Mesto bude opätovne rokovať s firmou, ktorej patria kontajnery na šatstvo.
ŠAĽA. Špeciálne kontajnery na zber šatstva, obuvi, hračiek a doplnkového textilu fungujú v meste od septembra. Odvtedy rapídne klesol príjem týchto vecí miestnym charitatívnym organizáciám, ktorých služby využívali najmä sociálne slabšie rodiny a bezdomovci.
Problém je aj v tom, že obsah kontajnerov nezostáva v Šali, ale putuje napríklad aj do second handov. Ak mesto neupraví podmienky prevádzkovania kontajnerov, organizácie upozorňujú, že im hrozí možný zánik.
Znížiť množstvo odpadu
Zberné nádoby sú rozmiestnené na deviatich miestach. Patria trnavskej súkromnej spoločnosti, ktorá má s mestom uzatvorenú bezodplatnú zmluvu. Aktuálne má firma rozmiestnených celkom 72 kontajnerov v Trnave, Hlohovci, Galante, Šali a v Dunajskej Strede.
„Mesto týmto vyhovelo požiadavkám niektorých obyvateľov mesta na možnosť odkladania použitého šatstva do špeciálnych kontajnerov. Pri rozmiestňovaní kontajnerov sa prihliadalo aj na to, aby sa táto možnosť dostala čo naj-bližšie k širokej verejnosti a aby bola donáškovo pokrytá čo najväčšia časť mesta,“ povedala prednostka Daniela Vargová.
Dodala, že cieľom rozmiestnenia kontajnerov na zber použitého oblečenia bolo umožniť občanom odovzdať šatstvo a obuv 24 hodín denne.
„Nezanedbateľným dôvodom je tiež skutočnosť, aby tento druh odpadu nekončil v kontajneroch pre komunálny odpad a aby sa nenavyšovalo množstvo komunálneho odpadu, za ktorý zber a likvidáciu platia všetci občania mesta,“ upresnila.
Kontajnery sú vyprázdňované raz týždenne. Od konca septembra do polovice decembra 2012 z nich pozbierali takmer 13 ton.
„Dá sa predpokladať, že za celý rok bude možné takýmto spôsobom pozbierať viac ako 50 ton odpadového šatstva a textilu, ktoré neskončia v kontajneroch pre zber komunálneho odpadu."
Opätovné využitie
Šaľania kontajnery využívajú. Vyplýva to aj z kontrol vykonaných mestom, ktoré zistili, že naplnenosť niektorých kontajnerov napríklad v lokalitách pri Olympii, pri škôlke na Družstevnej ulici, na Pribinovom námestí a pri COV neklesá pod 70 percent.
„V niektorých kontajneroch mierne poklesla naplnenosť vlani v decembri, v priemere sa však pohybuje nad 60 percent. Sortiment textilu sa orientuje prevažne na oblečenie, menej obuv a minimum doplnkový textil, ako sú obliečky, obrusy a podobne,“ povedala prednostka. Kontroly tiež preukázali, že v kontajneroch sa nachádza takmer výlučne šatstvo, obuv a iný doplnkový textilný odpad bez prímesi iného odpadu.
Oblečenie zbiera trnavská spoločnosť, ktorá ho skladuje vo svojich priestoroch. Potom ho transportuje do recyklačného závodu, kde sa manuálne triedi. Z celkového množstva vyzbieraného oblečenia je približne 50 percent určených pre second hand a pre krajiny tretieho sveta, zo zvyšných percent sa vyrábajú absorbenty, izolačné dosky, čalúnenie, matrace a podobne.
„Uvedomujeme si dôležitosť a poslanie charitatívnych organizácií, ale napriek ich úsiliu skončí na skládkach odpadov niekoľko tisíc ton oblečenia ročne. Našou snahou je zamerať sa na zníženie množstva týchto odpadov a hľadanie možností na opätovné využitie alebo recykláciu odpadov. Je v záujme nás všetkých, aby každý odpad, ktorý je možné znovu použiť alebo recyklovať, skončil v správnych rukách,“ povedala Ester Méraiová zo spoločnosti A.S.A. Slovensko na otázku, či spolupracujú aj s miestnymi charitatívnymi organizáciami v Šali.
Práve tie od zavedenia kontajnerovej služby prichádzajú o oblečenie. Jednou z nich je aj Katolícka jednota Slovenska, pobočka Šaľa, v ktorej sa už dvadsať rokov dobrovoľníčky starajú o zber a výdaj obnoseného šatstva a obuvi.
„Už koncom minulého roka sme zaregistrovali, že sa nám šatstvo míňa, lebo ľudia nenosia. Tento rok sme dostali veci iba raz, predtým to bývalo 3 až 5 ľudí denne,“ povedala štatutárna zástupkyňa organizácie Emília Verešová.
Klesol im príjem vecí
Službu Katolíckej jednoty už roky využíva aj mesto, ktoré prostredníctvom sociálnych pracovníkov organizuje pre bezdomovcov a sociálne slabšie rodiny výdaj obnoseného šatstva. Jednota im poskytovala približne 50 až 70 kíl ošatenia mesačne.
„Keď sme pre klientov nepotrebovali úplne všetko, čo nám poskytli občania, posúvali sme to my Katolíckej jednote. V súčasnosti však tiež pociťujeme nižší prítok darovaných vecí,“ povedala sociálna pracovníčka Renáta Zelezniková.
„Kedysi sme mávali približne 3 tony oblečenia, v súčasnosti by som to mohol rátať na 30-40 kíl. Odvtedy, čo sú kontajnery, je kontakt s ľuďmi zo 100-percentnej účasti len 5- percentný,“ potvrdil Milan Daniel z občianskeho združenia Minibodka. Obrovský odliv ľudí môže byť podľa jeho slov pre humanitnú prácu rizikový. Katolícka jednota tiež avizovala, že ak sa situácia nezmení, hrozí jej zánik.
Sprístupniť obsah nádoby
Zástupcovia organizácií o podmienkach fungovania kontajnerov v meste nevedeli, mesto ich k rokovaniu neprizvalo. Na vzniknutý komunitný problém už mesto upozornili. „Vyvoláme rokovania s firmou A.S.A., spol. s r.o., cieľom ktorého bude dohodnúť možnosť sprístupniť celý obsah ľubovoľného kontajnera, respektíve dohodnúť možnosť dodania požadovaného množstva a druhu obnoseného šatstva na základe požiadavky mesta vychádzajúcej z predchádzajúcich žiadostí bezdomovcov a sociálne slabších rodín,“ povedala prednostka.
FOTO: (LAZ)