Centrá voľného času požadujú zmenu legislatívy. Hovoria, že inak zaniknú

CVČ má v rozpočte vyčlenených o tretinu menej peňazí ako vlani. Postačia len do augusta.

(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. Novela zákona o financovaní základných škôl, stre-dných škôl a školských zariadení, ktorá mení financovanie centier voľného času (CVČ), platí od januára. Malo sa ňou zabrániť zneužívaniu systému po škandále s takzvanými čiernymi dušami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zistilo sa totiž, že napríklad obec s 56 žiakmi mala v centre zapísaných až 7-tisíc detí, alebo fiktívny jazdecký krúžok, v ktorom nebol ani jeden kôň. Centrá voľného času však novelu označujú za nedomyslenú či dokonca v rozpore s ústavou. Upozorňujú, že ak sa nezmení legislatíva, môže byť pre nich aj likvidačná.

SkryťVypnúť reklamu

Stretnutie starostov s mestom

CVČ dostávali v minulosti peniaze na počet detí, ktoré centrum navštevovali. Financie na záujmové vzdelávanie detí v centrách voľného času putujú po novom do obcí, v ktorých deti majú trvalý pobyt. Tie majú do 30. apríla rozhodnúť o tom, či zriadia vlastné centrum, alebo dajú peniaze tomu CVČ, do ktorého chodia ich deti. Keďže peniaze nebudú účelovo viazané, centrum poukazuje na to, že ich obce môžu využiť napríklad aj na rekonštrukciu chodníkov.

Centrum voľného času v Šali má 2286 členov. Do 183 krúžkov chodí 721 detí z 52 obcí. To, či samosprávy vyhovejú žiadosti centra o poskytnutí peňazí na krúžky, je zatiaľ otázne. V prípade Šale by išlo o 108 eur na každého člena.

Niektoré obce sa už problematikou na svojich zastupiteľstvách zaoberali, definitívne uznesenia ešte nepadli. Konkrétne závery nevyplynuli ani z februárového stretnutia starostov obcí Šalianskeho okresu s vedením mesta, zástupcovia CVČ naň prizvaní neboli.

SkryťVypnúť reklamu

„Najprv si urobíme prieskum u ostatných obcí, zistíme, aký majú na to názor. Treba premyslieť celý mechanizmus kontroly využitia peňazí, možnosti zúčtovania a potom prídu poslanci s nejakým rozumným riešením, takým, aby sme deťom umožnili spoločenskú činnosť a neohrozili by sme činnosť CVČ,“ povedal Ferenc Bergendi, starosta obce Kráľová nad Váhom.

Hrozí prepúšťanie zamestnancov

Šalianske CVČ má v rozpočte vyčlenených približne 165-tisíc eur, čo je o tretinu menej ako v minulom roku. Tieto financie postačujú zhruba do augusta. Rozpočet otvoria šalianski poslanci znova na aprílovom rokovaní mestského zastupiteľstva, aby zhodnotili možnosti dofinancovania tohto školského zariadenia. Ak sa obce nebudú spolupodieľať alebo dajú len určitú časť, zvyšok môže centrum žiadať od rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

„CVČ po dohode so zriaďovateľom upraví výšku príspevku na čiastočnú úhradu zákonného zástupcu dieťaťa v CVČ. To znamená, že rodičia detí, na ktoré obce prispievajú, budú prispievať na čiastočnú úhradu nákladov menej ako rodičia detí, na ktoré obce neprispievajú. Tým sa zvýši tlak na obce, aby prispievali na záujmové vzdelávanie,“ povedal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák na otázku, ako by mali postupovať tie centrá, ktorým susedné obce odmietli poslať peniaze, hoci do nich deti chodia.

„Dnes je u mnohých rodičov veľká položka aj to, ak majú 2-3 deti, za ktoré platia 10-eurový poplatok. Rodič predsa platí dane obci, prečo má ešte niečo doplácať?“ poznamenala zástupkyňa riaditeľa Alena Dem-ková, ktorá je zároveň poslankyňou.

„Myslíme si, že je to voči dieťaťu pochádzajúcemu z obce, ktorá neposkytne prostriedky, diskriminačné a v rozpore s právami dieťaťa,“ podotkol riaditeľ CVČ v Šali Michal Malárik. Upozorňuje, že ak financovanie nebude doriešené, budú musieť fungovať v obmedzenom režime, respektíve znížia počet krúžkov, a tým aj zamestnancov.
„Bude sem chodiť len tretina detí a čo bude s ostatnými? Zostanú na ulici?“

Ústavný súd

Michal Malárik vidí problém aj vo vekovom ohraničení. Školský zákon totiž hovorí, že CVČ zabezpečuje záujmovú a rekreačnú činnosť od 0 do 30 rokov, podľa nového zákona je však financovanie viazané na deti vo veku od 5 do 15 rokov.

Asociácia CVČ SR má podľa Malárika vyjadrenie právnikov z Národného centra pre ľudské práva, kde sa konštatuje, že novelizáciou zákona o financovaní sú porušené práva rovnosti detí, a tým aj Ústavy SR.
„Je tam diskriminácia mládeže nad 15 rokov a do 5 rokov - prečo aj pre nich nie sú určené finančné prostriedky?“ pýta sa riaditeľ.

Ak sa neurobia zmeny v legislatíve, centrá sú odhodlané obrátiť sa aj na Ústavný súd. Zvažujú tiež podať podnet na prokuratúru ohľadom porušenia zákona v prípade tých obcí, ktoré dostali v rámci podielových daní peniaze na záujmovú činnosť CVČ, aj keď ho nemajú.

„V rozpore so zákonom je aj usmernenie ZMOS, že obce môžu podporiť v rámci práce s mládežou okrem CVČ aj rôzne športové kluby, telovýchovné a dobrovoľné hasičské organizácie, Červený kríž. Nariadenie vlády však jasne hovorí, že prostriedky sú určené iba na záujmové vzdelávanie detí v centre voľného času.“

Podľa hovorcu to nie v rozpore so zákonom, nakoľko finančné prostriedky sú vlastným príjmom obce, o ktorom obec rozhoduje samostatne.

Jeden balík peňazí

Ako bude vyzerať spôsob kontroly, sa zatiaľ nevie. Starostovia ju predbežne navrhli napríklad vo forme prezenčnej listiny. Na druhej strane pripúšťajú, že kontrola nebude stopercentná, keďže aj podpisy by sa mohli dať sfalšovať. Podľa Malárika však má každý krúžok svoju triednu knihu, v ktorej je evidovaná dochádzka.

„Tak ako každá škola a školské zariadenie, máme zo zákona povinnosť viesť školskú dokumentáciu - výchovný plán, triednu knihu, školský poriadok, plán práce, rozhodnutia riaditeľa o prijatí, sme kontrolovaní Štátnou školskou inšpekciou. A akú prezenčku? My robíme s deťmi aj do 5 rokov, ktoré ani písať nevedia,“ dodal riaditeľ.

Starostovia zo Šalianskeho okresu zistili, že niektoré deti, ktoré sú v krúžkoch zapísané, do nich nechodia. Podľa nich by tak mali zo zoznamu automaticky vypadnúť. Riaditeľ CVČ argumentuje, že aj keď dieťa, ktoré je zapísané k 15. septembru, prestane chodiť do krúžku, CVČ to náklady nezníži.

„Pravidelná krúžková činnosť je len časť našej činnosti. Taktiež robíme aj príležitostnú činnosť formou podujatí, súťaží, olympiád, výletov a exkurzií, metodickú činnosť školám a občianskym združeniam, vydávame časopis. Robíme prázdninovú činnosť formou miestnych a pobytových táborov, odborných sústredení, organizujeme voľnočasové aktivity a spontánnu činnosť. Z toho istého balíka peňazí musíme platiť za vykurovanie budovy, energie, internet, telefóny, materiál na všetku činnosť a mzdy pedagógov aj počas prázdnin, pretože CVČ je zriadené ako školské zariadenie s celoročnou prevádzkou.“

Podľa hovorcu ministerstva školstva Michala Kaliňáka rezort v súčasnosti nepripravuje žiadne zmeny v oblasti financovania záujmového vzdelávania. O probléme však rokoval so školským parlamentným výborom a zástupcami centier. Minister Dušan Čaplovič tam povedal, že bude situáciu naďalej monitorovať, otvorí aj rokovanie so ZMOS-om.

„Zmeny sú v platnosti len necelé tri mesiace a napokon, ešte nie všetky samosprávy schválili vo všeobecne záväznom nariadení financie pre voľnočasové aktivity,“ povedal hovorca.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 747
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 259
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 002
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 464
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 232
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 095
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 977
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 462
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Libor Kašík za potlesku celej šatne navŕtal ďalší víťazný puk, Nitre vychytal víťazstvo 6:2 a vedenie v sérii 3:1. Po zápase v Žiline hovoril aj o svojej budúcnosti.

Navrátilec do brány 39 zákrokmi vychytal mečbal.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Nitra vyhrala v Žiline 6:2 a semifinálovú sériu vedie 3:1 na zápasy. Sebastián Čederle (vľavo) je s ôsmimi gólmi v desiatich zápasoch najlepším strelcom play-off, Martin Vitaloš (vpravo) prísne zastavuje súperov v obrannom pásme.

Výkon majstra mal majstrovské črty.


4
Riaditeľka Agentúry štátnom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová.

Záujemcovia sa už môžu hlásiť cez web.


4

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu