NITRA. Potvrdil to aj dnes končiaci sa týždeň otvorených dverí v MŠ. Svoje deti tu chcú umiestniť rodiny z mesta i okolitých obcí. Magistrát už preto otvoril dve nové triedy, avšak i tak bude problém umiestniť v škôlkach všetkých predškolákov, ktorých budú od 25. februára do 4. marca privádzať rodičia na zápis. Vedúci odboru školstva na Mestskom úrade v Nitre Vladimír Ďuga zdôraznil, že každé dieťa z tohto mesta bude umiestnené do niektorej z 25 MŠ na jeho území.
"Je predpoklad, že budeme vedieť naplniť požiadavky ľudí z Nitry. Keďže máme veľký záujem aj od rodičov z okolitých obcí, budeme sa, samozrejme, držať zásady, že najprv budeme umiestňovať deti s trvalým pobytom na území mesta. Záujem je mimoriadne veľký, ale tým, že sme vytvorili dve nové triedy na Čajkovského ulici, tak by sa to snáď malo podariť zabezpečiť," povedal Ďuga.
Zároveň pripomenul, že záujem o MŠ v Nitre je rozdielny. "Je tam aj vnútorná diferenciácia. Niektoré lokality v meste sú veľmi vychytené, takže MŠ sú tam pre rodičov atraktívne," skonštatoval. Viaceré škôlky zaznamenávajú už teraz záujem, ktorý niekoľkonásobne prevyšuje ich kapacity. Ide hlavne o tie, ktoré sú na sídliskách s veľkým počtom mladých rodín, či tie, ktoré sú známe kvalitným personálom a vybavením. K takýmto patrí aj MŠ Štiavnická na sídlisku Chrenová. Jej riaditeľka Ľubica Valentínyová hovorí, že počet detí, ktorý by podľa záujmu rodičov mohli prijať, je oveľa vyšší ako kapacita zariadenia. "Môžem prijať toľko detí, koľko mi odchádza do školy predškolákov. Tento školský rok je to 26 predškolákov, pričom mávame 10 odkladov školskej dochádzky. Na základe záujmu z týždňa otvorených dverí, našich referencií a skúseností z minulých rokov predpokladám, že o umiestnenie u nás bude záujem trojnásobne väčší, než sú naše možnosti. Záujem je obrovský, kapacita materskej školy jednoducho nestačí. Sme šesťtriedna materská škola a dovolím si povedať, že by sme otvorili siedmu a v pohode aj ôsmu triedu," uviedla Valentínyová.
V rámci svojich MŠ vytvára mesto aj podmienky pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. V MŠ Piaristická je trieda pre deti s poruchami zraku, MŠ Nábrežie mládeže má triedu pre deti s mentálnym postihnutím a MŠ Štiavnická sa venuje deťom s poruchami sluchu a reči. Podľa Valentínyovej aj integrácia hendikepovaných detí v poslednom čase zvyšuje atraktivitu škôlky. "Dieťa berie rovesníka, ktorý má nejaký hendikep úplne prirodzene. Nemajú s tým problém. Mali s tým problém zo začiatku rodičia, ale tým, že meno škôlky sa postupne budovalo, tým, že špeciálne pedagogičky boli fundované, tak dnes rodičia často žiadajú práve takúto triedu, lebo to hendikepované dieťa dokáže zdravé dieťa sociálne obohatiť. Spätná väzba je taká, že tá radosť je neskutočná. Pretože tomu dieťaťu dokážeme pomôcť tak, ako mu nepomôže nikto na svete. Ani vlastná matka, pretože ak je to takisto rodič, ktorý nepočuje, tak tomu dieťaťu nevie pomôcť. A máme tu aj také prípady," dodáva Valentínyová.