NITRA. Nový prístroj na vyšetrenie očí získalo Krajské stredisko Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v Nitre. Stál šesťtisíc eur a financovali ho futbalisti Štefan Senecký a Miroslav Stoch.
S takzvaným binokulárnym autorefraktometrom dokážu priamo v teréne urobiť nemedicínske screeningové vyšetrenie zraku deťom v predškolskom a ranom školskom veku.
Žiadne strašenie bielymi plášťami
Konštrukcia a funkcie špeciálneho zariadenia pripomínajú videokameru. Únia chce diagnostický prístroj využívať v nitrianskych škôlkach aj v škôlkach v rámci celého Nitrianskeho kraja.
Nitriansky primátor vydal súhlas s používaním prístroja v mestských škôlkach a únia listom oslovila priamo riaditeľov škôlok.
Vyšetrenia detí budú robiť vyškolení pracovníci únie priamo v škôlkach. „Je to pre deti prirodzené prostredie, takže sa tým odbúra stres, nikto nebude okolo nich behať v bielych plášťoch,“ povedala Petra Ajdariová z únie nevidiacich a slabozrakých.
Ak majú rodičia záujem dať svoje dieťa vyšetriť, úplne stačí, keď v škôlke podpíšu súhlas s vyšetrením. Únia momentálne rokuje so svojimi partnermi o financovaní vyšetrení. Pokiaľ budú rokovania úspešné, je možné, že zrak škôlkarov vyšetria zadarmo.
Čím skôr sa na poškodený zrak príde, tým lepšie
„Tento prístroj dokáže s vysokou mierou spoľahlivosti odhaliť existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku, ako napríklad tupozrakosť či škuľavosť,“ hovorí Petra Ajdariová.
Vyšetrenie preto škôlkarom Ajdariová vyslovene doporučuje. Sama má skúsenosti so zlyhaniami detského zraku nielen ako profesionál, ktorý pracuje s nevidiacimi a slabozrakými, ale aj ako rodič. Jej synovi Arbenovi diagnostikovali očné vady, keď mal len 2,5 roka. Bez včasnej liečby by dnes určite nemohol viesť život ako relatívne zdravé dieťa.
„Môžem len doporučiť dať vyšetriť dieťatku zrak v rámci prevencie. Prístroj je efektívny hlavne u detí od šiestich mesiacov do šiestich rokov, kedy sa detský zrak najviac vyvíja,“ povedala.
Bezbolestné vyšetrenie
Odborníci upozorňujú, že čím neskôr sú poruchy zraku odhalené, tým viac klesá šanca na ich úplné odstránenie. Následne môže človek zápasiť s následkami zrakových porúch počas celého svojho života.
Vyšetrenie špeciálnym prístrojom je bezdotykové, dieťa pri ňom sedí. Meranie oboch očí naraz sa robí zo vzdialenosti jedného metra, trvá len niekoľko sekúnd a nemá žiadne vedľajšie účinky.
Rodičia pri vyšetrení dieťaťa nemusia byť, ak majú ale záujem, únia im to umožní.
Vyškolený pracovník vyhodnotí merania, vystaví protokol a odporučí, či by malo dieťa zájsť na ďalšie vyšetrenia k detskému očnému lekárovi. Rodič v prípade záujmu môže výsledok vyšetrenia konzultovať s pracovníkom únie, jeho telefónne číslo bude na protokole o vyšetrení. Cieľom únie pritom nie je suplovať očného lekára, tá chce len pomôcť odhaliť existujúce očné vady a posunúť deti, ktoré to potrebujú, k odborníkom.