NITRA. Poslanci vyhoveli protestu prokurátora, ktorý napadol mestské nariadenie z roku 2010 o niektorých podmienkach držania psov. S námietkami v proteste sa však radnica nestotožňuje.
Okresná prokuratúra okrem iného konštatuje, že mestské všeobecne záväzné nariadenie (VZN) obsahuje ustanovenia, na vydanie ktorých nie je mesto zákonom splnomocnené.
Nad rámec právomocí
Mesto má podľa prokuratúry povinnosť vo svojom nariadení upraviť len sumu úhrady za náhradnú evidenčnú známku psa, podrobnosti o vodení psov a znečisťovaní verejných priestorov. Ďalej je oprávnené formou VZN vymedziť miesta, kde je zakázaný voľný pohyb psa a kde je zakázaný vstup so psom. Všetko ostatné je vraj nad rámec mestských právomocí.
Prokuratúra mestu napríklad vyčíta, že určilo miesta, kde je povolené kúpanie psa. Nepozdáva sa jej ani úprava zákazu vstupu so psom na miesta, „ktoré môžu byť majetkom súkromných osôb“, ako príklad uvádza areály školských zariadení.
Radnica oponuje, že si môže podmienky držania psov na svojom území upraviť v zmysle samosprávnej pôsobnosti. Poukázala tiež, že jej VZN už v roku 2010 skúmal okresný prokurátor, ktorý nemal voči teraz napadnutým ustanoveniam žiadne námietky.
Náhubky museli zrušiť
Protest prokurátora v roku 2010 smeroval proti povinnosti nasadiť psom náhubok. Poslanci vtedy odhlasovali, že náhubok bude povinný pre vymenované plemená psov aj pre všetky psy, ktoré merajú v kohútiku 50 a viac centimetrov. Na základe protestu bolo toto ustanovenie v roku 2010 z VZN „vyškrtnuté“.
Rovnako poslanci nanovo stanovili miesta, kde je zakázané vodiť psy. Rozhodli, že zákaz platí pre areály a priestory škôl, školských a predškolských zariadení, detské ihriská a pieskoviská, kúpaliská, cintoríny, park pod Borinou a plochy pred Misijným domom, pred Kostolom Matky božej a na Krížovej ceste na Kalvárii.
Naďalej chcú regulovať
Poslanci napriek výhradám protestu prokurátora aj tentoraz vyhoveli. „Pripravuje sa nová legislatíva o chove a držaní psov. V jej zmysle pripravíme nové znenie mestského nariadenia,“ povedal prednosta mestského úradu Igor Kršiak.
Zároveň vyjadril pochybnosti o zmysle mnohonásobných podnetov od občanov, ktorí napádajú mestské nariadenia. „Myslím si, že prokuratúra by sa mala zamyslieť nad tým, ktoré VZN majú ten status, že voči nim treba protestovať,“ poznamenal.
„Nestotožňujeme sa s tým, aby sme ako samospráva nemohli na území mesta upraviť nič, len čo nám povie zákon, pretože miestne podmienky sú ďaleko iné, než je zákon schopný obsiahnuť. Určite sa budeme naďalej snažiť regulovať to, čo je problematické,“ dodal Kršiak.
V súčasnosti platí pôvodné VZN o psoch, na schválenie nového majú poslanci 90 dní od doručenia protestu.
Parlament chystá novelu
Pripravovaná novela zákona by mala podľa radnice priniesť obmedzenia pre držbu psov s rizikovými vlastnosťami. Obce by mali dostať kompetenciu chov takýchto psov kontrolovať.
V novele by vraj mala byť zakotvená aj povinnosť vodiť psa na vôdzke. „Celé územie obce už nebude miestom, kde je voľný pohyb psa dovolený, ale na celom území obce bude voľný pohyb psa zakázaný s tým, že obec určí miesta, kde bude voľný pohyb psa dovolený,“ píše sa v materiáli, ktorý bol predložený poslancom. Vypracovali ho mestskí úradníci.