ŠAĽA. V Šali vznikne takzvaný fitpark pre seniorov. Bude hneď vedľa zrekonštruovaného detského ihriska na Okružnej ulici. Dôchodcovia si budú môcť bezplatne kedykoľvek zacvičiť priamo pod holým nebom. Odborník vidí v projekte nedostatky. Označil ho za nezmysel, na ktorom chce niekto „ryžovať“.
Projekt úspešne funguje v zahraničí
Šaľa je jedným z 12 miest na západnom Slovensku, ktoré Nadácia Pontis finančne podporí. Z balíka, v ktorom je 70-tisíc eur, dostane Šaľa 6 132 eur. Celkové náklady na projekt sú vo výške 7 962, zvyšok musí doplatiť mesto.
Nadácia vyberala z 24 žiadateľov, Galanta, Sereď, Sládkovičovo či Dunajská Streda sa o podporu neuchádzali.
„Už niekoľko rokov podporujeme vznik športovísk a ihrísk, ktoré boli určené najmä pre deti. Tentoraz sme mysleli na seniorov, cieľom bolo viesť aj starších k zdravému životnému štýlu a k aktívnejšiemu pohybu, aby sa neizolovali doma a v sociálnych zariadeniach, ale mali dôvod sa stretávať s ľuďmi v okolitej komunite,“ hovorí PR manažérka Petra Nagyová.
Myšlienka vybudovať fitparky vznikla podľa nej ešte v minulom roku, ktorý bol Európskym rokom aktívneho starnutia. Vznikla v komunikácii s viacerými subjektmi, ktoré sa venujú seniorom, napríklad s Nadáciou Socia.
Projekt fitparkov nie je nový, úspešne funguje v Českej republike, kde prišli s iniciatívou na ich vybudovanie na verejných priestranstvách. Fitparky pod holým nebom sú rozšírené v celej západnej Európe, seniori ich dokonca využívajú aj v Chorvátsku a v Turecku.
Karabinoš: Bez dozoru hrozia zranenia
Projekt sa bude realizovať v spolupráci s miestnymi občianskymi združeniami. Ich dobrovoľníci sa zapoja do úpravy terénu v okolí piatich cvičebných prvkov. Pôjde o zariadenia na precvičovanie ramien, chôdze, ohybnosti kĺbov, na posilňovanie svalov paží, pásu, nôh, zadnej časti brucha a hrudníka a na precvičovanie chrbta.
Na každom z nich má byť umiestnená tabuľka s informáciami, ako daný cvik cvičiť a na ktoré časti tela pomáha.
Bývalý kulturista Július Karabinoš, ktorý už trinásty rok pôsobí ako profesionálny tréner, nepovažuje tieto návody za postačujúce. Bez dozoru odborníka si seniori vraj môžu ublížiť.
„Mohli by ľahko prísť k vážnym ortopedickým, hlavne kĺbovým a svalovým, zraneniam,“ vraví Karabinoš. Od roku 2001 mu „prešlo rukami“ takmer 2500 klientov, ktorým vypracoval tréningový a stravovací program, a s nimi aj cvičil. Asi 20 percent z nich sú seniori nad 50 rokov.
Podľa Petry Nagyovej však nepôjde o náročné zariadenia ako vo fitnescentrách. Niektoré mestá plánujú pri cvičení so seniormi zapojiť aj dobrovoľníkov, ktorí aktívne cvičia, niektoré mestá dokonca aj rehabilitačné pracovníčky. V niektorých mestách budú cviky prezentované na rôznych podujatiach.
„Hlavné nepochopenie je asi v tom, že týmto programom nerozvíjame žiadne sofistikované tréningové aktivity, za ktoré treba platiť. Na to seniori zväčša prostriedky nemajú. My podporujeme rozvíjanie normálneho zdravého životného štýlu vo voľnom čase a zdarma.“
Každý fitpark bude mať správcu
Július Karabinoš si myslí, že nezakryté stroje sa rýchlo pokazia, respektíve, že budú neohradené, rozkradnú ich vandali.
„V prípade, ak budú vyrobené z plastu, sa na nich nebude dať cvičiť. Ak budú zo železa alebo iného kovového materiálu, rýchlo skorodujú a možno ešte rýchlejšie skončia v zberných surovinách, podobne ako poklopy na hydrantoch,“ mieni. Aj cvičenie pod holým nebom je podľa neho „nezmysel“, pretože cvičiť sa nedá ani keď je chladno, ani príliš teplo. Je presvedčený, že na projekte chce niekto „ryžovať“.
Nagyová argumentuje, že dnes sa už bežne vyrábajú rôzne špeciálne exteriérové prvky, ktoré sú odolné voči vplyvom nepriaznivého počasia. „Presné špecifikácie, z akého materiálu budú zariadenia a pevné športové prvky vyrobené, upresní mesto po ukončení verejného obstarávania, prípadne vybraný dodávateľ. Na projekte teda nemá kto „ryžovať“, keďže dodávatelia prvkov budú rôzni,“ upresňuje s tým, že veľa fitparkov vznikne pri detských ihriskách, v mestských parkoch a záhradách, kde je častý pohyb ľudí.
Každý fitpark bude mať aj svojho správcu, určí ho mesto.
„Bude to spadať pod údržbu jednotlivých detských ihrísk, ktoré máme zazmluvnené pracovníkmi, ktorí sa o tieto ihriská starajú,“ vraví primátor Martin Alföldi. Na zriadenie fitparku v meste majú čas od apríla do augusta.