Kristína Majerová vraví, že by sa mala zmeniť legislatíva. Nad pokladničkami by mal dozerať notár.
ŠAĽA. Občianske združenie zo Šale chce pomáhať zvieratám. Na to, aby mohlo svoje plány realizovať, rozbehlo finančnú zbierku.
Zámerom združenia niektoré organizácie nedôverujú. Vyčítali mu netransparentnosť. Občianske združenie vraví, že ich obavy sú neopodstatnené.
Zakúpili čítačku peňazí
Záchrana zvierat vznikla 15. decembra 2011. Medzi jej najhlavnejšie ciele patrí podľa slov predsedu Petra Práznovského adopcia zvierat, pomoc existujúcim útulkom vo forme financií, krmiva a liečiv či rozsiahla rekonštrukcia jedného z existujúcich útulkov na západnom Slovensku. Mala by začať v apríli respektíve máji, útulok však zatiaľ združenie vytypovaný nemá.
Časť financií na tento plán už získali verejnou zbierkou. Ide o zhruba 2700 eur, z toho približne 600 eur boli náklady.
„Peniaze zo zbierky nám na to nebudú stačiť, preto hľadáme aj iné zdroje. Máme prisľúbené určité spoločnosti, napríklad stavebniny, farby - laky, ktoré nám pomôžu. Tie by sme popri projekte, ktorý by bol dokumentovaný štábom, zviditeľnili. Budeme sa snažiť získať zdroje aj z predaja predmetov ako kľúčeniek a podobne, v ktorých bude zahrnutý príspevok pre organizáciu, budeme využívať aj dve percentá z dane,“ povedal Peter Práznovský.
Finančná zbierka je vyhlásená na rok, začala 15. apríla 2012. Po Slovensku malo združenie rozmiestnených 42 pokladničiek, s vyprázdňovaním niektorých z nich začal jej predseda už vlani v októbri. Manipuláciu s peniazmi si zaznamenával aj na kameru. K tomuto opatreniu pristúpil potom, čo mu výber peňazí bez videodokumentácie vyčítali niektoré organizácie.
„Odmietol ich aj prepočítať na mieste. Spravil to napokon až na moje vyzvanie,“ povedala manažérka spoločnosti ZooDom v Bratislave Kristína Majerová.
Peter Práznovský vraví, že kameru chceli používať už od začiatku, práve tak ako čítačku mincí. Tú sa snažili podľa jeho slov získať sponzorsky, ale pre neochotu firiem sa im to nepodarilo. To, že si ju napokon zakúpili z peňazí vybraných z pokladničiek, sa však organizáciám tiež nepáči.
Jedlo a kastrácia
Kristína Majerová poukázala aj na to, že združenie nezverejňovalo na svojej web stránke počet pokladničiek a zoznam zberných miest. Predsedu združenia vyzývala k vysvetleniu aj cez sociálnu sieť, kde sa o problematike rozbehla rozsiahla diskusia. Na všetky otázky jej boli prisľúbené písomné odpovede, doteraz ich podľa jej slov nedostala.
„Zaujíma ma, prečo nič neurobili od začiatku existencie, iné organizácie za rok činnosti majú reálne výsledky, prečo zahmlievajú realitu ohľadom svojho združenia a ohľadom zbierky. Prečo chcú vybudovať „hviezdny“ útulok pre psy a spríjemňovať im tak pobyt, tie potrebujú v prvom rade jedlo a kastráciu,“ povedala nám predčasom Majerová.
„Vznikli sme koncom roka 2011, nejaký čas nám trvalo, aby sme nadobudli všetky povolenia, potom sme sa zaoberali s výrobou a umiestnením pokladničiek, následne sme tvorili webovú stránku a už nás ľudia považujú za podvodníkov a chcú od nás, aby sme kŕmili všetkých psíkov,“ argumentoval Práznovský.
Zaregistrovanie stanov občianskeho združenia podľa zákona o združovaní občanov trvá podľa hovorkyne ministerstva vnútra Lucie Garajovej 10 dní odo dňa, keď bol registrovému orgánu doručený návrh, ktorý nemá nedostatky.
„V prípade zistenia nedostatkov v návrhu alebo v stanovách registrový orgán na ne upozorní splnomocnenca prí-pravného výboru do 5 dní od doručenia návrhu. Pre vznik občianskeho združenia je potrebné registrovému orgánu predložiť návrh na registráciu, stanovy vo 2 vyhotoveniach a zaplatiť správny poplatok vo výške 66 eur,“ upresnila hovorkyňa. Dodala, že občianske združenie Záchrana zvierat má povolenú zbierku z 26. marca 2012.
Inzercia psov
Na web stránke združenia sa nachádza aj zoznam niektorých útulkov s databázou ich psov, ktoré ponúkajú na adopciu. Predseda združenia nás ubezpečil, že všetky útulky o tom vedia, z diskusie na sociálnej sieti vyplynul opak.
„Pravdepodobne si sám sťahuje fotky, lebo mu nič neposielame. Písal nám raz, ale spoluprácu sme odmietli,“ povedali nám z OZ Túlavá labka.
„Aká je to stránka? Nevieme, že sme na nej,“ ostal začudovaný aj útulok v Nových Zámkoch.
„Pred niekoľkými týždňami som sa dozvedela, že propagujú našich psíkov. Kedysi poslali mail, v ktorom nás žiadali o spoluprácu, povedala som, že pokiaľ dajú návrhy, nie je problém, ale nič odvtedy neprišlo,“ povedali nám z útulku v Kysuciach.
Podobne reagovali aj z útulku vo Zvolene: „Vymenili sme si pár emailov s tým, že by inzerovali naše psy, stopercentný súhlas na spoluprácu sme však nikdy nedali.
Niektoré útulky šalianskemu združeniu nedôverujú, spájajú si ho s Nádaciou Labka. Tú v minulosti založil brat Petra Práznovského, Pavol, ktorý mal podľa medializovaných informácií vykonávať svoju zbierku bez povolenia. V súčasnosti má pomáhať s grafickou úpravou web stránky Záchrany zvierat. Mladší brat Erik má na starosti propagáciu na sociálnej sieti.
Kontrola až po ukončení zbierky
Občianske združenie vraví, že mu ide o dobrú vec a nemá čo skrývať. Minulý týždeň už zverejnilo na internete zoznam zberných miest s vyčíslenou sumou a zápisnicou. Stránka sa podľa Petra Práznovského priebežne dopĺňa, onedlho pribudnú aj bločky a ostatná videodokumentácia.
Podľa hovorkyne ministerstva vnútra organizácia, ktorej bola povolená verejná zbierka, je podľa zákona povinná predložiť vyúčtovanie najneskôr do 30 dní od skončenia trvania zbierky.
„Vo vyúčtovaní uvedie priebeh konania zbierky a uvedie jej celkový výnos, náklady spojené s jej vykonaním, jej čistý výnos a preukáže, akým spôsobom bol alebo bude čistý výnos použitý. Náklady nesmú presahovať väčšiu časť hrubého výnosu a nesmú presiahnuť rozhodnutím povolenú výšku," povedala hovorkyňa na otázku, ako funguje kontrolný mechanizmus.
Podľa Kristíny Majerovej nie sú finančné zbierky dostatočne legislatívne ošetrené, isté riziko ich zneužitia stále je.“„Pokladničky by mali byť umiestňované a certifikované notárom a ním overovaný aj každý výber z nich, inak hrozia úniky.“