NITRA. Kočovné divadlo z Prahy, organizátori workshopu dizajnového svietenia aj hudobníci z okolitých krajín hrajúci súčasnú elektronickú hudbu. Tí všetci prídu po oteplení do nitrianskeho Hideparku, alternatívneho priestoru na stretávanie umelcov, ktorý vznikol na Vodnej ulici pri Zelokvete.
Skupina dobrovoľníkov sa dohodla s majiteľom pozemku a miesto, ktoré bolo kedysi zahádzané odpadkami, zmenila na nepoznanie.
Umelci v unimobunkách
Ostať cez sezónu v Hideparku umožnia umelcom unimobunky, ktoré tam dobrovoľníci postavia ešte pred aprílovým oficiálnym otvorením sezóny.
„Vznikne tam priestor s toaletami, sprchami, kuchynkou, dielňou aj miestom na spanie. Keďže robíme víkendovky, účinkujúci, ktorí k nám prídu, už nebudú musieť spať pod holým nebom alebo hľadať si hotel,“ povedal Marek Hattas, šéf občianskeho združenia Triptych, ktoré stojí za premenou nevyužívanej a odpadkami pokrytej plochy na alternatívne kultúrne centrum.
Unimobuniek by malo byť desať. Stáť budú vo dvoch radoch, prepojí ich strecha. Okrem umelcov ich budú využívať aj dobrovoľníci, ktorí pokračujú v rozširovaní Hideparku. Stretávajú sa každú sobotu, okolie prerábajú od jednej poobede až do západu slnka. „Kto má chuť, môže sa k nám pridať,“ povedal Hattas.
Komunitná záhrada
Hidepark doteraz fungoval len cez leto, postupne sa z neho má stať celoročné centrum pre kultúrne a športové akcie. V priestore schovanom pred mestom budú koncerty, festivaly, workshopy aj vystúpenia známych dídžejov.
Na jeho území operuje deväť občianskych združení a niekoľko ďalších neformálnych zoskupení. Tie sa už tento rok postarajú o opravu príjazdovej cesty, vytvorenie náučného chodníka a založenie komunitnej záhrady pod dohľadom doktoranda na SPU Laca Bakaya.
„Zistili sme, že na akciách zjeme veľa ovocia a zeleniny, tak sme si povedali, že prečo by sme si nemohli aj niečo sami dopestovať. Našou snahou je, aby komunitná záhrada ostala trvalo udržateľná, preto aj plodiny v nej budú rozdelené logicky tak, aby jedna podporovala rast druhej a aby to nebolo len o tom, že rastliny si v jeden rok vezmú z pôdy živiny a na ďalší rok už nebudú mať z čoho brať,“ povedal Marek Hattas.
Hidepark vznikal s podporou dobrovoľníkov. Na jeho vylepšení pracujú doteraz.
Niečím inšpirovaný Londýnom
Prvé akcie v Hideparku začnú v apríli, kedy je naplánované oficiálne otvorenie areálu. Popri umeleckých činnostiach je Hidepark určený aj športovcom. Stretnutie tu budú mať vyznávači parkouru a free runu, tento rok bude fungovať aj petangová liga.
Hidepark funguje už tretí rok. Názov prevzal od známeho anglického Hyde Parku, podobne ako v londýnskom parku, aj tu si môže ktokoľvek slobodne povedať svoj názor. Ypsilon v názve vynechali zámerne, aby tak vytvorili slovnú hračku z angličtiny, ktorá naznačuje, že ide o park, kde sa môže ukryť nemainstreamová scéna.