Po 67 rokoch hľadá deti sužované vojnou, ktorým pomohli Švajčiari

Švajčiari po vojne prijali 185-tisíc detí z celej Európy. Z bývalého Československa ich v lete 1946 odišlo 500.

Milan Búry s kamarátmi vo Švajčiarsku. Snímka vznikla pred 67 rokmi.Milan Búry s kamarátmi vo Švajčiarsku. Snímka vznikla pred 67 rokmi.

NITRA, BRATISLAVA. Mali desať, možno jedenásť rokov, keď na niekoľko mesiacov odchádzali od svojich rodín, aby sa vybrali do úplne neznámej krajiny. Päť stoviek detí z bývalého Československa mierilo v apríli 1946 do Švajčiarska na rekreačný pobyt, ktorý Švajčiari zariadili deťom z vojnou postihnutých krajín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi 150 deťmi, ktoré vybrali zo Slovenska, bol aj Milan Búry z Bratislavy. Ten už niekoľko rokov zháňa 'deti', ktoré pred 67 rokmi boli jeho 'švajčiarskymi' kamarátmi. Podľa archívu sedem z nich žilo kedysi v Nitre.

SkryťVypnúť reklamu

Chlapci aj dievčatá, katolíci aj evanjelici

Bolo krátko po vojne, keď sa Švajčiarsky Červený kríž rozhodol, že pomôže vojnou postihnutým krajinám. Pre približne 185-tisíc detí z celej Európy zariadil rekreačný letný pobyt priamo vo švajčiarskych rodinách. V nich mali zabudnúť na vojnové útrapy a na biedu, ktorú mnoho z detí v domovských krajinách okúsilo.

Z bývalého Československa sa do Švajčiarska dostalo päťsto detí, 150 z nich bolo zo Slovenska – vybralo ich slovenské ústredie starostlivosti o mládež.

V skupine detí bol aj vtedy jedenásťročný Milan Búry. Ale jeho o dva roky staršiu sestru už nevybrali. Prečo? V rozhodovaní, ktoré dieťa vziať a ktoré nie, zrejme zohral podstatnú úlohu vek detí. Švajčiari mali celkovo veľmi prísne kritéria na zaradenie detí do programu. Platilo napríklad, že polovica musela byť chlapcov, polovica dievčat, polovica katolíkov, polovica evanjelikov. Hľadali sa deti oslabené vojnou, možno mierne podvyživené, no museli byť zdravé.

SkryťVypnúť reklamu

Krvavé plachty

Rodičia Milana zaujali k programu úplne odlišný postoj. Mama mala obavy, otec bažiaci po spoznávaní sveta bol nadšený.

„Otca zaujímal svet, on to bral ako vítanú príležitosť. 'Samozrejme, že tam pôjdeš,' povedal mi vtedy. Ako deti sme si nemohli pomôcť, tak sme jedného dňa odišli do neznáma. O Švajčiarsku som vedel len zbežne, otec mal doma nejaký atlasík,“ spomína Milan Búry.

Slovenské deti sústredili v Trenčianskych Tepliciach, odtiaľ ich presunuli do Prahy. Tam prespali v bývalom nemeckom zajateckom tábore. Vo vnútri boli zakrvavené plachty, čo naplašilo hlavne dievčatá tak, že ani spať poriadne nemohli.

Deti absolvovali niekoľko zdravotných prehliadok, po príchode do Švajčiarska ich v prijímacích táboroch vyumývali a vydenzifikovali. Odtiaľ putovali do rôznych kútov krajín a priamo do švajčiarskych rodín.

SkryťVypnúť reklamu

Sú to Nemci, bál sa vystrašený chlapec

Nie každý mal to šťastie ako Milan, ktorého zaradili do rodiny vlastniacej galantériu priamo v hlavnom meste Bern. Niektoré deti sa dostali na odľahlé lazy, do vidieckych sídel, kde pomerne ťažko pracovali, starali sa o zvieratá a pomáhali domácim na poliach a farmách.

„S kamarátmi sme chodili po kúpaliskách, po múzeách, hrávali sme futbal, lozili po skalách. Moja švajčiarska rodina ma povodila po Alpách, boli sme na výlete v Lausanne aj na ženevskom letisku a v sídle OSN v Ženeve. Krásne zážitky mám odtiaľ, ale ako 11-ročnému chlapcovi mi bolo aj smutno, keď ma doviedli do cudzej rodiny. Keď som počul, že rozprávajú nemecky, bol som obrovsky vystrašený, hovoril som pani z konzulátu, že to sú Nemci a pani ma upokojovala, že to tak nie je.“

Mnoho detí skončilo vo francúzsky hovoriacej časti krajiny, Milan v nemeckej. Mohlo mu to však byť jedno – v tom veku nerozumel ani jednému jazyku, dokázal len rozoznať, kto hovorí po nemecky a kto inak. So svojou rodinou tak v začiatkoch komunikoval rukami-nohami, pani Trudi, u ktorej býval, si kvôli nemu zaobstarala česko-nemecký slovník.

Milan s manželom pani Trudi.

Pani Trudi.

Zastrčený v idylickom sídle

Milan sa dostal do bezdetnej rodiny, čo nebolo žiadnou zvláštnosťou – do programu sa hlásili často práve bezdetné rodiny, ktoré si tak starostlivosťou o cudzie dieťa kompenzovali fakt, že vlastné nemali. Vyskytli sa aj prípady, kedy si Švajčiari chceli cudzincov adoptovať, to však nebol Milanov prípad. Ten priznáva, že po čase si so svojou rodinou začali navzájom trochu liezť na nervy.

Ponorkovú chorobu vyriešili manželia tak, že Milana poslali na pár dní do Alp, do úplne idylickej alpskej dedinky. Bývať mal v krásnom dome z dreva. Okolo sídla boli rozkvitnuté alpské lúky a panenská príroda. Miestni mu nahovorili, že bude s nimi chodiť na polia a zvážať seno. Chlapcovi sa ale nepáčilo, kam ho Švajčiari strčili, a tak sa sám a na vlastnú päsť vydal potajomky naspäť do Bernu. Z bytu pani Trudi zavolal do obchodu, že sa vrátil. Rodina tomu nemohla uveriť a malého chlapca potom ukazovala známym ako atrakciu.

Pani Trudi s Milanom na výlete v Alpách.

Keď po štyroch mesiacoch Milan od hostiteľskej rodiny odchádzal, aj mu ľúto prišlo. Na svojich dočasných rodičov si veľmi zvykol.

O dva roky neskôr si Milan s rodinou prestal dopisovať, nechcel spôsobiť problémy svojmu otcovi. Po ďalšom desaťročí sa ženil a manželka ho nahovorila, aby švajčiarsku rodinu skúsil znovu kontaktovať. No nebolo to skôr ako v roku 1974, kedy sa Milanovi podarilo do krajiny znovu vycestovať a stretnúť sa s rodinou, ktorá ho po vojne tak ochotne prijala. Opäť sa objali po takmer troch desaťročiach.

Čriepky spomienok

Švajčiarsky Červený kríž pomáhal viacerým národom, na politiku nehľadel. Švajčiarski dobrovoľníci prichýlili deti, ktoré mali za sebou skúsenosti, po akých nikto netúži, deti, ktoré vyrastali v strachu, deti, čo na vlastné oči videli násilie a zažili hrôzy vojny.

„Bola to velikánska akcia Švajčiarov, ktorú treba oceniť. Na všetkých nás to malo zázračný vplyv, zanechalo to v nás hlboké stopy. Hlavne sme si ale uvedomili, že existuje aj niečo lepšie ako to, čo sme v tých časoch prežívali u nás,“ povedal Milan Búry.

Ľudí, ktorí zo Slovenska v roku 1946 na rekreačný pobyt odišli, zháňa už niekoľko rokov. Dôvod je prostý – chce si skompletizovať spomienky a doplniť predstavu o tom, ako pobyt vo Švajčiarsku skutočne vyzeral a ako ho vnímali tí, čo ho zažili. Časť detí si napríklad viedla denník. Milan Búry to zistil, pretože sa mu podarilo vypátrať približne 80 ľudí z toho obdobia. Ako pán Milan hovorí, mnohé deti si dnes napríklad vôbec nepamätajú, že ich sústredili v Trenčianskych Tepliciach. Preto čím viac skladačiek zo spomienok účastníkov pobytu získa, tým ucelenejší bude celkový obraz o humanitnej akcii Švajčiarov.


Milan Búry na prezentácii knihy Švajčiarske deti.

Sedem detí mohlo byť z Nitry

Milan Búry sa obrátil aj na redakcie Petit Pressu s prosbou o pomoc pri nájdení ľudí, ktorí v lete 1946 vycestovali do Švajčiarska na rekreačný pobyt zabezpečený tamojším Červeným krížom. Podľa archívnych dokumentov bolo z Nitry sedem detí, ktoré teoreticky mohli do krajiny helvétskeho kríža vycestovať. Uvádzame vždy meno, ročník narodenia a vtedajšie bydlisko:

Vladimír Jurík, 1935, Rooseveltova 35

Ľudmila Vilma Kováčiková, 1935, Svätoplukova 5

Adriana Horvátová, 1936, Molotovova 18

Eva Murániová, 1935, Banská cesta 3

Eva Vajdová, 1935, Ulica gen. Svobodu 24

Ako náhradníci boli zapísaní Viera Sklenárová, 1931 a Jozef Richtárik, 1931, ich adresy archív neuvádza.

Ak patríte do zoznamu týchto ľudí, alebo ste ich príbuzní, kontaktujte našu redakciu na čísle 0915 752 701, alebo priamo pána Milana Búryho na telefónnom čísle 02 / 654 20 850.

Tomáš Holúbek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 747
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 259
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 002
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 464
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 232
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 095
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 977
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 462
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Libor Kašík za potlesku celej šatne navŕtal ďalší víťazný puk, Nitre vychytal víťazstvo 6:2 a vedenie v sérii 3:1. Po zápase v Žiline hovoril aj o svojej budúcnosti.

Navrátilec do brány 39 zákrokmi vychytal mečbal.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Nitra vyhrala v Žiline 6:2 a semifinálovú sériu vedie 3:1 na zápasy. Sebastián Čederle (vľavo) je s ôsmimi gólmi v desiatich zápasoch najlepším strelcom play-off, Martin Vitaloš (vpravo) prísne zastavuje súperov v obrannom pásme.

Výkon majstra mal majstrovské črty.


4
Riaditeľka Agentúry štátnom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová.

Záujemcovia sa už môžu hlásiť cez web.


4

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu