Ľudia z prímestských častí Moraviec sa cítia ako od macochy

Chyzerovčania nemajú napríklad ani potraviny, ľudia musia dochádzať do tri kilometre vzdialeného mesta.

Takto vyzerá jedna z mestských ciest v Chyzerovciach.Takto vyzerá jedna z mestských ciest v Chyzerovciach. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Miestni poslanci hovoria, že najmenší obvod má najväčšie problémy, ktoré nikto nerieši.

ZLATÉ MORAVCE. Ľuďom z dvoch mestských časí sa žije horšie ako tým, čo bývajú priamo v meste.

Chyzerovce ani Prílepy nemajú niektoré zo základných vecí, bez ktorých by si ostatní obyvatelia nevedeli svoj život ani predstaviť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrajové časti sú bez kanalizácie, chodníkov či poriadnych ciest.

V lokalitách sa dávno nič nepostavilo, mladé rodiny preto o život tu nemajú záujem. Navyše, ľudia majú tendenciu zbavovať sa starších domov v týchto častiach. Hlavne Chyzerovce tak vymierajú.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko je v Moravciach

Svoje problémy voleným zástupcom na posledných rokovaniach mestského parlamentu pripomenuli obyvatelia oboch mestských častí.

Najskôr v Prílepoch a neskôr aj v Chyzerovciach totiž po prvý raz v histórii bolo výjazdové zasadnutie mestského zastupiteľstva.

Obyvatelia mestských častí potvrdili, že sa cítia diskriminovaní. Tvrdia, že to, čo mestu zaplatia na daniach, sa do ich mestských častí nevráti.

„Peniaze od nás vedia zobrať, ale všetko je v Moravciach,“ povedal na výjazdovom rokovaní v Prílepoch miestny aktivista František Jamrich.

Poslanec Pavol Petrovič (nezávislý) navrhol, aby sa spravil prepočet, akými financiami prispievajú do mestského rozpočtu Prílepčania.

Toľko by sa podľa poslanca Petroviča malo tejto mestskej časti v podobe investícií aj vrátiť. Podobné by to malo byť aj v prípade Chyzeroviec.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Ivan Hritz (KSS), jeden z dvoch poslancov za volebný obvod Chyzerovce – Prílepy ale upozornil, že takýto presný prepočet sa len sotva dá spraviť. Súhlasí ale s názorom, že peňazí tečie do Prílep aj Chyzeroviec málo.

„Sme najmenší obvod s najväčšími problémami, ktoré sa neriešia,“ povedal poslanec Jozef Tonkovič (nezávislý) z Chyzeroviec.

Tonkovič spolu s Hritzom sú jediní dvaja poslanci za volebný obvod Chyzerovce – Prílepy v 19-člennom mestskom zastupiteľstve.

Práve to je podľa Tonkoviča dôvod, prečo sa mestské časti nerozvíjajú. Dvojica podľa neho nemá šancu pretlačiť svoje názory cez poslanecký zbor.

Prílepy: Kamióny majú zelenú

Prílepčania kritizujú mesto hlavne za to, v akom stave sú miestne komunikácie. Prekáža im tiež to, že pokojnou mestskou časťou prechádzajú desiatky kamiónov.

SkryťVypnúť reklamu

Smerujú do firmy miestneho podnikateľa, ktorý v rozpore s územným plánom postavil niekoľko veľkých hál. Kontroverzné podnikanie v tejto mestskej časti, ktoré odobrilo mesto, riešia súdy.

„Kamióny chodia cez dedinu, je ich aj šesťdesiat. V noci sa zobudím a normálne mi trasie v obývačke sklo,“ povedala Anna Michalkoc-Kudrejová.

„Chodníky a dobré cesty nám tu chýbajú. Cez Prílepy chodia kamióny, lebo je tu tá firma a my sa ani nemáme kam uhnúť, len do blata,“ povedala Anna Holubová.

Obyvateľky Prílep Anna Michalkoc-Kudrejová a Anna Holubová sa sťažujú hlavne na kamióny od podnikateľa, ktorý si v tejto mestskej časti postavil haly v rozpore s územným plánom. Mestu jeho činnosť neprekáža. Primátora Petra Lednára opakovane videli v súkromnom dome miestneho podnikateľa.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

„Všetko možné nám tu chýba, najviac ale kanalizácia, nemáme tu natiahnutý ani meter. Už dávno sa nevybudoval ani meter chodníkov,“ povedal poslanec z Prílep Ivan Hritz.

Chodníky by sa podľa neho zišli hlavne na Novej ulici, kde bola ešte prednedávnom neúnosná premávka. Cez túto ulicu si cestu skracovali autá idúce zo zlatomoravskej rýchlostnej cesty. Dopravnými značkami ale obmedzili premávku v lokalite zhruba na tretinu pôvodného stavu.

Podľa Ivana Hritza chýba v Prílepoch mladým aj ihrisko. Za vhodnú lokalitu na jeho výstavbu označil poslanec bývalú brodiareň, vodnú nádrž, kde sa v minulosti umývali kone. O ihrisko by sa podľa Hritza mohol postarať súkromník, potreboval by ale rokovať so samosprávou.

Prílepom navyše takmer siahli aj na škôlku. Vlani sa finančná komisia zaoberala návrhom, že na škôlku odporučí odklepnúť nulu. Po búrlivých reakciách obyvateľov sa však tento návrh ani len nedostal na rokovanie mestského parlamentu.

Podľa miestnych je len veľmi málo toho, čo sa za posledné obdobie v Prílepoch spravilo.

Rekonštruovala sa kultúrna sála, v ktorej sa vymieňala elektroinštalácia a znižovali sa stropy, aby sa znížila energetická náročnosť budovy. Samospráva opravila zvonicu, hasičskú budovu a kancelárie občianskeho výboru.

Chyzerovce: Ľudí je o polovicu menej

Za najväčší problém Chyzeroviec označuje miestny poslanec aj obyvatelia Rómov. Sťahujú sa do starších domov, ktoré skupujú od predchádzajúcich majiteľov.

Na poslednom mestskom zastupiteľstve sa preto hovorilo aj o tom, že samospráva by mala riešiť desiatky rómskych obyvateľov, ktorí dlhodobo žijú v Chyzerovciach, no oficiálne prihlásení tam nie sú.

Mimo toho však majú Chyzerovčania podobné problémy ako Prílepčania, myslia si však, že sú na tom ešte horšie ako ľudia v Prílepoch.

„Okrajové časti sú odstrkované. Občania sa cítia byť diskriminovaní, vzhľadom na občiansku vybavenosť, ktorá je neporovnateľne nižšia ako v ostatných častiach. Najviac postihnutá časť je Chyzerovce, za tie roky nebol na uliciach Kraskova, Hurbanova, Palárikova a B. S. Timravy vybudovaný žiaden chodník, cesty sú v katastrofálnom stave. Od 2008 bolo prijaté uznesenie, že tieto ulice sa budú robiť prednostne, doteraz sa bohužiaľ z tých uznesení nenaplnilo nič,“ povedal poslanec Jozef Tonkovič.

Chyzerovciam podľa neho chýba takmer všetko to, čo v meste funguje. „Žiaden obchod tu nemáme, máme tu len jednu smutnú krčmu, mladí ľudia nám všetci odchádzajú, vyše polovica mestskej časti nemá kanalizáciu, máme úsek, kde chýba plynofikácia,“ vymenoval poslanec.

Chýbajúce základné potreby pre život stoja podľa neho za odlivom ľudí. Mladí nemajú záujem stavať v oblasti, kde nie je kanalizácia. Chyzerovce preto pomaly vymierajú. Poslanec Tonkovič tvrdí, že oproti sedemdesiatym rokom sa populácia znížila na polovicu, dnes je pôvodných Chyzerovčanov už len zhruba 370.

V Chyzerovciach nie je škola, škôlka a pred pár rokmi zanikol aj futbal. Oslovení obyvatelia však súhlasia s tým, že najväčšie problémy spočívajú v iných veciach. „Výstavba bola v minulosti zanedbaná, mladí ľudia odchádzali, prakticky sa to tu vyľudnilo. Výstavba kanalizácie nie je dokončená, už o to žiadame tridsať rokov,“ povedal Viliam Tonkovič. Dôchodkyni Anne Martincovej chýba okrem kanalizácie aj obchod, v ktorom by si mohla nakúpiť základné potraviny.

Významné a pozitívne veci, ktoré sa v poslednom období odohrali v Chyzerovciach, boli len dve – rekonštrukcia kultúrneho domu a založenie Občianskeho združenia Chyzerovce. To vzniklo v marci 2009 a zameriava sa na rozvoj kultúrneho, spoločenského a športového života v tejto mestskej časti. Mnohé podujatia si obyvatelia pripravujú svojpomocne.

Lednár: Mohlo sa robiť z úveru

Samospráva tvrdí, že o problémoch mestských častí vie. Primátor Peter Lednár (v čase zvolenia Smer-KDH-HZDS) vyhlásil, že práve pre zanedbanie mestských častí zvolal zasadnutie zastupiteľstva do Prílep aj Chyzeroviec.

Takto chcel primátor podľa vlastných slov informovať o problémoch mestských častí poslancov, ktorí o investíciách rozhodujú.

„Podľa poslancov zastupujúcich tieto časti sa ani na ich osobné pozvanie tí ostatní poslanci nezúčastňujú žiadnych verejných akcií v týchto častiach, čiže nemôžu byť ani informovaní, ani oboznámení, ani konfrontovaní s reálnou situáciou, problémami a spokojnosti či nespokojnosti ľudí, ktorí tu žijú. Zasadnutí zastupiteľstva sa zúčastňujú, a preto boli oboznámení práve na ňom,“ povedal primátor.

Lednár tiež pripomenul, že mestským parlamentom trikrát neprešiel úver, ktorý „by bol určite prospešný aj pre tieto mestské časti“.

Poslanci úver odmietli z viacerých dôvodov, argumentovali opatrnosťou, podľa nich vziať si na krk pôžičku v neistých ekonomických časoch je riskantné.

Poslanci ho podľa vlastných vyjadrení odmietli aj preto, že nevedeli, akým smerom sa bude uberať hospodárenie mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 26 919
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 569
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 505
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 412
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 979
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 316
  7. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 007
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 965
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu