NITRA. Vo veľkej miestnosti natlačenej množstvom exotických zvierat sa deti nahrnú ku korytnačke. Tá sa nerušene vyhrieva pod lampou až do chvíle, kým jej do výbehu nepoložia misu s ovocím, zeleninou, trávami aj senom.
Vinco, ako korytnačku ostrohatú familiárne volajú v nitrianskom univerzitnom viváriu, sa rýchlo došuchce k mise a hltavo začne žrať. Neklamný znak toho, že vo viváriu sa začalo pravidelné nedeľné komentovanie kŕmenie pre verejnosť.
Korytnačka Vinco.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Zvedavý kajman vykúka z bazénu
Vinco ani veľmi nevyzerá, že by deti registroval, nechá sa od nich aj pohladkať. Detské hlásky si ale všimol iný obyvateľ vivária – kajman okuliarnatý. Hlavu zvedavo vystrčí von zo svojho bazénu a nehybne sleduje ruch v okolí Vincovej ohrady.
„Pozrite, krokodíl!“ zvýskne asi osemročný chlapec a deti na chvíľu zmeravejú. „Aj on už chce svoju porciu, vie, že je jeho čas,“ vysvetlí Róbert Kirchner z vivária a ľudí poprosí, aby sa rozostavili okolo bazénu, ak chcú lepšie vidieť. Chovateľ si zatiaľ nachystá zhruba pol kila nakrájaného mäsa.
Kajman sa nehne od tej časti bazénu, pri ktorej stojí Róbert. Akoby hypnotizoval mäso v jeho rukách. Trochu povyskočí a prvý kúsok mu letí do papule. Počuť chňapnutie a mäso zmizne. Za pár chvíľ kajman postupne zmastí svoju týždňovú porciu.
Kajmana Rika sa neboja ani deti - keď je nažratý, dokáže byť pokojný. Pravidelne vychádza z bazéna a prechádza sa po viváriu.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Nažratý rovná sa pokojný
Chovateľ tvrdí, že na kajmanovi videl nepokoj od chvíle, kedy si na verejné kŕmenie chystal mäso. „Nažerie sa a potom je pokojný,“ vraví Róbert Kirchner.
Na zviera s typickými prstencovými vyvýšeninami okolo očí, ktoré pripomínajú okuliare, si aj on musel zvykať. V Kirchnerových začiatkoch kajman cítil, že nový človek vo viváriu poľnohospodárskej univerzity má z neho strach, preto ukazoval, kto je v miestnosti dominantný. To sa ale zmenilo a na Róberta si kajman rýchlo zvykol.
Keď je nažratý, nemá kajman problém ani s návštevníkmi. Na jednom z posledných verejných kŕmení pokojne vyliezol po drevenej palete von z bazénu. Chovateľ ho holými rukami otočil tak, aby si ho mohli prísť pohladkať aj deti.
„To bola moja kamarátka!“ zapišťalo jedno z dievčatiek z bezpečia maminých rúk keď videlo, ako kamarátka s napätím čupí pri kajmanovi a hladí ho. „Prečo bola? Veď ju predsa nezožerie,“ zasmiala sa mama dcérinmu komentáru.
Róbert Kirchner má okolo tela ovinutého veľhada kráľovského.
FOTO - JÁN CSILLAG
Pytón do seba napchá aj 30 kíl králikov
Kým si celý zástup detí stihol prísť pohladkať po obede už mierne letargického kajmana, Kirchner záujemcom opisoval fakty zo života najpútavejších zvierat vivária. Vinco má podľa neho okolo 35 rokov, presný vek sa určiť nedá. Korytnačka ostrohatá sa pritom dožíva až osemdesiatky a dorastá do metra dvadsať. Ide o tretí najväčší druh suchozemskej korytnačky.
Ľudia sa dozvedeli aj to, že najvzácnejším zvieraťom v nitrianskom viváriu je krokodíl čelnatý, kriticky ohrozený živočíšny druh. Rešpekt vzbudzoval aj za sklom schovaný sedemmetrový pytón mriežkovaný.
„Je najväčším pytónom v strednej Európe, aspoň pokiaľ máme oficiálne informácie, pretože niekto môže chovať doma pytóna a nemusí sa o tom vedieť,“ hovorí Róbert Kirchner. Stokilového obra kŕmia raz za mesiac vyradenými králikmi z výskumného ústavu. Pytón pokojne zožerie niekoľko päťkilových samíc a ešte nejaké menšie kúsky k tomu. Na posedenie mu nerobí problém skonzumovať aj tridsať kilov živej váhy.
Zvieratá privykajú na ľudské ruky
Vrásky na čele spôsobuje chovateľom čistenie priestoru, v ktorom sa pohybuje pytón mriežkovaný. V zásade k nemu chodia vždy vo dvojici – jeden čistí priestor a druhý kontroluje, aby pytón nezaútočil.
„Ak by mal nejakú náladu a povyrazil by, tak by dokázal udusiť aj človeka,“ priznáva Kirchner. Hady vo viváriu síce nie sú jedovaté, ale sú škrtičmi – manipulovať s nimi preto môžu iba odborníci.
Všeobecne ale platí, že zvieratá, ktoré si to nechajú, brávajú chovatelia na ruky. Snažia sa tak o to, aby si zvieratá zvykli na manipuláciu človekom a aby boli menej agresívne.
Róbert Kirchner, odborník na exotické plazy z nitrianskeho vivária.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Komentované kŕmenie
Vivárium Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre organizuje komentované kŕmenie pre verejnosť každú nedeľu o druhej poobede. S týmto typom kŕmenia začali v októbri, kedy prišli len traja ľudia. Posledné kŕmenia už videlo niekoľko desiatok ľudí. S podujatím plánujú pokračovať najmenej do apríla, kedy si vo viváriu vyhodnotia, akú mala táto aktivita odozvu vo verejnosti.
Cieľom komentovaného kŕmenia je priblížiť verejnosti exotické zvieratá. Prichádzajú sem napríklad aj ľudia, čo kúpia deťom korytnačku a netušia, ako sa o ňu majú starať, ale aj takí, čo chcú prekonať strach z plazov.
Medzi zaujímavé zvieratá z vivária patria pytón mriežkovaný, kajman okuliarnatý, korytnačka ostrohatá, krokodíl čelnatý, varan stepný či leguán zelený. Celkovo sa vo viváriu nachádza okolo 180 zvierat z 53 druhov.
Vivárium sídli v univerzitnom pavilóne T. Za vstup na komentované kŕmenie zaplatia dospelí dve eurá, deti euro. Deti do troch rokov a ľudia s hendikepom majú vstup zadarmo.
Tomáš Holúbek