Poslanci najviac diskutovali o Svätoplukovom námestí. Na Palárikovu ulicu mali napriek nedávnej petícii Nitranov takmer jednotný názor.
NITRA. Územný plán centrálnej mestskej zóny sa zmení, schválili to poslanci. Rozhodli, že Svätoplukovo námestie nebude zastavané, na rozdiel od Palárikovej ulice a parkoviska na Wilsonovom nábreží.
„Som rád, že sme demokraticky odsúhlasili územný plán. Neberiem to ako osobnú prehru, uvidíme, ako sa na to budú pozerať obyvatelia. Aby nedopadli ostatné lokality tak, ako dnes vyzerá Mostná,“ reagoval viceprimátor Ján Vančo, predseda Výboru mestskej časti Staré Mesto.
Výbor mal najväčšie výhrady k výstavbe na Wilsonovom nábreží. S výstavbou na námestí a Palárikovej súhlasil.
Parkovisko na Wilsonovom nábreží pri rieke je vo vegetačnom období plné zelene. Foto: (jk)
Zeleň nahradí budova
„Niekedy mi to pripadá, akoby architekti žili na inej planéte ako tí, pre ktorých tvoria,“ povedal Ivan Gavalovič, poslanec zo Starého Mesta.
Aj on veľmi negatívne vníma navrhnutú výstavbu na Wilsonovom nábreží. Na parkovisku pri rieke, ktoré je plné zelene, má vyrásť verejný podzemný parkovací objekt s kapacitou 160 miest. Troj-, respektíve štvorpodlažná budova nad ním je určená na bývanie a vybavenosť.
S výstavbou počíta územný plán už dlhšie - vo štvrtok poslanci schválili zmenu, na základe ktorej sa má zmenšiť zastavaná plocha, aby na pozemku zostala aj zeleň.
Parkovisko na Wilsonovom nábreží má byť zastavané, súčasťou objektu bude parkovací dom. Vravo v pozadí je nákupné centrum Mlyny aj s parkovacími miestami. Foto: (jk)
„Podliehame developerským snahám, aby na tom mieste zase niečo veľké vzniklo. Zelený pás popri rieke je vzácna vec... Toto nie je dobré, nie je to v prospech ľudí,“ povedal Gavalovič, ktorý je proti akejkoľvek výstavbe na uvedenom pozemku.
Od roku 2007 oň opakovane prejavila záujem nitrianska firma Dynamik Holding, ktorá mestu predložila „overovaciu štúdiu na parkovací dom s ďalšími komerčnými priestormi“.
Gavalovič kritizoval aj plánovanú výstavbu na úzkej Veternej ulici, ktorá spája Piaristickú ulicu a Palánok. Trojpodlažné budovy budú určené na vybavenosť a bývanie. VMČ Staré Mesto s tým nesúhlasil, zastupiteľstvo malo opačný názor.
Veterná ulica spája Piaristickú ulicu a Palánok (na hornej fotke sú v pozadí Párovce, na dolnej fotke vidieť vpravo piaristrický kostol). Aj tu sa má podľa územného plánu stavať. Foto: (jk)
Námestie bez zmeny
Najväčšiu diskusiu vyvolala dostavba Svätoplukovho námestia, ktorú napokon poslanci neschválili. „Za“ bol len jeden, 21 hlasovalo proti a štyria sa zdržali.
Svätoplukovo námestie - prázdny priestor a v strede kopec. Poslanci rozhodli, že to tak zostane. Foto: (jk)
Materiál pritom vychádzal z výsledkov urbanisticko-architektonickej súťaže, ktorú vypísalo mesto. Vyhodnotili ju v roku 2009. Z 29 prihlásených návrhov len jediný neuvažoval s dostavaním námestia.
Víťazný návrh počítal s vyrovnaním terénu a tromi novými budovami. Jedna mala stáť medzi divadlom a historickou radnicou, dve ďalšie na pozemkoch zo strany Mostnej ulice. Mali mať najviac štyri nadzemné podlažia, aby sa zachoval pohľad na panorámu hradného kopca, ktorý sa otvoril po zbúraní pôvodného námestia v 80. rokoch.
Svätoplukovo námestie. Foto: (jk)
Podľa architektov to, čo zostalo, nie je námestím, ale len verejným priestranstvom s „kopcom“, ktorý pôvodne ani nebol plánovaný. Vznikol zo zeminy, ktorú tam uložili pri výstavbe divadla.
„Veľké námestia sú už vzácnosťou, ja by som očakávala, že ho vyrovnajú, aby sa po ňom dalo normálne chodiť s kočíkom a v opätkoch. Ale som proti takémuto mohutnému zastavaniu a zúženiu. Je to jediné miesto, ktoré umožňuje stretávať sa s občanmi. Opieram sa aj o názory ľudí, ktorých som sa pýtala,“ povedala poslankyňa Marta Rácová. Myslí si, že k dostavbe by bolo vhodné vypísať referendum.
Víťazný návrh na dostavbu námestia od Michala Bogára a spol. získal odmenu 9958 eur. Poslanci sa s ním nestotožnili. Vpravo je divadlo, z jeho oboch strán sú navrhnuté nové budovy.
Palárikovu uzavrú
Zastavanie Palárikovej ulice centre Nitry takú diskusiu nevyvolalo, hoci Nitrania pred niekoľkými rokmi proti nemu spísali petíciu. Za dostavbu bolo až 23 poslancov, len jeden proti, dvaja sa hlasovania zdržali.
Polyfunkčná budova má stáť na ceste, čím sa ulica uzavrie -autá sa zo Štefánikovej na Palárikovu nedostanú. Súčasťou budovy majú byť dva priechody pre peších. Pod terénom je plánované parkovisko s kapacitou 120 miest.
„Výstavba sa nepáči podnikateľom, dopravákom, mnohí tvrdia, že to nie je šťastné riešenie,“ povedala Marta Rácová, ktorá hlasovala proti.
Zástancovia výstavby argumentujú, že na tomto mieste už kedysi stála budova. Odporcovcia oponujú, že vtedy bola iná dopravná situácia.
Poslanci súhlasia so zastavaním Palárikovej ulice. Budova má vyrásť na ceste, ktorá už nebude prejazdná pre autá. Foto: (jk)
Odpor proti výstavbe sa zdvihol približne pred tromi rokmi, keď chcela na Palárikovej stavať firma Kúpele Bojnice. Prihlásila sa do súťaže zámerov Spolu za rozvoj mesta, do ktorej ponúkol primátor Jozef Dvonč prebytočný a nevyužitý majetok. V tejto kategórii sa ocitol aj pozemok na Palárikovej, ktorý je súčasťou frekventovanej cesty.
Nitrania, ktorí vtedy spísali petíciu, sa obávali, že po zneprejazdnení ulice sa zhorší prístup do centra a Nitre hrozí dopravný kolaps. Primátor reagoval, že takéto riešenie prichádza do úvahy až po dostavaní obchvatu Nitry, ktorý je súčasťou novej R1. Ten je už realitou, no očakávaný úbytok áut v centre nepriniesol.
„Toto nech vyriešia dopravní experti, to sú otázky do budúcnosti. Možno sa na Palárikovej ani za 100 rokov nič nepostaví, treba tam vyriešiť vlastnícke vzťahy - my sme ešte teleso komunikácie nepredali,“ reagoval viceprimátor Štefan Štefek.