ŠAĽA, GALANTA. Historický veľkofilm o sv. Cyrilovi a Metodovi sa mal dostať do kín už vlani. Ešte sa však nezačalo ani natáčať. Brzdí ho nedostatok peňazí. Tvorcovia filmu sa ich snažia získať z rôznych zdrojov, oslovili aj Združenie miest a obcí. Šéfovia samospráv však vravia, že sami sa boria s finančnými ťažkosťami.
Zmluvy sú podpísané
Producentom prvého filmu o solúnskych bratoch je Ján Oparty, slovenský režisér a producent. Je zároveň pedagógom na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení.
„Som presvedčený, že Veľká Morava, udalosti, ktoré sa odohrali behom krátkej existencie toho útvaru, postavy Rastislav, Svätopluk a predo-všetkým Cyril, Metod a Gorazd položili nielen základy našej štátnosti, ale zanechali trvalé a nezmazateľné stopy v srdciach jednoduchých ľudí, ktoré sa dedili z pokolenia na pokolenie. Ich pričinením národ Slovanov prežil 1150 rokov na tomto území, nikto ho nezničil a ani neasimiloval,“ vraví Ján Oparty.
Film a jeho financovanie cez občianske združenie Dedičstvo bratov pripravuje niekoľko rokov. Zmluvy o spolupráci so súkromnou spoločnosťou na Slovensku, s filmovým partnerom z Chorvátska a s rozhodujúcimi členmi štábu sú podľa jeho slov už podpísané. Produkcia historických filmov je podľa Jána Opartyho finančne náročná, so žiadosťou o finančnú podporu sa preto vlani obrátil aj Združenie miest a obcí. Predseda ZMOS Jozef Dvonč listom informoval obce a mestá o príprave veľkofilmu. Podľa hovorkyne ZMOS Marty Bujňákovej bolo na rozhodnutí každej samosprávy, či podporí, alebo nepodporí film, nešlo o pokyn.
„Na výzvu o finančnú podporu projektu kladne reagovali niektorí podnikatelia aj niektorí starostovia a primátori. Je mi veľmi ľúto, že výzvu samosprávam tu niekto spolitizoval. V liste nie je príkaz, že obce musia na nakrúcanie prispieť. Je o dobrovoľnosti. Ak peniaze nemajú, nech sa tou výzvou ani nezaoberajú,“ hovorí Oparty.
Pripravené krytie
Koľko obcí a miest sa rozhodlo doteraz podporiť tento projekt a akou sumou, producent nechcel konkretizovať. Túto informáciu nemá ani ZMOS, reakcie obcí už ďalej nesledoval.
Niektorých šéfov samospráv na juhozápade list na podporu filmu od ZMOS zaskočil hlavne potom, čo ich vlani memorandom podpísanom vládou zaviazal šetriť.
„V danej situácii zabezpečiť služby v obciach a mestách v zmysle zákonov znamená kalkulovať s každým eurom, to vyžaduje od predstaviteľov samospráv hľadať úspory a zdroje,“ vraví Pavel Racsko, starosta Kráľovho Brodu (okres Galanta). Pripraviť film o svätých považuje za veľmi pekný nápad, myslí si však, že tvorcovia filmu by mali mať naň vopred pripravené aj finančné krytie. Podľa starostu je výroba filmu nesprávne načasovaná a treba s ňou počkať, kým sa situácia zlepší. „Najprv treba zabezpečiť a vyriešiť dôležitejšie veci, ktoré priamo súvisia so životom občanov.“
Film nepodporila ani Šaľa. Primátor Martin Alföldi vraví, že aj mesto by potrebovalo peniaze na dofinancovanie digitalizácie kina. Tešedíkovo (okres Šaľa) prerokovalo žiadosť od ZMOS na zastupiteľstve, na ktorom sa rozhodli film nepodporiť.
„Nedostali sme žiadny list, aj my by sme to boli určite zaradili do programu rokovania, ale myslím si, že výsledok by bol podobný a z rovnakých dôvodov,“ hovorí starosta Vlčian Július Iván. O liste nevedel ani starosta Hájskeho (okres Šaľa) Jozef Matušica. „Nemám o tom vedomosť, ale ak by sme ho aj dostali, asi by sme veľmi rozmýšľali, pretože s rozpočtom sme natenko, akurát vyjdeme.“
Žiadosť do fondu
Podľa obcí by malo prispieť na film ministerstvo kultúry respektíve audiovizuálny fond. Ten však projekt o Cyrilovi a Metodovi podporil už v roku 2010 sumou 29 200 eur.
„Táto suma bola určená na vývoj celého projektu,“ povedal riaditeľ Martin Šmatlák. Dodal, že v rokoch 2011 a 2012, keď producent opakovane podal do fondu žiadosť aj na podporu produkcie filmu, fond jeho žiadostiam nevyhovel. Odborná komisia to neodporučila.
„Ďalšia prípadná podpora z fondu bude závisieť od toho, či producent znovu podá do fondu žiadosť na tento film, ako aj od kvality žiadosti a stavu pripravenosti projektu a jeho produkčného aj finančného zabezpečenia.“