NITRA. Mesto vydalo súhlas na výrub 272 stromov a 696,5 metrov štvorcových krov na Klokočine a Dieloch.
Dôvodom je pripravovaná rekonštrukcia teplovodných rozvodov, ktorú bude robiť Nitrianska teplárenská spoločnosť. Výrub je vykonateľný do 31. marca 2016, podmienkou je právoplatné stavebné povolenie.
Na výrub sú určené väčšinou stromy, ktoré majú 30-40 rokov. Na radnici nám povedali, že ich bude podstatne menej, ako je uvedené v povolení: „Veľká časť drevín zostane zachovaná. Súčasťou rozhodnutia sú aj podrobnejšie podmienky, zaväzujúce žiadateľa v ďalších fázach prípravy stavby minimalizovať rozsah výrubov.“
Posudzovali 888 stromov
Pri povoľovaní výrubu vychádzali mestskí úradníci z dendrologického prieskumu. Robil sa vlani na trasách, kadiaľ vedú teplovody, zahŕňa 888 stromov.
Dreviny sú rozdelené do troch kategórií. V jednotke sú „stromy a kry na výrub alebo priamo ohrozené stavbou“, v dvojke sú tie, ktoré sú „nepriamo ohrozené počas výstavby“, a trojka hovorí o drevinách „v širšom území na ochranu“.
Stromy a kríky, na ktoré mesto vydalo súhlas na výrub, sú v kategórii jedna. „Projekt je len v štádiu územného konania. Definitívny počet drevín, ktoré sa musia vyrúbať, bude známy až v stavebnom konaní. Isté je, že počet stromov a kríkov z kategórie 1 ubudne,“ povedal Branislav Štrba z útvaru hlavného architekta na radnici.
Na viacerých miestach už teraz dospeli k záveru, že je možné posunúť trasu teplovodov v záujme zachovania stromov. „Možnosti posunu výkopov v tolerancii približne dva metre alebo prípadné väčšie zmeny v trasovaní siete budú ešte opakovane prehodnocované v projekčnej príprave, aj pri vytyčovaní trás po vykopaní hĺbkových sond.“
Na Kmeťovej ulici rastie už desiatky rokov dvanásť líp. Osem z nich mali vyrúbať. Foto: (mh)
Lipovú aleju zachránia
Podarí sa napríklad zachrániť lipovú aleju na Kmeťovej ulici, ktorá rastie v ochrannom pásme teplovodu.
Podľa povolenia sa malo vyrúbať až osem z dvanástich líp. NTS však sľúbila, že ich obíde -nové teplovody posunie ďalej, zrejme na rozhranie parkoviska a zeleného pásu.
Vyrúbané nebudú napríklad ani tri stromy pri bývalom CVČ Domino Na Hôrke. „Nová technológia potrubí už nevyžaduje taký hlboký výkop, stromy sa podarí zachrániť,“ povedal Branislav Štrba.
Podľa povolenia sa má vyrúbať aj dvanásť stromov, najmä javorov, ktoré rastú na svahu medzi Novomeského a Petzvalovou ulicou. Sú súčasťou súvislého porastu, ktorý vysadili obyvatelia začiatkom 90. rokov. Stromy spevňujú zosúvajúci sa svah.
„Nevieme, či ich bude 12 alebo menej, ale výrubu sa v tomto prípade vyhnúť nedá,“ poznamenal Štrba. Pri rekonštrukcii teplovodov bude treba urobiť „priesek“ od šachty k paneláku nad svahom.
Stromy na svahu medzi Novomeského a Petzvalovou ulicou. Na výrub je určených dvanásť - na trase, ktorá vedie medzi šachtou a horným panelákom. Foto: (mh)
Za stromy zaplatia
Nitrianska teplárenská spoločnosť zaplatí za vyrúbané stromy finančnú náhradu. Spoločenská hodnota všetkých drevín, ktoré sú uvedené v povolení na výrub, je 26 440,38 eura. Keďže ich vyrúbu menej, aj suma bude nižšia.
„Nie je možné stanoviť náhradnú výsadbu, keďže nie je známy presný počet stromov,“ vysvetlil Štrba.
Výrub sa má prednostne robiť v období vegetačného pokoja, ktorý je od októbra do konca marca. Ak by chcel stavebník rúbať inokedy, Štátna ochrana prírody musí najskôr preveriť prítomnosť vtáčích hniezd alebo iných chránených živočíchov.
Podľa povolenia je výrub vykonateľný do 31. marca 2016, vyzerá to však, že sa tento termín posunie. Rúbanie má totiž predchádzať samotným prácam, a tie plánuje NTS na roky 2016 až 2018. Potvrdil nám to výkonný riaditeľ spoločnosti Jozef Krázel.
Výrubom sa nevyhnú
Pani Emília Sarvašová, ktorá nás na plánovaný výrub upozornila, býva na Klokočine od roku 1981. Pamätá si na holé sídlisko bez zelene. Aj ona pomáhala pri jej vysádzaní: „Sú to naše stromy, vlastnoručne zasadené a polievané.“ O to citlivejšie vníma chystaný výrub.
„V maximálnej miere budeme preferovať také riešenia trasy rozvodov, ktoré zabezpečia čo najnižší nutný počet výrubu drevín. Je nám veľmi ľúto, že sa takýmto výrubom nevyhneme,“ povedal Jozef Krázel.
Dendrologický prieskum zahŕňa 888 stromov. Na výrub je vytypovaných 272 - označené sú červenou bodkou. Foto: (mh)
Sadili v akcii Z
NTS sa podľa neho na 90 percent snaží nové rozvody pokladať do trás starých tepelných kanálov, ktoré sú zo zákona opatrené ochranným pásmom.
„Je v ňom zakázané vysádzať dreviny ako aj budovať stavby bez vyjadrenia vlastníka tepelných rozvodov. Je poľutovaniahodné, že v minulosti sa vo veľkej miere tento zákon nedodržiaval a podstatná časť z predmetných stromov a krov je zasadená práve v týchto ochranných pásmach,“ poznamenal Krázel.
V čase, keď sa sídlisko stavalo, štát výsadbu zelene neriešil. Väčšinu stromov a kríkov zasadili svojpomocne obyvatelia v rámci rôznych akcií Z. Nikto ich neusmernil, kde sú ochranné pásma inžinierskych sietí. „Taká bola doba,“ hovoria pamätníci.
Dokonca aj mesto začiatkom 90. rokov zasadilo stromy v ochrannom pásme - príkladom je lipová aleja na Kmeťovej.