Bábkari pripravujú predstavenia a podujatia, ktoré presahujú svoj druh a žáner, denne hrajú nielen pre najmenších divákov. Napriek tomu ostávajú na periférii záujmu spoločenského i mediálneho.
NITRA. Tento týždeň si pripomíname Svetový deň bábkového divadla, ktorý pripadá na 21. marec. Každoročne významná osobnosť divadelného umenia oslovuje odbornú i širokú verejnosť, bábkarov i nebábkarov svojím posolstvom, ktorého cieľom je upriamiť pozornosť na bábkové divadlo a bábky.
Pulcinello inšpiruje
UNIMA, medzinárodný bábkarsky zväz a najstaršia mimovládna organizácia UNESCO na svete, tento rok oslovila slávneho talianskeho hudobníka, skladateľa a režiséra Roberta De Simóne, ktorý je tiež popredným odborníkom na neapolskú tradíciu guaratelle a Pulcinella. Bábka Pulcinello vznikla v roku 1620 a inšpirovala viac ako desať ďalších charakterov ľudového divadla v rôznych krajinách Európy.
„Moja spomienka na prvé stretnutie s Pulcinellom siaha do môjho detstva, kedy bola táto postavička súčasťou snového obrazového sveta každého neapolského dieťaťa. Mohli ste ho stretnúť na uliciach v prútených košoch pouličných predavačov hračiek alebo pod prístreškami na trhoch sv. Jozefa a Troch kráľov, či na festivale Piedigrotta, kde boli vystavené malé ľudové bábky. Medzi nimi vyčnieval malý Pulcinello v maličkom vozíku,“ píše vo svojom posolstve Roberto De Simóne.
„Keď ste potlačili paličku, mechanicky udrel o seba dvoma miniatúrnymi mosadznými činelmi. Súčasťou hračky bol tiež malý drôtik: keď ho dieťa zľahka povytiahlo a potom ho zasunulo do kužeľa, maličký Pulcinello, ktorého šaty boli prilepené o okraj kornútika, sa rozpohyboval hore a dolu.“
Podľa Roberta De Simóne Pulcinella nachádzame v mnohých detských riekankách a rozprávkach - patril do snovej štruktúry tradícií, v ktorých môžeme okrem iniciačného odhaliť aj jeho hlbší, symbolický význam. Zásadný spôsobom k tomuto prispelo aj putovné bábkové divadlo guaratelle so svojimi pestrými bábkovými postavičkami Pulcinella, jeho milej Teresiny, Psa, Smrti, Kata a ďalšími.“
Úspechy doma i vo svete
Slovenskí bábkari a bábkové divadlá, kamenné i nezávislé, dosahujú významné medzinárodné úspechy na celosvetových i domácich fórach. Pripravujú predstavenia a podujatia, ktoré presahujú svoj druh a žáner, denne hrajú nielen pre najmenších divákov. Napriek tomu ostávajú na periférii záujmu spoločenského i mediálneho.
Je prirodzené, že produkcie bábkarov zvyčajne neponúkajú dráždivé témy, po ktorých by diváci a poslucháči prahli. Napriek tomu môže pohľad do života a zákulisia bábkových divadiel a súborov priniesť mnoho zaujímavého.
Autor: Ivan Gontko