Unikátom, ktorý publikácia predstavuje, je odznak vydaný v roku 1929 pri príležitosti posviacky župného práporu a VI. zletu CM orolskej župy v Nitre.
NITRA. Príspevkom k oslavám tohtoročného 1150. výročia príchodu vierozvestcov na naše územie je aj nová publikácia. Pod názvom Cyrilo-metodská misia na medailách ju nedávno vydali Imrich Točka a Ivan Kiko.
Obsahuje vyše 40 prác medailérov zo Slovenska i zahraničia, ide najmä o medaily, ale aj mince a razené odznaky. K najcennejším patria práce z ušľachtilých kovov.
Spracovali rôzne zbierky
„K jubileu byzantskej misie vyšla príležitostná publikácia Cyrilo–metodské dedičstvo a Nitra, ktorá približuje všetky druhy výtvarných diel súvisiacich s príchodom sv. Cyrila a Metoda. Jej autormi sú kolegovia historici z UKF M. Hetényi a P. Ivanič. Medzi prezentovanými umeleckými dielami je aj niekoľko medailí, a práve to bol pre mňa impulz pre spracovanie samostatného diela, keďže viem, že medailí s touto tematikou je oveľa viac,“ hovorí nitriansky numizmatik Imrich Točka.
„S publikáciou mi pomohol milovník a znalec historických artefaktov Ivan Kiko, od ktorého som sa dozvedel aj o menej známych zbierkach medailí.“
Autori do svojej publikácie spracovali numizmatickú zbierku Nitrianskeho biskupstva, zbierku medailí z Múzea mincí a medailí Národnej banky Slovenska v Kremnici, zbierku Ponitrianskeho múzea, ktorú mu venoval sám Imrich Točka. Jej súčasťou je aj reliéf sv. Cyrila a Metoda od staršieho slovenského umelca Rigelleho. Svojimi exemplármi výrazne prispeli tiež členovia odbočky Numizmatickej spoločnosti v Nitre, ktorá v tomto roku oslávila 40 rokov svojho založenia.
Pamiatka na vierozvestcov bol panslavizmus
Medaily autori spracovali do prehľadnej publikácie, v ktorej zároveň predstavujú dve generácie kremnických výtvarníkov, autorov výtvarných návrhov našich mincí a medailí, ale aj ukážky prác niektorých zahraničných autorov, najmä z Česka.
„V našich zbierkach sa nachádza len málo medailí s cyrilo-metodskou tematikou z obdobia Rakúsko-Uhorska. Niekdajšie vládnuce orgány pamiatku na vierozvestcov pokladali za prejav panslavizmu,“ pokračuje nitriansky numizmatik.
„Opačná situácia bola v Čechách, najmä na Morave, kde úrady nemali výhrady voči tejto tradícii. Preto sa tu razili medaily napríklad pri výročiach posviacky kostolov s patrocíniom sv. Cyrila a Metoda, aj medaily pripomínajúce pamätné miesta a jubileá viažuce sa k solúnskym bratom.“
V dostupných zbierkach autori spracovali 42 prác slovenských medailérov – medailí, mincí a razených odznakov. Asi najstaršou slovenskou pamiatkou je odznak I. katolíckej jednoty Cyrila a Metoda zo Sučian zo začiatku 20. storočia. Najstaršie české práce sú z 2. polovice 19. storočia, napríklad medaila na pamiatku vysviacky kostola sv. Cyrila a Metoda v Karlíne na Morave z roku 1863, či reliéf pamiatky na jubilejný rok 1885 tiež z Moravy.
Zaujímavé sú aj odznaky – unikátom je odznak vydaný v roku 1929 pri príležitosti posviacky župného práporu a VI. zletu CM orolskej župy v Nitre. Z najnovších prác je pozoruhodná pamätná 2-eurová minca z roku 2013, vyrazená pri príležitosti jubilea príchodu byzantskej misie na Veľkú Moravu.
Hodnota aj v stovkách eur
Kolekcia prác slovenských medailérov je podľa Imricha Točku zaujímavá tým, že ide o diela vysokej umeleckej hodnoty vyrazené z ušľachtilých kovov – zlata, striebra, pozláteného striebra, či z pozláteného alebo postriebreného bronzu. Veľká časť z nich je súčasťou komerčných sérií medailí zo zbierok kremnickej mincovne, určených pre zberateľov – často v prevedení „proof“, čo znamená v zrkadlovom lesku. České práce sú viac-menej z bronzu a v bežnom prevedení.
„Najcennejšie sú, samozrejme, zlaté a strieborné medaily a mince pochádzajúce z produkcie kremnickej mincovne, zastúpené aj v súkromných zbierkach. Zlato je 24-karátové, hodnota diel sa počíta aj v stovkách eur – podľa veľkosti predmetu a váhy drahého kovu. Strieborné sú lacnejšie,“ vysvetľuje Točka.
„Tieto medaily a mince sa razili v malých množstvách, väčšinou ide o prvotriedne výtvarné práce. Cenné sú najmä diela našich najznámejších umelcov, napríklad Kulicha, Cvengrošovej a popredných kremnických medailérov – Petra, Bódiho, Kožucha, Cigánika, Novotného, Santnera a ďalších. Pozoruhodné sú aj práce Slováka žijúceho v Paríži Wiliama Schiffera, ktorý s obľubou spracováva medaily a mince s tematikou našich národných dejín.“