Úspešnosť poľovníkov v tohtoročnej sezóne sa dá vysvetliť dobrou starostlivosťou o zver, vyššou úživnosťou revírov ale hlavne lepšou poľovníckou disciplínou.
NITRA. Už 27. ročník výstavy Trofeje poľovnej zveri otvorili v Ponitrianskom múzeu. Prehliadka poľovníckych trofejí ponúka odborníkom i laikom možnosť oboznámiť sa s výsledkami chovateľskej práce za uplynulú sezónu, ktoré tu prezentuje 54 revírov z Nitrianskeho okresu. Spolu združujú vyše 2000 poľovníkov.
Najpočetnejšia výstava
Návštevníci môžu na výstave do 14. apríla vidieť spolu 378 trofejí, čo je podľa predsedu hodnotiteľskej komisie a zoológa Ponitrianskeho múzea Štefana Bleha v doterajšej histórii poľovných prehliadok najviac. „Tento úspech sa dá vysvetliť dobrou starostlivosťou o zver, vyššou úživnosťou revírov ale v prvom rade hlavne lepšou poľovníckou disciplínou,“ zdôvodnil Bleho.
Na výstave sú zastúpené trofeje všetkých druhov raticovej zveri, najviac – 307 – je srncov, 34 je jeleňov, 12 diviakov, 5 muflónov a 2 daniele. Trofeje dopĺňa 18 lebiek malých mäsožravcov – líšok a jazvecov, nechýbajú preparáty zveri zo zbierok Ponitrianskeho múzea. Sú tu aj príklady abnormít, najmä u srnčej zveri. Normálny stupeň vetvenia parohov u srnčej zveri je šestorák, ako abnormita sa klasifikuje napríklad parožie osmoráka, desatoráka, alebo rovnomerne nevyvinuté parohy s chýbajúcimi vetvami.
Veľa medailových trofejí
Trofeje posudzovala hodnotiteľská komisia podľa kritérií medzinárodnej organizácie CIC, najkvalitnejšie z nich dostali ocenenia.
„Výstava sa môže pochváliť nielen veľkým počtom úlovkov, ale aj veľkým množstvom medailových trofejí. Vlani bol ozdobou v histórii týchto výstav druhý najsilnejší srnec so 152 bodmi. Mal len štyri roky, ešte mohol zostať v revíri, lebo mal predpoklad vytvorenia ešte lepšej trofeje. Preto bol aj zaradený v kategórii nesprávny odstrel,“ pokračuje Štefan Bleho.
„V tomto roku je zo všetkých 378 trofejí 42 medailových kusov, z toho u raticovej zveri je 25 medailí. Najkrajšou trofejou je strieborný 202-bodový jeleň, takého sme ešte nemali, v rámci samostatného okresu sme dokonca nezaznamenali ani jedného zlatého jeleňa.“
Veľmi peknú kolekciu tvorí 8 strieborných a 6 bronzových srnčích trofejí, u danielej zveri je jeden zlatý a jeden strieborný úlovok, dve strieborné a dve bronzové sú diviačie trofeje. U muflonej zveri je jeden strieborný a jeden bronzový kus. U malých šeliem je zo 16 líšok až 15 medailových.
Štefan Bleho je poľovníkom od roku 1976. Jeho najlepšou trofejou, ktorú v múzeu vystavil v roku 2004 pri príležitosti svojej päťdesiatky, bol zhruba 80-bodový srnec z cabajského revíru. „Túto poľovnícku sezónu som z raticovej zveri lovil len „holú“ srnčiu zver, čo je srna alebo srnča, nie trofejový srnec. Nestrieľa sa len zver s parohmi, musí sa uloviť isté percento samcov, samíc ale aj mláďat,“ vysvetlil poľovník.
Ulovil ho kvôli zraneniu
Spomínaná najkrajšia jelenia trofej je strieborný nepravidelný štrnásťtorák, ktorého zastrelil prokurátor Ivan Huszár. „Tohto jeleňa som ulovil najmä preto, lebo mal staršie poranenie prednej nohy. Strelil som ho v septembri, v čase jelenej ruje, v Poľovnom revíri Dva cery Telince,“ hovorí Ivan Huszár z Vrábeľ, ktorý je poľovníkom už 27 rokov.
„Jeleň mal asi 6 rokov, bol mohutný – mal vyše 200 kilogramov. Už dlhšie som ho pozoroval, vedel som aj o jeho poranení, chcelo to len kopec trpezlivosti. Na to jedno miesto som chodil pravidelne ráno – večer, aj 20-30 vychádzok. Keď som ho „dostal“, mal som veľkú radosť. Mám ešte aj zlatého daniela, ale toto je moja zatiaľ najsilnejšia trofej.“
Rarita z roku 1936
Zaujímavou súčasťou výstavy trofejí sú aj poľovnícke predmety. Časť z nich pochádza zo zbierok múzea a tiež od Imricha Točku, poľovníka, predsedu okresnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu a člena hodnotiteľskej komisie, ktorý ich múzeu daroval. Sú tu vábničky, poľovnícke tašky, literatúra, makety kŕmnych zaradení, zbrane, strelivo a podobne.
Aktuálnu výstavu zhodnotil nasledovne: „Pozitívnym faktom je, že sa z roka na rok zvyšuje počet trofejí, čo znamená, že nám stavy zvierat stúpajú. Ale väčšiu radosť nám robí to, že rastie počet medailovým kusov,“ hovorí Točka. „Za čo múzeum musím pochváliť, po prvýkrát vystavilo aj plaketu Loveckého ochranného spolku v Nitre z roku 1936. Je to veľmi vzácny exponát, ktorý dokumentuje existenciu prvej organizácie nitrianskych poľovníkov.“
Na výstavy trofejí v Ponitrianskom múzeu chodí Imrich Točka pravidelne, a hoci je poľovníkom už asi 50 rokov, jeho úlovky tu nenájdete. Vraj tých zhruba 100 kusov zveri, čo počas polstoročia ulovil, mu bohato stačí. Jeho najsilnejšími trofejami bol strieborný srnec a strieborný diviak.
Štefan Bleho, predseda hodnotiteľskej komisie a zoológ Ponitrianskeho múzea.
Strieborný nepravidelný štrnásťtorák, ktorého zastrelil Ivan Huszár.
Trofeje mladých jeleňov.
Príklad abnormity u srnčej zveri.
Trofeje danielov - vľavo zlatý od poľovníka Ivana Huszára a vpravo strieborný od Martina Trungela, obaja z Teliniec.
Strieborná muflónia trofej Petra Beličku z Jarku.
Srnec.
Preparáty líšky a bažanta.
Ukážky poľovníckych predmetov zo zbierok múzea a od poľovníka Imricha Točku. FOTKY: (ČE)