, krojované bábiky prezentovali aj na menšej výstave doma v Lukáčovciach.
Mužské kroje došijú
Na aktuálnej výstave možno vidieť 52 krojovaných bábik. K vlaňajším 38 exponátom pribudli nové dievčenské a ženské kroje, avizované mužské zatiaľ nie. „Žiaľ, tie sme nestihli dokončiť, máme ich doma rozrobené – napríklad trenčiansky, piešťanský, ždiarsky, liptovský i detviansky kroj, spolu šesť bábik. Verím, že ich došijeme a výstavu doplníme v priebehu dvoch týždňov,“ hovorí Rastislav Bellovič.
Spolu s manželkou vyrobili 14 nových ľudových odevov. Ušili napríklad kroje z Kysúc, Považia, z okolia Trenčianskej Teplej, Nového Mesta nad Váhom, Bošácej, pribudlo aj tradičné oblečenie z okolia Prievidze a Požitavia. Oko návštevníka môže obdivovať dokonalosť vypracovania krojov a krásu ozdôb – tou naj sa môžu pochváliť najmä svadobné odevy.
Kolekciu rozširujú
Návrhy krojov a celú dizajnérsku prácu má na starosti pán Rastislav, manželka mu pomáha najmä so strihmi a šitím. Detaily krojov došívajú spolu ručne.
„Najprv sme krojované bábiky zamýšľali šiť a ponúkať na trh. No dnes ich nechceme predávať, aj keď sme zopár bábik darovali. Teraz skôr rozmýšľame, ako našu krojovanú kolekciu dopĺňať o stále nové a nové bábiky. Ročne sme schopní ušiť približne 20 nových krojov. Myslím si, že inšpirácia nám chýbať nebude – Slovensko je v tomto prípade snáď nevyčerpateľné,“ hodnotí pán Bellovič.
„S už ušitými krojmi ešte nie sme ani v štvrtine všetkých, ktoré u nás existujú. Kroje z každého regiónu majú svoje ďalšie varianty – zimný, letný, pracovný, slávnostný a podobne. Z jedného typu kroja v regióne vychádza zhruba sedem jeho foriem.“
Začali v Írsku
Aj keď Rastislav Bellovič vyštudoval elektrotechnickú priemyslovku, vždy ho to ťahalo k umeniu, najmä rôznym druhom výtvarných činností. K jeho najväčšiemu hobby ho inšpirovala manželka, ktorú sa už dlhšiu dobu zaujímala o krojované bábiky. K samotnej výrobe miniatúrnych krojov Bellovičovcov motivovala návšteva v skanzene v Zuberci, kde sa im jedna pani posťažovala na nedostatok takýchto ľudovoumeleckých výrobkov. Pán Bellovič manželku presvedčil, aby ich začali vyrábať aj oni. Podoby a formy ľudových odevov hľadali v literatúre a na internete.
Kroje začali vyrábať ešte v Írsku, kde boli pracovne takmer sedem rokov a na Slovensko sa vracali len sporadicky na návštevy. Doma v galantériách nakupovali najmä stuhy a flitre, v Írsku väčšinu materiálov – látky, čipky aj samotné bábiky. Kroje šili po príchode z práce.
„Snažili sme sa vždy použiť také materiály, aby sa kvalitou a vzormi čo najviac približovali k pôvodných krojom. Zohnali sme ich najmä v írskych sekáčoch a na blších trhoch,“ hovorí Bellovič.
„Videli sme veľa bábik v krojoch – napríklad ruskom, írskom, španielskom, japonskom, preto sme aj my chceli predviesť na bábikách mnohotvárnosť a krásu slovenského ľudového odevu. Naším cieľom je skôr osveta ako dokumentácia – chceme poukázať na neuveriteľnú pestrosť typov a variantov nášho kroja,“ zdôraznil Bellovič.
Rastislav Bellovič s časťou svojej zbierky, inštalovanej v Ponitrianskom múzeu.
Tekovský svadobný kroj.
Bábiky zľava - kroje zo Šumiaca, Bočácej, piešťanský kroj a odev družičky z Kubrej.
Lukáčovská forma trnavského kroja - skupina s nevestou.
Zľava Moravské Lieskové - mladucha, Sekule - mladucha, Krakovany - nevesta, Horný Vadičov - nevesta.
Vitríny so zbierkou manželov Bellovičovcov. Po Nitre pôjde ich výstava do Zlatých Moraviec. FOTKY: (ČE)