NITRA. Dvadsaťpäť mladých ľudí vo veku od 16 do 25 rokov z piatich rôznych krajín sa stretli v Nitre, aby diskutovali o nezávislosti a slobode. Okrem Slovákov sem prišli študenti z Poľska, Čiech, Nemecka a Rumunska.
Rozdelení boli do troch skupín. Zadanú tému prenášali do dramatického stvárnenia, fotografie či do rozhovoru s verejnosťou.
Prelepené oči a ústa symbolizujú nevšímavosť a ľahostajnosť.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Súčasťou podujatia bola prehliadka snímok, ktoré mladí ľudia k témam spravili. Nitranov ale asi najviac zaujalo ich vystúpenie vo veľkých obchodných centrách. Mladí vtrhli do obchodov vždy vo dvojiciach. Jeden z dvojice mal cez ústa alebo oči prelepenú pásku. Partner mu neskôr pásku z tváre odlepil. Dvojice sa potom stretli, strhli zo seba rôznofarebné tričká, pod ktorými mali jednotné tričká so symbolmi Nitry a pred prekvapenými nakupujúcimi predviedli choreografiu, pri ktorej tancovali na zmes hudby z rôznych kultúr a kontinentov.
„Znázornili tým, že často sme slepí a nevnímame svoje okolie. Strhnutie pásky bol znak priateľstva, spoločná choreografia v rovnakých tričkách znakom jednoty a sily,“ vysvetľuje Anna Petrovičová, organizátorka projektu a štatutárna zástupkyňa združenia YMCA MZ Nitra.
Podľa nej dá podobný projekt mladým ľuďom veľa. Naučí ich nielen vyjadriť svoje názory, ale aj obhájiť si ich – najskôr v skupine, potom pred verejnosťou. „Ide o to, aby mladí premýšľali nad búraním predsudkov a bariér. My sme na rozdiel od nich o takýchto veciach nikdy nehovorili, ani sme sa s tým nestretli. Títo ľudia sa už v mladom veku učia ako tolerovať rozdielne postoje a aj to, že ako ľudia sme každý jeden odlišný,“ povedala Anna Petrovičová.
Mladí aktivisti prekvapili nakupujpúcich v nitrianskych nákupných centrách.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Aktivizovať mladých ľudí bolo hlavným cieľom projektu, na ktorý dala peniaze aj Európska únia. Myslí si to jedna z líderiek programu, študentka na nitrianskej univerzite pôvodom z Macedónska Ivana Jankovska. „Nemali by sme očakávať, že iba školy majú simulovať kreativitu. Mali by sme byť schopní využívať neformálne vzdelávanie ako spôsob, ktorým samotní mladí ľudia kreatívne pristúpia k riešeniu svojich problémov,“ povedala Ivana Jankovska.
Projekt mladých okrem kreatívneho prístupu k problémom učil aj tomu, ako obstáť v argumentácii a obhajobe svojich názorov pred inými ľuďmi.
Strhnutie vlastných tričiek a tanec v jednotných tričkách na hudbu z rôznych kultúr vyjadrili symbolicky jednotu a rôznorodosť.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK