Premiestnenie školy z centra Šale na perifériu Veče by podľa riaditeľky prinieslo efekt zlatej klietky.
ŠAĽA. O optimalizácii siete škôl v Šali sa hovorí už od roku 2008. Má sa ňou zefektívniť školstvo. K tomuto kroku už pristúpila napríklad aj Sereď, ktorá vo februári zrušila jednu zo svojich škôl.
Menej žiakov
Podľa návrhu na optimalizáciu by sa na základnú školu Hollého mala presunúť základná škola Bernolákova. Tá nie je pre znižujúci sa počet žiakov sebestačná, z normatívneho financovania nedokáže pokryť všetky náklady.
Na budúci školský rok sa na ňu prihlásilo 6 prvákov, o troch menej ako pri zápise na rok 2012/13. Do lavíc ZŠ Bernolákova by celkovo zasadlo 131 žiakov, o 17 menej ako v tomto školskom roku. Normatív by sa tým znížil o takmer 6-tisíc eur.
Mesto by muselo na ZŠ Bernolákova doplácať zhruba 35-tisíc eur, na ZŠ Hollého 10-tisíc eur. Zlúčením oboch škôl by sa náklady zjednotili na 20-tisíc eur a radnica by ušetrila v tomto roku 25-tisíc eur.
„V budúcom roku v závislosti od normatívu by to mohlo byť 40 – 50-tisíc eur, o ktoré by sa neznižoval rozpočet ostatných škôl. Ušetria sa aj náklady, ktoré súvisia s personálnym obsadením, pretože v škole sú učitelia, ktorí majú pracovný pomer len na dobu určitú. Menej potrebných bude aj administratívnych a prevádzkových pracovníkov,“ hovorí šéf spoločného školského úradu Michal Vrbovský. Ich presný počet zatiaľ nekonkretizoval.
Školský autobus
Do priestorov ZŠ Bernolákova sa má presťahovať základná škola s materskou školou s vyučovacím jazykom maďarským. Škola a rodičia sú proti, za záchranu školy rozbehli petíciu podobne ako rodičia na ZŠ Bernolákova vlani. Podľa riaditeľky Kataríny Dohányosovej by škola stratila tých žiakov, ktorí dochádzajú z okolitých obcí. Ide o 45 percent z ich celkového počtu. Obáva sa tiež, že tento krok by postupne viedol až k zániku samotnej školy. Ako by sa využili priestory maďarskej školy zatiaľ nie je známe. Možností je podľa mesta viac.
„Rodičia sú znepokojení, že deti by sa mali presúvať ešte ďalej - na koniec Veče. Všetci vieme, aká je dopravná situácia v Šali-Veči, koľko trvá cesta v dopravnej špičke ráno medzi siedmou a ôsmou hodinou a poobede medzi druhou a piatou hodinou. Tvrdiť, že sa to bude riešiť školským autobusom, je nezodpovedné, pretože vo finančnej situácii, v akej sa nachádza mesto a mestské školstvo, bez akéhokoľvek vyčíslenia nákladov, je vízia,“ vraví riaditeľka.
Michal Vrbovský vraví, že v škole klesá najmä počet žiakov z okolitých obcí a nie vždy je na príčine demografický vývoj. „Na naše slovenské školy chodí z okolitých obcí 352 detí, z toho je 70 percent takých, ktoré majú aj školu v obci, ale radšej idú sem. Dôležité je, aby sa škola prezentovala výsledkami.“
Vrbovský podotkol, že aj pri určitom poklese žiakov by škola bola schopná byť sebestačnou. Od septembra má do nej nastúpiť 121 žiakov. „Dostanú na nich vyše 280-tisíc eur. Je to približne o 90-tisíc eur viac ako Bernolákova, hoci by mali mať iba o desať žiakov menej, normatívne financovanie majú inak nastavené.“
„Je proti logike - a žiadny súdny človek nemôže uveriť tomu, že z ekonomického hľadiska je efektívne umiestniť školu s budúcimi 120 žiakmi do priestorov, kde je optimálna kapacita 250 žiakov,“ oponuje riaditeľka.
Súčasná optimálna kapacita ZŠ s MŠ s VJM je podľa Vrbovského 210 žiakov.
Efekt zlatej klietky
Presunom ZŠ s MŠ s vyučovacím jazykom maďarským na ZŠ Bernolákovu by sa podľa Vrbovského podstatne skvalitnili podmienky pre žiakov, keďže pôvodná budova nemá telocvičňu, kuchyňu, jedáleň, chýba jej zeleň a nachádza sa pri frekventovanej ceste.
„Ak by sme im chceli vytvoriť bez premiestnenia vhodné podmienky porovnateľné s ostatnými školami v Šali a v okrese, museli by sme urobiť vnútornú a vonkajšiu rekonštrukciu, museli by sme pristaviť telocvičňu, prípadne aj školskú jedáleň, čo by nás stálo viac ako milión eur,“ poznamenal vedúci spoločného školského úradu.
Pripomenul, že riešenie odporúčal v minulosti a vlani potvrdil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre a Štátna školská inšpekcia. Komplexná inšpekcia z roku 2012 sa ale podľa riaditeľky v záverečnej správe zmienila o dobrej úrovni vyučovania telesnej výchovy, keďže škola má už v súčasnosti multifunkčné ihrisko, zabudované niektoré pevné prvky pre gymnastiku a iné.
Stanovisko RÚVZ nepovažuje Dohányosová za objektívne, lebo mesto požiadalo úrad o potvrdenie pôvodného stanoviska, nie o jeho prehodnotenie. Jeho výsledky by boli podľa nej určite iné, keďže od roku 2008 bolo v škole zrekonštruovaných, opravených a vymenených mnoho vecí.
„V prípade premiestnenia školy z centra Šale na perifériu Veče by prinieslo efekt zlatej klietky. Mali by sme nadštandardné podmienky a super prostredie, ale o pár rokov by sme v nej asi nemali koho učiť,“ mieni Dohányosová. O tom, či sa škola presunie, alebo nie, rozhodnú 18. apríla poslanci. Návrh už odsúhlasila komisia školstva a mestská školská rada. Ich stanovisko má pre zastupiteľstvo odporúčací charakter.