Voda zo svahu v súčasnosti steká dolu a likviduje stromy.
NITRA. Po stromoch, ktoré lemovali Svätoplukove námestie, zostalo už šesť prázdnych skruží. Ďalšie štyri stromy viditeľne odumierajú. Vyzerajú, akoby vysychali – majú však premokrený koreňový systém.
Radnica chce výsadbu doplniť, najskôr však urobí odvodňovacie opatrenia.
„Naplánovali sme na ne 10 010 eur. Je možné, že si tento zásah vyžiada väčšiu investíciu, ale v rámci finančného limitu odboru komunálnych činností a životného prostredia sme nedokázali viac uvoľniť,“ povedal vedúci odboru Pavol Jakubčin.
Ak si odvodňovacie opatrenia vyžiadajú vyššiu sumu, urobia ich na etapy. Zásah budú konzultovať aj s autorom projektu námestia.
„Máme rozpracované dve alternatívy - a to buď vyvýšenie terénu okolo stromov, aby voda z námestia obtiekla vegetačný otvor, alebo vybudovanie zberného prekrytého rigolu. Lemoval by oblúk medzi vyvýšeným námestím a stromoradím,“ vysvetlil Pavol Jakubčin.
Podľa územného plánu sa má terén námestia v budúcnosti vyrovnať, to je však hudba budúcnosti. Bez pomoci by všetky stromy dovtedy zrejme odumreli.
Stromy rastú v betónových skružiach, ktorých dno tvoria z veľkej časti pozostatky stavieb z bývalého námestia. Premokrenie vzniká splavovaním vody z vyvýšeného námestia do vegetačných otvorov stromov.
Keď bol ich koreňový systém pri povrchu, mal viac kyslíka. „Teraz, po prekorenení sa do hlbších vrstiev, má menej možností vyhnúť sa premokreniu. S týmto problémom sa pasujeme už takmer pätnásť rokov,“ konštatoval Jakubčin.
Približne pred desiatimi rokmi mesto inštalovalo do každého otvoru, kde rastie strom, jeden až tri drenážne valce. Za úlohu mali odobrať časť prebytočnej vody. Pomohlo to len dočasne.
Zmapujú stromy v meste
Na území Nitry rastú desaťtisíce stromov, ich počet nie je zinventarizovaný. Radnica ich chce postupne zmapovať.
Vo februári podpísala zmluvu so spoločnosťou Rudbeckia zo Svätoplukova, ktorá vypracuje Dokument starostlivosti o dreviny v centrálnej mestskej zóne a v parku Sihoť. Za materiál mesto zaplatí 14 986 eur. Táto suma bude stačiť na zmapovanie stavu 2 540 stromov.
Dokument bude podkladom „na zabezpečenie starostlivosti o dreviny a rozhodovanie orgánov ochrany prírody pri uplatňovaní náhradnej výsadby za vyrúbané alebo odstraňované dreviny“.
Súčasťou materiálu bude aj zhodnotenie statických pomerov a druhového zloženia stromov, ktoré rastú v blízkosti frekventovaných lokalít, ako sú detské ihriská či komunikácie.